Подорож Україною
   

   
Житомирщина > Бердичів

Бердичів, костел св. Варвари. Фото 2004 р.  
Бердичів, костел св. Варвари. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Бердичів, костел св. Варвари. Фото 2004 р.  
Бердичів, костел св. Варвари. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Бердичів, костел св. Варвари, пам'ятна дошка. Фото 2004 р.  
Бердичів, костел св. Варвари, пам'ятна дошка. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Бердичів, Миколаївський собор. Фото 2004 р.  
Бердичів, Миколаївський собор. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Бердичів, монастир Босих Кармелітів. Осінь. Фото 2004 р.  
Бердичів, монастир Босих Кармелітів. Осінь. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Бердичів, монастир Босих Кармелітів. Фото 2004 р.  
Бердичів, монастир Босих Кармелітів. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Бердичів, монастир Босих Кармелітів. Фото 2004 р.  
Бердичів, монастир Босих Кармелітів. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Бердичів, на головній вулиці. Фото 2004 р.  
Бердичів, на головній вулиці. Фото 2004 р. Николай Иващенко

У центрі України, в південній частині Житомирської області, на мальовничому березі річки Гнилоп'ять стоїть українське місто Бердичів. Територія, на якій розташоване місто, була заселена ще у II тисячолітті до н.е. На ній виявлено залишки населення періоду бронзи та двох поселень черняхівської культури. Історія Бердичева сягає початку ХV ст., коли великий князь Литовський Вітовт віддав цю місцевість путивльському та звенигородському наміснику Калинину, підданий якого Бердич заснував тут хутір, що згодом почали називати Бердичевом.

Деякі дослідники історії міста вважають, що його назва походить від слов'янського слова бердо - урвище. Інші - від слова бердa - так називали бойову сокиру у слов'ян. Тому на гербі сучасного Бердичева зображено бойову сокиру - бердиш - та жезл бога торгівлі Меркурія, що символізує минуле міста як одного з основних центрів торгівлі. Після входження Правобережної України під протекторат Росії, Бердичев в кінці ХVІІІ ст. увійшов до складу Волинської губернії як містечко Житомирського повіту. У той час у місті була розвинута промисловість: діяли 2 шовкові фабрики, шкіряний завод, цегельня, пивоварня, млини. Широкого розвитку набули ремесла. Починаючи з II половини ХVІІІ ст., у Бердичеві інтенсивно розвивається торгівля. Цьому сприяло вигідне розташування міста на перехресті шляхів із Західної Європи до Росії й надане у 1765 р. право щороку проводити 10 ярмарків. Сюди з'їжджалися купці з Галичини, Прусії, Туреччини, Австрії, Києва, Чернігова і Москви. Річний обіг ярмарок, що проводились у Бердичеві, перевищував 20 млн. крб. сріблом.

25 архітектурних пам'яток виразно свідчать про велику історичну спадщину міста. Унікальні пам'ятники ХV-ХVІІІ ст. представлені у Бердичівському історично-культурному заповіднику.

Архітектурний комплекс включає стіни фортеці з вежами, прибрамний корпус та костьол. У 1627 році Київський воєвода Януш Тишкевич заснував кляштор і у 1630 році подарував замок католицькому ордену Босих Кармелітів. У 1998 році в костьолі створено Санктуарій Божої Матері Бердичівської, яка була освячена і коронована Папою Римським Іоанном Павлом II.

Ще одна пам'ятка архітектури - костьол Святої Варвари, який було споруджено у 1759-1781 роках. 14 березня 1860р. в костьолі, який діє і в наш час, вінчався із графинею Евеліною Ганською великий французький письменник Оноре де Бальзак.

Славу міста творять люди і славиться місто своїми людьми. Бердичів шанує своїх уродженців і жителів, визнаних діячів науки і культури, спортсменів.

Тут народилися член-кореспондент АН України М.Д.Жудін, доктор історичних наук Л.Б.Кадишев, видатний музикант В.С.Горобець, відомий композитор В.К.Томілін, письменники Джозеф Конрад, В.С.Гроссман, Шолом Алейхем. З успіхом працює російський письменник, наш земляк М.Космін. Дарують чудові твори образотворчого мистецтва П.Кучук, член спілки художників України, художник-карикатурист О.Федорук, художники М.Яцюк, Т.Положевець, широко відомі твори скульптора Петра Криворізького, мастерність А.Залевського, чарівні пісні Олеся Коляди.


Історія

Бердичів відомий з 1320 року, коли ця місцевість була подарована Великим князем Гедиміном родині Тишкевичів. Роком заснування Бердичева вважається 1546 рік. На початку XVІІ ст. князь Тишкевич збудував у Бердичеві замок, а через деякий час перебудував його в монастир.

Після 1675 року, коли з дозволу польського короля Станіслава Августа в Бердичеві було запроваджено щорічні ярмарки, містечко стало заселятися і через деякий час перетворилось у великий торговий центр.

У грудні 1845 року царським указом Бердичеву було присвоєно статус міста. Одночасно він стає центром Бердичівського повіту.

З 1937 року Бердичів, як центр району, входить до складу Житомирської області.

Джерела: Українські Міста в Інтернеті       10.2008


Кармелітський монастир

Костел Діви Марії з келіями

Костел Св.Варвари

Усипальниця цадика Леві Іцхака Бен Мейера

Фортечні мури з баштами та келіями


Олена Голубенко        Сага про Бердичів

Місто Бердичів було засноване ще в сиву давнину на високому пагорбі з чудовим краєвидом на ріку Гнилоп’ять. Він і понині стоїть, немов вартовий часу – спокійний і в той же час гоноровий, зберігаючи перлини дорогоцінної культури та духовної спадщини України.

Збережений текст      джерело: ХайВей      2008


И далекий космос, и знаменитый классик французской литературы Бальзак после путешествия по Житомирской области стали ближе и роднее

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2007


Павлина СЕМИВОЛОС        Предчувствие Вселенной

...в тех краях родилась великая Леся Украинка и гениальный Сергей Королев. Еще область славится своими гранитами и драгоценными камнями. Кто-то знает о Бердичеве и его знаменитом костеле Босых кармелитов. Вот, пожалуй, и весь «джентльменский набор». Но те, кто побывал в Житомирской области, не дадут соврать — она особенная. Стоит лишь приоткрыть неприметную дверь.

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2007


Для того, чтобы побывать во всех местах Украины, связанных со знаменитым родом землевладельцев Потоцких, придётся объехать полстраны. Многочисленным потомкам славных польских воевод принадлежали обширные владения на Тернопольщине, Винничине, Черкасщине, усадьбы в Крыму, Львове, Одессе. Повсюду они строили шикарные дворцы, закладывали роскошные парки, основывали монастыри и храмы. И даже целые города.

Збережений текст      джерело: Андрей Тычина      2006


Ірина Пустиннікова        Верхівня

...Хтось з журналістів пропонував зробити тут Музей любові. І справді, місце сприяє таким романтичним планам. Та поки що на цих алеях та галявинах закохуються юні аграрії...

джерело: Замки та храми України      2005


Сергей ШЕВЧУК        Последний бердичевский анекдот

Этот маленький город, благодаря знаменитым анекдотам хорошо известный на всем огромном пространстве бывшего Союза, сегодня мало напоминает свой фольклорный прототип.

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2004


Ірина Пустиннікова        Бердичів

У середині минулого століття Бердичів був великим містом, яке підтримувало економічні та культурні відносини не тільки з багатьма містами України та Росії, а й, як нині прийнято казати, далекого зарубіжжя...

джерело: Замки та храми України      2004


Список історичних міст України з датами заснування, або першими писемними згадками з різних джерел. Затверджений постановою Кабінету Міністрів від 26 липня 2001 р.

Збережений текст      джерело: Українська спадщина      2003


Станислав ВЛАСЕНКО        Париж на Житомирщине

Вы не бывали в Бердичеве? Значит, вы совершенно не знаете, что такое город Бердичев.

Збережений текст      джерело: Киевский ТелеграфЪ      2003