Подорож Україною
 
   

   
Київ > Український державний музей Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр.

Київ, музей Великої Вітчизняної війни. Фото 2006 р.  
Київ, музей Великої Вітчизняної війни. Фото 2006 р. io.com.ua
Київ, музей Великої Вітчизняної війни. Фото 2006 р.  
Київ, музей Великої Вітчизняної війни. Фото 2006 р. io.com.ua
Київ, музей Великої Вітчизняної війни. Фото 2006 р.  
Київ, музей Великої Вітчизняної війни. Фото 2006 р. io.com.ua
Київ, музей Великої Вітчизняної війни. Фото 2006 р.  
Київ, музей Великої Вітчизняної війни. Фото 2006 р. io.com.ua

Задум і рішення про створення у Києві Музею історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років виникли у ті часи, коли на теренах України ще точилися бої. 12 червня 1943 р. ЦК КП(б)У ухвалив постанову «Про утворення музею Вітчизняної війни українського народу». Проте надзвичайно важливі, першочергові завдання відбудови й розвитку економіки і соціальної сфер, зруйнованих війною, надовго відсунули реалізацію цього проекту.

Одним із найважливіших попередніх етапів створення сучасного музею слід вважати республіканську виставку «Партизани України в боротьбі проти німецько-фашистських загарбників», яку було відкрито 30 квітня 1946 року і у жовтні прирівняно до музеїв 1 категорії. Музей, розташований по вул. Кірова, 19 (нині – вулиця М. Грушевського), щорічно відвідувало до 90 тис. чоловік, його колекція нараховувала понад 13 тис. експонатів. На жаль, на початку 1950 року музей було закрито, а матеріали передано до фондосховищ Державного історичного музею (нині – Національний музей історії України). Саме на його базі у 1970 році організовано творчу групу зі створення музею історії війни.

17 жовтня 1974 року, відповідно до низки постанов і рішень директивних органів, було урочисто відкрито «Український державний музей історії Великої Вітчизняної війни 1941–1945 років». Містився він у центрі Києва, у колишньому Кловському палаці, й одразу привернув увагу громадськості та численних відвідувачів.

Проте невдовзі стало зрозуміло, що масштаби такої теми, як минула війна, потребують спеціального приміщення та іншого підходу. Тоді ж започатковано створення Меморіального комплексу. Основою для будівництва став творчий задум і проект відомого скульптора Є. Вучетича та архітектора Є. Стамо. Роботи виконав авторський колектив скульпторів і архітекторів: В. Бородай, В. Єлізаров, І. Іванов, Г. Кислий, І. Мезенцев, Ф. Согоян, М. Фешенко та інші. Споруджувала меморіал не лише наша республіка, а й уся країна – сотні відомих підприємств, науково-дослідних інститутів і установ зробили свій вагомий внесок. До робіт залучали військові підрозділи, учнівську молодь. Будова перебувала на постійному контролі керівництва України та міської влади Києва. Багато зусиль, творчого натхнення, невичерпної енергії доклав до створення меморіалу Василь Андрійович Козлов, який на той час очолював колектив музею.

9 травня 1981 року на схилах Дніпра було урочисто відкрито величний Меморіальний комплекс. Він увібрав найхарактерніші риси монументальної пропаганди того періоду, його експозиція була заснована на моноідеологічних канонах, що панували у тодішній музейній практиці, проте створення такого меморіального комплексу мало неабияке значення і викликало широкий громадський резонанс. Він став центром виховання патріотичних почуттів, справжньою скарбницею народної пам’яті.

Історичні зрушення 90-х років поставили перед науковим колективом музею нові завдання: вдосконалення змісту і форми роботи, зокрема – суттєву зміну концепції головної експозиції та практичне її втілення. Протягом 1992–1995 років було здійснено докорінну реекспозицію. У нових історичних реаліях, в умовах незалежної Української держави пріоритет надано українській тематиці, героїзму і жертовності народу України, його внеску у здобуття Перемоги над нацизмом.

Враховуючи значення Меморіального комплексу як унікальної пам’ятки вітчизняної культури, з метою збереження його історико-культурних ценностей, 21 червня 1996 року Указом Президента України йому надано статус національного. Відтоді він має нинішню назву.

Меморіальний комплекс "Український державний музей Великої Вітчизняної війни 1941-1945 рр."

http://warmuseum.kiev.ua

01015, м. Київ, вул. Січневого повстання, 33

Тел.: (044)285-94-52, 285-94-57

Джерела: Музейний простір України       10.2007Николай ПОЛИЩУК        Музей под мечом

Национальному музею истории Великой отечественной войны исполнилось 25 лет

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Александр АНИСИМОВ        "Позвольте Вам выйти вон..."

В весьма отдаленном от нашего времени 1744 году было принято решение на средства Киево-Печерского Свято-Успенского монастыря на землях, принадлежащих обители, для приема представителей императорской фамилии и знатных особ державы начать строительство Кловского дворца (от названия урочища Клов), завершившееся лишь 11 лет спустя. Внутренние отделочные работы продолжались еще два года. Первоначально хотели выстроить небольшие палаты, в которых, находясь в Киеве, могла бы гостить государыня Елизавета Петровна, а в остальное время здесь намеревались устроить резиденцию для высшего лаврского духовенства. Автором проекта стал немецкий архитектор, уроженец местечка Вандсбек, которое и доныне находится неподалеку от Гамбурга, Иоганн Готфрид Шедель.

Збережений текст      джерело: Киевский ТелеграфЪ      2003