Подорож Україною
 
   

   
Вінничина

Винница. Церковь Святого Николая (1746 г.). Фото 2006 р.  
Винница. Церковь Святого Николая (1746 г.). Фото 2006 р. Николай Иващенко
Винница. Усадьба Пирогова. Церковь Николая-чудотворца. Фото 2006 р.  
Винница. Усадьба Пирогова. Церковь Николая-чудотворца. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Винница. Фото 2007 р.  
Винница. Фото 2007 р. io.com.ua
Вороновица. Усадьба Можайских. Фото 2006 р.  
Вороновица. Усадьба Можайских. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Дашев. Михайловская церковь. Фото 2006 р.  
Дашев. Михайловская церковь. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Круподёринцы. Церковь. Фото 2006 р.  
Круподёринцы. Церковь. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Мурованые Куриловцы. Дворец. Фото 2006 р.  
Мурованые Куриловцы. Дворец. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Мурованые Куриловцы. Церковь Рождества Богородицы. Фото 2006 р.  
Мурованые Куриловцы. Церковь Рождества Богородицы. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Немиров. Дворец княгини Щербатовой. Фото 2006 р.  
Немиров. Дворец княгини Щербатовой. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Печера. Южный Буг. Киевские пороги. Фото 2006 р.  
Печера. Южный Буг. Киевские пороги. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Печера. Костел-мавзолей графів Потоцьких. Фото 2006 р.  
Печера. Костел-мавзолей графів Потоцьких. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Тульчин. Палац Потоцьких. Фото 2005 р.  
Тульчин. Палац Потоцьких. Фото 2005 р. Николай Иващенко
Тульчин. Синагога. Фото 2005 р.  
Тульчин. Синагога. Фото 2005 р. Николай Иващенко
Бар. Фото 2005 р.  
Бар. Фото 2005 р. Николай Иващенко
Антополь. Дворец. Фото 2005 р.  
Антополь. Дворец. Фото 2005 р. Николай Иващенко
Буша. Башня. Фото 2006 р.  
Буша. Башня. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Буша. Пещерный храм. Фото 2006 р.  
Буша. Пещерный храм. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Шаргород. Оборонна синагога. Фото 2005 р.  
Шаргород. Оборонна синагога. Фото 2005 р. Николай Иващенко

Вінниччина багата на визначні місця. На її території є чимало прекрасних куточків природи, історичних місць, пов'язаних із героїчним минулим нашого народу, музеїв, пам'ятників і бюстів, які увічнюють імена видатних людей нашої Батьківщини за трудові і ратні подвиги. Багато на Вінниччині місць, зв'язаних із перебуванням тут видатних діячів, письменників, композиторів, художників. У багатьох місцях збереглись архітектурні пам'ятки давніх часів.

Найбільше історичних пам'яток і пам'ятних місць у м. Вінниці. Тут у краєзнавчому музеї зібрано цікаві матеріали з історії міста й Поділля. Однією з найдавніших архітектурних пам'яток Вінниці є «Мури» – комплекс захисних споруд, що були споруджені в XVII ст. для єзуїтського колегіуму. Будинки були обнесені великим муром із баштами та бійницями. У приміщеннях «Мурів» тепер знаходиться обласний краєзнавчий музей і обласний архів.

Про боротьбу українського народу проти польської шляхти нагадує обеліск, встановлений біля 3–ї школи на місці розгрому польсько–шляхетських військ козацькими загонами під керівництвом полковника І. Богуна в 1651 р.

У дні святкування 20–річчя з дня Великої Перемоги на могилах героїв Вітчизняної війни на меморіалі, що по вул. Козицького, було запалено вогонь вічної слави.

У Вінниці є пам'ятні місця, зв'язані з боротьбою трудящих міста проти німецько–фашистських окупантів. По вулиці Островського, в будинку № 29 знаходився штаб підпільної організації міста. В будинку по вулиці Ленінградській, № 17 містилась підпільна друкарня.

По вулиці Бевза, у будинку, де народився М. М. Коцюбинський, відкрито літературно–меморіальний музей письменника.

Багато визначних місць є в околицях Вінниці.

На мальовничому березі Південного Бугу, біля Сабарова є великий камінь, який називають «Скелею Коцюбинського». Тут, за переказами, видатний український письменник писав свої ранні твори.

На околиці Вінниці, в с. Пироговому (колишня Шереметка), знаходиться Музей–садиба великого вченого–хірурга М. І. Пирогова, який прожив тут свої останні двадцять п'ять років. На відстані кілометра від садиби, в центрі села, під дзвіницею міститься склеп, де зберігається тіло М. І. Пирогова, забальзамоване його учнем професором Д. І. Виводцевим.

У селищі міського типу Вороновиці у великому парку стоїть будинок, в якому в 1869–1870 рр. жив винахідник першого у світі літака – російський морський офіцер О. Ф. Можайський.

На південний схід від Вінниці розташоване місто Немирів. Тут зберігся будинок, де жила видатна українська письменниця Марко Вовчок (Марія Олександрівна Вілінська). Тепер у цьому приміщенні створено меморіальний музей письменниці. У великому парку міститься Немирівський будинок відпочинку, відомий далеко за межами області. Будинок, в якому він знаходиться, є архітектурною пам'яткою XIX ст. В цьому парку у свій час бував видатний російський полководець О. В. Суворов, письменник Оноре де Бальзак, композитор Людвіг ван Бетховен.

У Немирові в 1821 р. народився великий російський поет М. О. Некрасов.

На околицях Немирова є рештки скіфського городища VII ст. до н. е. – одного з найбільших на Україні.

У Брацлаві, старовинному українському місті збереглися рештки наземних земляних укріплень періоду визвольної війни українського народу 1648– 1654 рр.

Багато визначних місць є в Тульчині та його околицях. У місті в 1796–1797 рр. знаходилась штаб–квартира О. В. Суворова. Біля Тульчина, коло сіл Тиманівки, Нестерварки, Кинашева і Дранки, збереглися рештки земляних будов, де О. В. Суворов навчав російських солдатів, як штурмувати ворожі укріплення. У центрі с. Тиманівки стоїть кам'яний будинок, в якому жив О. В. Суворов. Тепер тут відкрито музей. За селом, у лісі, збереглися «Суворовські криниці». У 1954 р. в Тульчині споруджено пам'ятник О. В. Суворову. Перебуваючи в Тульчині і Тиманівці, О. В. Суворов написав книгу «Наука перемагати».

Тульчин у 1816–1826рр. був одним із центрів декабристського руху на Україні. У будинку № 20 по вулиці Пестеля у той час жив П. І. Пестель – організатор декабристів на Півдні Росії. Тут же він зустрічався з О. С. Пушкіним. По вулиці Леніна, у будинку № 1, де тепер міститься краєзнавчий музей, також часто збиралися декабристи.

У цьому ж місті довгий час жив і працював видатний український композитор М. Д. Леонтович. Тут бував і польський поет Юліуш Словацький.

У місті збереглися архітектурні пам'ятки XVIII ст.: колишній палац Потоцького і казарми суворовських чудо–богатирів.

Недалеко від Тульчина розташоване м. Ладижин. Тут збереглися рештки наземних і підземних укріплень часів XIV–XVII ст. На околиці Ладижина, над Південним Бугом, є урочище, яке за свою красу і особливу привабливість носить назву «Ладижинська Швейцарія». Територія між Ладижиним і с. Четвертинівкою звалася в минулому урочищем Батіг. Тут у травні 1652 р. відбулась битва між козацькими загонами і польсько–шляхетськими військами, відома в історії, як битва під Батогом. У цій битві Богдан Хмельницький розгромив польсько–шляхетські війська. На місці, де колись відбулась ця історична битва, встановлено обеліск.

У с. Чоботарці (нині с. Заболотне Крижопільського району) в 1886 р. народився видатний український учений-мікробіолог Д. К. Заболотний. Тут його і поховано в 1929 р. У 1928 р. Д. К. Заболотного було обрано президентом Академії наук Української РСР. У хаті, де народився і жив Д. К. Заболотний, влаштовано музей.

У с. Неменці (Іллінецький район) 9 (21) вересня 1832 р. народився видатний український композитор і письменник П. І. Ніщинський – основоположник української театральної музики. Він вперше переклав на українську мову «Ілліаду» і «Одіссею». Особливою популярністю серед широких народних мас користується його пісня «Закувала та сива зозуля».

У с. Ворошиловці (Тиврівський район) у період народно–визвольної війни 1648–1654 рр. проти польсько–шляхетського гноблення стояв із своїм загоном сотник Шпаченко. В цьому селі знаходиться могила відомого українського композитора і письменника П. І. Ніщинського. Зберігається будинок, в якому жив композитор.

У бою під с. Красним (Тиврівський район) загинув народний герой і улюблений козацький командир Д. Нечай. Високий курган і пам'ятник на полі колгоспу «Червона зірка» (між селами Красним і Черемошним) і є могила брацлавського полковника Д. Нечая.

Село Ометинці (Немирівський район) – батьківщина легендарного героя першої оборони Севастополя (1854–1855 рр.) П. М. Кішки. Шануючи пам'ять про славного захисника Севастополя, моряки Чорноморського флоту в дні святкування сторіччя першої оборони Севастополя спорудили на батьківщині героя бронзовий пам'ятник.

Село Кальник (Іллінецький район) було у свій час резиденцією калмицького і вінницького полковника І. Богуна. У селі збереглися земляні укріплення XVII ст.

У мальовничій місцевості на березі р. Русави розташоване с. Стіна (Крижопільський район). У центрі його, на так званій Замковій горі, збереглися рештки укріплення XVII ст. В 1651 р. ці укріплення штурмували польсько–шляхетські війська, але взяти їх так і не змогли. На околицях села збереглися рештки слов'янського городища IX– XI ст.

У с. Хомутинцях (Калинівський район) народився і деякий час жив відомий український письменник С. В. Руданський.

У села Браїлів та Сьомаки (Жмеринський район) 5 разів приїжджав великий російський композитор П. І. Чайковський. Тут він написав ряд своїх чудових творів. Вперше П. І. Чайковський приїжджав у Браїлів в 1878 р., останній раз – у 1880 р. В Сьомаках композитор майже повністю закінчив роботу над оперою «Орлеанська діва». У навколишніх селах П. І. Чайковський збирав і вивчав народні пісні та мелодії. Будинок, в якому жив композитор, зруйнували фашисти. На околиці Браїлова, у мальовничій місцевості, є скеля, де любив відпочивати і писати свої твори П. І. Чайковський. У народі вона відома під назвою «Скеля Чайковського».

У Жмеринському районі в с. Кармалюкове (колишні Головчинці) в 1787 р. народився Устим Кармалюк – ватажок селянського руху на Поділлі.

Найбільшим населеним пунктом придністровської частини області є Могилів–Подільський. Тут є краєзнавчий музей, в якому показана природа, історія та економіка Придністров'я.

Недалеко від Могилев–Подільського, в с. Озаринцях, є рештки фортеці часів визвольної війни українського народу 1648–1654 рр. За 3 км від с. Григорівки, в лісі, знаходяться рештки одного з великих городищ скіфського періоду. В с. Нагорянах у прямовисній скелі в два яруси розташовані 7 печер, які у давні часи були житлом первісних людей.

На одній із скель рукою хорошого майстра–патріота висічено барельєф Т. Г. Шевченка. Під барельєфом дата – «1920 рік». Під час тимчасової фашистської окупації барельєф було пошкоджено.

За 3 км від с. Нагорян над р. Лядовою розкинулось село з тією ж назвою. У вапнякових скелях біля цього села є печери і рештки великого монастиря – архітектурної пам'ятки XI–XIV ст. Крім монастиря, у скелях були висічені келії, які тепер зруйновані.

Униз по Дністру від Могилева–Подільського розташоване мальовниче с. Бронниця, де збереглися одні з найбільших у Придністров'ї печери, в яких переховувалося населення під час татарсько–турецьких нападів.

У с. Кукавці (Могилів–Подільський район) жив видатний російський художник, майстер живопису першої половини XIX ст. В. А. Тропінін. Тут він написав чимало відомих портретів і картин, зокрема портрети селянина–кріпака Р. Барабоша та війта Кукавської гміни (волості) Тодосія Бабчала, картини «Молодий український селянин», «Селянин з сокирою», «Праля», «Золотошвейка», «Весілля в Кукавці» та ін. Одним з найцінніших творів, що його залишив російський художник українському народові, є портрет легендарного народного ватажка Устима Кармалюка. У Кукавці збереглась церква, збудована за проектом і під наглядом В. А. Тропініна, який був кріпаком графа Морікова. Ця церква є цінним і єдиним архітектурним твором Тропініна.

В Ямпільському районі є с. Буша, де відбувалися великі події під час визвольної боротьби українського народу проти польсько–шляхетських загарбників у 1648–1654 рр. Значна частина цих подій висвітлена в художньому творі українського письменника М. П. Старицького «Оборона Буші». В центрі села ще збереглися рештки фортеці, погреби, підземні ходи.

За 3 км від Буші знаходиться так званий Гайдамацький яр, по якому тече р. Вушанка. Яр досить красивий, мальовничий. На правому березі Вушанки, в кам'яній скелі, є печера, відома в народі під назвою «Гайдамацька печера». Гайдамацький яр і печера, за переказами, були місцями перебування народних месників XVIII ст. – гайдамаків.

У с. Гонтівці (колишні Серби) в 1768 р. польською шляхтою було страчено одного з керівників селянського повстання на Поділлі Івана Гонту.


Вінниччина – одна із областей, в якій вдало поєднуються багаті природні ресурси, що можуть використовуватись для збереження і покращання здоров’я населення. Це сприятливий клімат, наявність природних мінеральних вод.

Санаторно-курортне лікування, з використанням цілющих властивостей природних чинників, є важливою складовою процесу лікування хворих особливо підвищується значення курортного лікування, в зв’язку з потребою лікування та оздоровлення чисельного контингенту населення, яке постраждало внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

Наявність природних чинників обумовлює значну кількість різновидів лікувально-оздоровчих методик. Найбільш відомі джерела мінеральної води знаходиться в м.Хмільнику. За мінеральним і газовим складом воду віднесено до радонової, вуглекислої, гідрокарбонатної, хлоридно-кальцієво-натрієвої мінеральної води з високим вмістом марганцю, що являло собою бальнеологічну цінність. Серед неповторних подільських краєвидів функціонують ряд санаторно-курортних закладів.

Джерела: Інвестиційний портал Вінниччини       11.2007


Андрушівка

Антопіль

Бар

Бершадь

Борсків

Браїлів

Брацлав

Буша

Вапнярка

Верхівка

Вінниця

Вінничина

Вороновиця

Гайсин

Гнівань

Дашів

Дяківці

Жмеринка

Заболотне

Іллінці

Козятин

Комаргород

Копайгород

Котюжани

Круподеринці

Кукавка

Літин

Лозова

Лядова

Марківка

Могилів-Подільський

Мурафа

Муровані Курилівці

Нагоряни

Нападівка

Немирів

Немія

Нова Гребля

Нова Прилука

Новоселівка

Ободівка

Озаринці

Оратів

Печера

Піщанка

Погребище

Поличинці

Порик

Селище

Серебринці

Ситківці

Слобода-Шаргородська

Соколець

Спичинці

Стара Прилука

Старостинці

Сутиски

Тиврів

Тишківська Слобода

Томашпіль

Тропове

Тульчин

Уланів

Хмільник

Черемошне

Чернівці

Чернятин

Чечельник

Чорномин

Шаргород

Шпиків

Ямпіль


І. Дорош, Т. Мельник        ЛЯДОВА — ПЕРЛИНА ПОДНІСТРОВ'Я

Високий правий берег Дністра поблизу с. Лядова, русло річки, її долина, протилежний рівнинний лівий берег утворюють перепад висот, від якого перехоплює подих. Розчахнуті каньйонами гори зависли над звивистим річищем, потік виписує такі повороти, що, здається, до Дністровської ГЕС, яка у 30 км, до Нагорянських скель, які світять печерами, та до с. Нагоряни рукою подати.

джерело: Вінницький краєзнавчий музей      2008


Людмила ТАРАН        Тайна дерева, петуха и оленя

«Красо України, Подолля...» Это известные слова Леси Украинки. Следовательно, касаются они и Виннитчины. Не раз путешествовала по ее дорогам, и каждый раз душа радовалась редчайшей красоте этой земли.

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2008


Павел НЕЧИТАЙЛО        Село скульптур Буша

Иной раз гораздо приятнее найти свою личную Атлантиду, чем бродить по истоптанным "брендовым" красотам. Одним из таких затерянных уголков, куда мы решили отправиться на выходные, стало село Буша Ямпольского района Винницкой области. Хотя ни один украинский туроператор Бушу не популяризирует и путевки туда не продает, это место любителям старины хорошо известно. Еще в 1883 году киевский професcор Владимир Антонович открыл здесь древний наскальный рельеф и "распиарил" село по всей Российской империи.

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2007


Елизавета КИРИЗИЙ, Алексей КИРИЗИЙ        По руинам Украины

Казалось бы, сколько уже путей-дорожек проложено туроператорами по всей Украине – езжай, куда душе угодно. Но порой приходится идти непроторенными тропами: самим добывать карты, намечать маршруты – и айда за новыми впечатлениями. Вот и мы решили прокатиться по трем областям Украины: Винницкой, Хмельницкой и Ровенской – и посмотреть на "остатки роскоши былой": старинные крепости, церкви, памятники и монастыри. Благо, каждой из областей есть, чем похвастаться в этом плане.

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2007


Павел НЕЧИТАЙЛО        Забытые пещеры Тираса

Впервые мне посчастливилось побывать здесь в 1999 году, жарким летним днем. Древние скалы слепили своей белизной, предательская рябь появлялась в глазах от бесчисленного количества наскальных изображений, которые густо покрывали стены пещер и каньона. Позже, я стремился регулярно выбираться в это место, и сейчас в Нагорянском пещерном комплексе число найденных нами изображений зашкаливает за 1000. В основном, это знаки, оставленные средневековыми монахами: ромбы, круги, квадраты, и масса крестообразных рисунков. Такое великолепие форм не встречается ни в Крыму, ни в Болгарии, ни в турецкой Каппадокии – известнейших центрах пещерного монашества.

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2007


Дмитро і Оксана Клочко        ВІДЛУННЯ

Ці поїздки руїнами колишніх замків і маєтків викликають тільки біль і обурення. Спочатку ці пам’ятки історії України звичайно захоплюють, але потім, як придивляєшся, в якому все стані, то просто хочеться плакати…

Збережений текст      джерело: ЦСМ "ДАХ"      2007


Татьяна ПАРХОМЧУК        ВЪЕХАТЬ В ГОРОД НА БЕЛОМ КОНЕ... БЛЕСК И НИЩЕТА РЕЗИДЕНЦИИ СИМОНА ПЕТЛЮРЫ

В мае исполняется 80 лет со дня смерти главного атамана армии Украинской Народной Республики и главы Директории УНР Симона Петлюры. Агент ОГПУ Самуил Шварцбард выпустил семь пуль в главу правительства УНР в изгнании в полдень 25 мая 1926 года в Париже на улице Расин. Через несколько часов 47-летний Симон Петлюра скончался в больнице от полученных ран, не приходя в сознание. Похоронили Петлюру на кладбище Монпарнас.

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2006


Алена КРУШИНСКАЯ        Автопробегом по Приднестровью

Скалы и замки, горные речки и пещерные монастыри можно отыскать и в Винницкой области

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Николай ПОЛИЩУК        Пикник у "Вервольфа"

Выходной день "Газета…" решила посвятить поездке в Винницу. Неплохо получилось

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Ірина Пустиннікова        Бар

...Метою подорожі був, звичайно, знаменитий Барський замок - хто ж знав, що від нього до наших днів залишилося НАСТІЛЬКИ мало... ...Зате збереглися пам"ятки культового будівництва, і вже хоча б на них поглянути туристу можна...

джерело: Замки та храми України      2006


Ірина Пустиннікова        Чернівці

Коротки відомості про містечко Чернівці Вінницької області.

джерело: Замки та храми України      2006


Ірина Пустиннікова        Вінниця. Мури.

...Древнє місто з хмільною назвою просто-таки змушене було мати свою фортецю - і помиляються ті, хто вважає, що у Вінниці не лишилося нічого від середньовічного міського охоронця...

джерело: Замки та храми України      2006


Ірина Пустиннікова        Селище

...Східне Поділля – край, не розбалуваний туристами так, як багата на фортеці Тернопільська область. Це відчувається: навряд чи біля мальовничих розвалин вас очікує зустріч з групою екскурсантів...

джерело: Замки та храми України      2006


Ірина Пустиннікова        Ставка Гітлера "Вервольф"

...Шість десятиліть історія, немов кіт учений, ходить по ланцюгу навколо потоптаної галявини неподалік села Стрижавка, кілометрів за вісім від Вінниці. Піде праворуч — пісню заводить про казкові скарби, награбовані фашистами... Ліворуч — казки розповідає про негативну містичну ауру, що залишилася після шабашу нацистських виплодків пекла...

джерело: Замки та храми України      2006


Ірина Пустиннікова        Сутиски

Тим, хто подорожує до Браїлова та Селища, варто мати на увазі і це подільське селище берегах Південного Бугу. Сутиски існують, згідно письмовим джерелам, з 16 століття...

джерело: Замки та храми України      2006


Ірина Пустиннікова        Тиврів

...Важко повірити, що колись подорожуючі цими краями милувалися тиврівським кляштором ще з переправи на Бузі. Зараз тут тихо, страшно і пусто. Навколо пасуться апатичні кози, а в подвір'ї цвіте величезний пахучий жасмін. Келії дивляться на тебе катарактами закладених цеглою вікон...

джерело: Замки та храми України      2006


Ірина Пустиннікова        Чернятин

...А почала я пошуки після перегляду документального фільму - "Палаци Вінничини", якщо не помиляюсь. Показували його досить часто, та інфи про те, ДЕ знаходяться всі відзнімковані у документі об'єкти, не було зовсім. Не було в той час в мене і кілометрових карт. Та що там кілометрових - двокілометрівки тоді ще в продажі не траплялися...

джерело: Замки та храми України      2006


Ірина Пустиннікова        Шпиків

...Якщо направлятися з Печери могилівською трасою далі, потрапляємо до Шпикова, що розташувався на пагорбах невеликої річечки Шпиківки. Старі плотини утворили великі стави, в їх спокійних водах віддзеркалюються зелені береги, високі кручі та труби цукроварні...

джерело: Замки та храми України      2006


Если вы еще не съездили на Виннитчину, то обязательно проложите свой маршрут через Тульчин и Печеру

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Вiктор МЕЛЬНИК        У столиці старовірів

Злет і занепад центру подільських старообрядців

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2006


Андрей Тычина        Выходные на море

Лето. Город. Жара. Духота. Пробки. До отпуска ещё далеко. А так хочется солёного воздуха, шума прибоя, аромата южных растений и курортной беспечности. В такие дни завидуешь жителям южных областей, откуда до Крыма рукой подать. У киевлян же нет особого выбора – на выходные можно вырваться только в сторону Одессы. Сама Южная Пальмира больше располагает к полутора дням шумного отрыва с кабаками и танцами до утра. Спокойного отдыха «с отрывом от производства» лучше поискать на соседних курортах.

Збережений текст      джерело: Андрей Тычина      2006


Алла ЧЕРДЫНЦЕВА        АРТ-ШАРГОРОД: ШОК И ТРЕПЕТ

Музей актуального искусства и ежегодный международный арт-фестиваль — в украинской глубинке? А почему бы нет? В провинциальном Шаргороде прошел первый в истории международный фестиваль современного искусства «Арт-местечко: Шаргород»…

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2006


Владимир АЛИФАНОВ        Время разрытых могил

До войны в Погребищах жили тысячи евреев - шорники, портные, парикмахеры... Сейчас нет ни одного. Только свитки Торы, которые до сих пор находят на чердаках их домов – и шесть братских могил.

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Для того, чтобы побывать во всех местах Украины, связанных со знаменитым родом землевладельцев Потоцких, придётся объехать полстраны. Многочисленным потомкам славных польских воевод принадлежали обширные владения на Тернопольщине, Винничине, Черкасщине, усадьбы в Крыму, Львове, Одессе. Повсюду они строили шикарные дворцы, закладывали роскошные парки, основывали монастыри и храмы. И даже целые города.

Збережений текст      джерело: Андрей Тычина      2006


Павлина СЕМИВОЛОС        НА НЕДЕЛЬКУ ДО ВТОРОГО Я В СЕЛО ПОЕДУ СНОВА

…Семь лет назад Бернт Линд, обычный шведский фермер, даже представить себе не мог, что урбанизированные жители Стокгольма предпочтут отдыху на курортах Испании возможность… поковыряться в земле на его ферме...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2003


Мы расскажем всего лишь об одном небольшом селе Буша на юге Винницкой области, по истории которого можно судить о тайнах страны по имени Украина…

Збережений текст      джерело: Вокруг света      2002