Подорож Україною
   

   
Донеччина

Святогорська лавра. Миколаївська церква.  
Святогорська лавра. Миколаївська церква. io.com.ua
Святі Гори. Фото 2004 р.  
Святі Гори. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Олексієво-Дружківка. Дерева, що окам'яніли. Фото 2007 р.  
Олексієво-Дружківка. Дерева, що окам'яніли. Фото 2007 р. Николай Иващенко
Стадион в Донецке. Фото 2007 р.  
Стадион в Донецке. Фото 2007 р. io.com.ua
Донецьк,  
Донецьк, "Донбас Плаза". Фото 2004 р. Николай Иващенко
Свято-Успенський храм у м.Костянтинівка Донецькой обл.. Фото Илья Гуз. 2007 р.  
Свято-Успенський храм у м.Костянтинівка Донецькой обл.. Фото Илья Гуз. 2007 р.
Заповідник  
Заповідник "Кам'яні Могили". Фото 2007 р. Николай Иващенко
Артемівське шампанське. Фото 2005 р.  
Артемівське шампанське. Фото 2005 р. Николай Иващенко
Білокузьминівка. Крейдяні скелі. Фото 2007 р.  
Білокузьминівка. Крейдяні скелі. Фото 2007 р. Николай Иващенко
Горловка. Пам'ятник Петру Горлову. Фото 2004 р.  
Горловка. Пам'ятник Петру Горлову. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Маріуполь. Азовсталь. Фото 2004 р.  
Маріуполь. Азовсталь. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Соледар. Коридор з солі. Фото 2007 р.  
Соледар. Коридор з солі. Фото 2007 р. Николай Иващенко

Історія

…Довгий час наш край не знав постійного населення. Хоча перші люди на території Донецької області з'явилися більше, ніж 25 тисяч років тому. Їх прихід пов'язаний з початком танення льодовика, що скував північ Європи. До нас льодовик не дійшов – зупинився на широті Києва і Воронежа. Під час заледенінь Донбас знаходився в зоні тундри.

За подальші тисячоліття виникали і гинули великі цивілізації, Донбас так і залишався ніким не заселеним Диким полем. Кочові племена змінювали одне одного – скіфи, сармати, печеніги, татари, половці – але ніхто аж до XV століття не наважувався тут селитися через досить близьке сусідство з Кримським Ханством.

Але були люди, які не боялися такого грізного сусідства. Це були донські і запорізькі козаки, межа між якими проходила по Кальміусу. Їм ми зобов'язані початком освоєння нашого краю. І на території сучасного Донецька теж виникали козачі хутори-зимовники.

Кам'яне вугілля на території Донбасу було знайдене в другій половині XVII століття, але головне багатство Донбасу довго залишалося незатребуваним. Та все ж в 1779 році з'являються перші на території сучасного Донецька вугільні копальні. Вугілля здобувалося в примітивних шахтах-колодязях глибиною 20-25 метрів. Реформи 60-70-х г.г. ХІХ століття створили сприятливий інвестиційний клімат, зріс приток іноземних капіталів у промисловість. Заохочувані урядом, оцінивши всі можливості отримання величезних прибутків, до Донбасу почали приїжджати англійські, французькі і німецькі підприємці. Одним із них був англієць, технік-металург Джон Юз. Влітку 1869 року Юз поселився на березі Кальміуса на хуторі Овечому і побудував кузню, яка стала першим підсобним цехом майбутнього металургійного заводу.

Так почалася історія міста Донецька, нині – сучасного мегаполісу.


Донецький обласний краєзнавчий музей – хранитель історії і культури краю. Музей був заснований в 1924 році і за роки існування виріс в один із найбільших в Україні. У його фондах - більше, ніж 150 тис. музейних предметів, серед яких унікальні речі – метеорити, скелет мамонта і матеріали відомої у всьому світі палеолітичної стоянки поблизу Амвросіївки, археологічні знахідки Маріупольського неолітичної пам'ятки, скіфські і половецькі кам'яні статуї, меморіальні речі видатного композитора, музиканта С.С.Прокоф’єва, театрального діяча В.І.Немировича-Данченка, полярного дослідника Г.Я.Сєдова та інших.

Донецький обласний художній музей представляє рідкісні колекції та унікальні витвори мистецтва. Тут зібрані твори з Третьяківської галереї, Музею образотворчого мистецтва ім. О.С.Пушкіна, Ермітажу, Російського музею, музеїв України.

У 1778 році греки-християни вийшли з 8 міст і 66 селищ Криму і почали велике переселення в необжиті й дикі, але благодатні землі Приазов'я. Тут і заснували вони місто Святої Марії – Маріуполь. Через майже двісті років в селищі Сартана в 1974 році був заснований Музей побуту і культури греків Приазов'я. У фондах музею зберігається 3 тис. експонатів: домашнє начиння, предмети побуту, прикраси.

Музей видатного композитора сучасності С.С.Прокоф’єва відкритий в с.Красне Красноармійського району в 1999 році, до 100-річчя з дня його народження. Тут справжній світ речей Прокоф’єва створює ту дивовижну атмосферу, яка завжди оточувала композитора в отчому будинку, допомагаючи йому зійти на вершину музичного Олімпу.

Всього в Донецькій області 66 пам'яток архітектури, 2396 пам'яток історії і культури, понад 7 тис. пам'яток археології.


Стародавній вид Святогірської Лаври, що на Дінцевій кручі, вже давно втілює духовність Донецького краю. Святогір’я – століттями намолена земля, перші історичні відомості про Святі Гори датуються початком XVI століття. Багато таємниць зберігають в собі й світлі води Дінця, оспівані ще в «Слові о полку Ігоревім». Це місто називають перлиною Донбасу. Тут немає промисловості, сюди приїжджають за здоров'ям не тільки тіла, але і душі. Відомий духовний центр, багата історія, унікальна природа, цілющий клімат, мінеральні води… Таких місць на Земній кулі знайдеться не так вже багато.


Природа

Любителі незайманої природи можуть відвідати заповідні території, найбільші з них - Український природно-степовий заповідник НАН України, Національний природний парк «Святі Гори», Донецький ботанічний сад, регіональні ландшафтні парки «Меотида», «Донецький кряж», «Клебан-Бик», «Половецький степ».

Територія регіонального ландшафтного парку «Клебан-Бик», що розташований у Костянтинівському р-ні Донецької області, – це мальовнича, ніби гориста місцевість по обидва береги Клебан-Бикського водосховища, що в гирлі річки Бичок (притока ріки Кривий Торець). Дану територію в кам’яновугільний період покривало неглибоке тепле море, збереглися зразки давнього ландшафту у вигляді скам’янілих залишків рослин, молюсків, коралів. Вік цих пам’яток складає 290 – 295 млн. років. Традиційно Клебан-Бикське водосховище, площа водного дзеркала якого складає 630 гектарів, використовується для розведення риби.

Довжиною 200 – 300 м по нинішній території парку пролягли піщаники араукаритової свити, характерною особливістю якої є наявність потужних шарів піщанику із залишками скам’янілих дерев (араукарій) діаметром від 0,1 до 1,0 м. Вік цих порід складає приблизно 295 – 300 млн. років. У стовбурах (довжиною до 2 м) органічна речовина заміщена кремнеземом. У багатьох випадках збереглася не лише зовнішня форма, а й внутрішня структура рослин (побудова клітин та ін.).

Скам’янілі дерева Дружківки мають виключну цінність для науки. Такі скопичення дерев, як дружківські, рідко зустрічаються на планеті. Відоме аналогічне скопичення скам’янілих дерев у пустелі американського штату Аризона.

На межі із Запорізькою областю, у Володарському районі, знаходиться філія Українського степового заповідника „Кам'яні Могили”. Тут, в різнотравно-ковиловому степу, протягнулися дві кам'яні гряди химерних контурів заввишки до 70 м, вік їх більше, ніж 2 мільярди років. Деякі історики вважають, що саме в цьому місці на річці Калці (нинішній Кальчик) у 1223 р. відбулася битва русичів з монголо-татарами. Скельний острів «Кам'яні Могили» був культовим місцем стародавніх народів і породив багато цікавих легенд.

У заповіднику „Хомутовський степ”, розташованому поблизу села Хомутове Новоазовського району і що входить до складу того ж Українського степового заповідника, представлені цілинні різнотравно-типчаково-ковилові види рослин – півонія вузьколиста, катран татарський, тюльпан Шренка. Своєрідна краса тутешнього ландшафту очаровує.

На північний захід від Волновахи протягнувся Великоанадольський лісовий масив – перше лісонасадження в українському степу, закладене в 40-х рр. ХIХ ст. російським ученим-лісоводом В.Є. Граффом. Сьогодні Великоанадольський ліс є еталоном степового лісорозведення. Його площа складає 2500 гектарів. Велика колекція екзотичних видів дерев з різних країн світу зібрана в дендрологічному парку лісництва.

Регіональний ландшафтний парк «Донецький кряж» знаходиться на території Шахтарського й Амвросіївського районів Донецької області. Це – частина колись безкрайнього Дикого Поля, над яким підіймається легендарна, овіяна історією висота – Савур-Могила. Легенди пов'язані з ім'ям славного козака-запорожця Морозенка, козака Супруна. Зараз тут споруджений меморіальний комплекс визволителям Донбасу, щорічно тисячі людей приходять сюди, щоб віддати данину пам'яті загиблим в роки Великої Вітчизняної війни героям-визволителям.

На узбережжі Азовського моря створений регіональний ландшафтний парк "Меотида", де охорона цінних природних об'єктів поєднується з організацією відпочинку. Тут унікальна флора, багатий тваринний світ. Особливо відрізняються різноманітністю пернаті, яких налічується більше, ніж 250 видів. Гордістю парку є численні колоніальні поселення гідрофільних птахів, а гніздів'я на стрілці Кривої коси унікальне в масштабах Європи.


Туристи, які прагнуть промислової екзотики, в Донбасі не залишаться розчарованими. Вони можуть відвідати рукотворні гори – терикони, найсміливіші можуть спуститися в шахту. Ще туристи можуть побачити, як народжується метал, загартовується сталь, а також як виходить знамените донецьке „живе” пиво, шампанське, найсмачніший шоколад і морозиво!

В Україні тільки на Артемівському заводі шампанських вин і в Криму шампанське виробляється класичним способом, з трирічною витримкою початкового продукту в пляшках. Знавці стверджують, що аромат класичного шампанського невловимо схожий на ніжний запах жовтої голчатої хризантеми. Як розчиняються золотим фейєрверком ці витончені осінні квіти, так розкривається і смак Артемівського шампанського, яке можна продегустувати під час екскурсії заводом.

Розташоване в місті Соледар підприємство "Артемсіль" розробляє унікальне родовище солі, однієї з кращих в Європі. У 1993 р. в соляних шахтних виробітках відкритий спелеосанаторій.

У соляних шахтах відбуваються найнесподіваніші і пам'ятні події. Так, в 2003 році в одній з цих шахт запустили повітряну кулю – подія, що потрапила в книгу рекордів Гинеса. У 2004 році в соляній шахті вперше відбулася грандіозна культурна подія, яка стала вже традиційною. Тут на глибині 205 метрів у величному підземному залі заввишки 30 метрів з неповторною акустикою, пройшов концерт «Соляна симфонія» Донбаського симфонічного оркестру і прими Віденської опери, народної артистки України Вікторії Лук’янець. Про звучання оркестру в соляній шахті його керівник австрійський композитор і диригент Курт Шмід сказав: "Я просто уражений! Ноти злітали до зводів печери, а потім повільно, як хмара, опускалися. Це приголомшує!"

Джерела: Донецька обласна державна адміністрація       11.2007


Артемівськ

Білокузьминівка

Волноваха

Горлівка

Дебальцеве

Донецьк

Донеччина

Дружківка

Єнакієве

Заповідник "Крейдяна флора"

Заповідник Кам'яні Могили (Беш-Таш)

Комсомольське

Костянтинівка

Краматорськ

Красне

Красноармійськ

Кременівка

Макіївка

Маріуполь

Мелекіно

Микитівка

Микитовське рудне поле

Нескучне

Олексієво-Дружківка

Прелесне

Святогірськ

Сєдове

Слов'янськ

Сніжне

Соледар

Старобешеве

Урзуф

Харцизьк

Хомутівський степ


Прихильникам сільського, зеленого туризму буде цікаво зустрітися із таким творінням природи, як крейдяні гори, та з їх тендітними мешканцями. Отже, складаючи маршрути своїх мандрівок Україною, не оминайте її Схід. Поєднання лісостепу, білих пагорбів, річкових заплав та рівнин залишить на згадку про себе у пам’яті чарівні пейзажі, серед яких душа розкривається і співає щиро й вільно.

Збережений текст      джерело: Україна козацька      2008


Евгений ШИБАЛОВ        Сердито. По-донецки

Разговоры о том, что туристический потенциал Донетчины позволяет рассчитывать на нечто большее, идут давно, но пока в основном лишь разговорами и остаются. Между тем, Азовское побережье — настоящий Клондайк для туристических инвестиций. Солнце, море и песок — товар, который в жаркие летние дни без спроса в любом случае не останется. И год за годом представители власти, важно надувая щеки, рассказывают о «потенциале» и «необходимости развития». Но и в этом году, как и во все предыдущие, — не вытанцовывается…

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2007


Павлина СЕМИВОЛОС        Все будет Донбасс!

Побывать в Донецке мечтала давно. Интересно было увидеть город, в котором живет богатейший человек государства и построена одна из лучших гостиниц Украины (согласна, последнее — из разряда, скорее, профессионального, но все же). А главное — хотя бы попытаться понять этих загадочных «донецких».

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2007


Евгений ШИБАЛОВ        Рыбный триллер по-донецки

Необъяснимый (точнее, пока не объясненный) случай массовой гибели рыбы в Азовском море едва не вынудил врачей закрыть пляжи, сорвав тем самым летний отдых восьми миллионов туристов. Побережье Меотиды (древнегреческое название моря) является общепризнанным местом для отдыха с детьми, потому что здешнее море теплее и мельче, чем Черное. В конце концов, Азовское море — летняя Мекка для всех, кто не может себе позволить более дорогие курорты, а таких людей в Украине пока больше, чем тех, кто может. К сожалению.

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2007


Алексей ПАВЛЮК        Коммунист и Лавра

В небольшом городке на Донбассе уместились две монументальных гостопримечательности – духовная и социалистическая

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2007


Людмила Воликова        Легенда о каменном лесе

Деревья стояли в земных недрах почти вертикально. Некоторые из них возвышались над подошвой карьера на 12-15 метров; но, очевидно, корневище уходило еще дальше в глубину… Неутомимый местный исследователь ископаемой флоры, учитель Николай Швец, уверен, что остатки таких стволов еще можно откопать в старых карьерах. По заключению ученых, все находки свидетельствуют об одном: в давние древние времена эта местность была покрыта густым лесом из деревьев одной породы — араукарий. Они-то и превратились в камень…

Збережений текст      джерело: Вокруг света      2007


       Каменные могилы

Заповедник представляет собой скальные выходы высотой 50-70 м посреди степи, образовавшиеся 2 миллиарда лет тому назад из-за извержения вулкана... В заповеднике произрастает 29 видов флоры, внесённых в Красную книгу Украины... Горное образование было культовым для представителей ямных, катакомбных и срубных культур. По периметру заповедника расположены скифские погребальные курганы...

Збережений текст      джерело: ВІКІПЕДІЯ      2006


Водный туристский маршрут по самой крупной реке левобережья - Сиверскому Донцу -один из лучших в Украине. Он отличается тем, что с каждым пройденным километром река становится интереснее, природа - живописнее, а величественные меловые горы, поросшие 300-летними дубами, вековыми соснами, вязами, липами, тополями, клёнами, вербами с древней пещерной церковью в районе Святогорска - буквально потрясают воображение...

Збережений текст      джерело: Водный туризм Украины      2006


Владислав ШУМЛЯНСКИЙ        «ПАРК ЮРСКОГО ПЕРИОДА» СРЕДИ ОТВАЛОВ И ТЕРРИКОНОВ

...здесь «впервые в России» были заложены лесозащитные полосы, трудился рабочим великий пролетарский писатель Максим Горький, а местные железнодорожники принимали активное участие в революции 1905 г... За водоразделом видны отдельные небольшие шахтерские поселки вблизи угольных шахт, а на самом водоразделе на протяжении почти 10 км — своеобразный пейзаж, созданный за 100 лет людьми: огромные глубокие ямы — карьеры, между ними — горы вынутой породы и степь, перерезанная лентами бетонных дорог. Это Микитовское рудное поле — ряд крупных ртутных месторождений, по запасам ртути одно из самых больших в мире.

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2006


Александр АНИСИМОВ        Святогорская рапсодия

С недавних пор Святогорский Свято-Успенский монастырь получил титул лавры. Святогорская обитель стала, таким образом, третьей в Украине лаврой после Киево-Печерской (с 1598 года) и Почаево-Успенской (с 1833 года), а также пятой в иерархии самых значимых обителей православного мира, к которым следует добавить еще и такие монастыри России, как Троице-Сергиева (с 1744 года) и Александро-Невская (с 1797 года) лавры.

Збережений текст      джерело: Киевский ТелеграфЪ      2006


Ольга БОГЛЕВСКАЯ        Лукоморье? Это у нас!

Сквозь землю степного заповедника "Каменные Могилы" прорастают не только травы и цветы, но даже гранитные скалы

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Наталия БУБЛИЙ        Кто в Украине портит воздух

Минприроды огласил список самых грязных предприятий в стране

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Наталья БУБЛИЙ        Запорожье под шапкой смога

Из-за выбросов предприятий запорожцы вынуждены "дышать на ощупь"

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Михайло БУБЛИК        Арії зупинилися в Степанівці

Ненадовго — років на кількасот. Свідченням тому є... луганські піраміди

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2006


Ольга Казьміна        Археологічна знахідка європейського значення знайдена на Луганщині

Саме таку попередню оцінку дають деякі вчені вапняковій стіні, що виявлена в Краснодонському районі

Збережений текст      джерело: Луганська обласна державна телерадiокомпанiя      2006


Сергей Романюк        Три дня - три Каменные Могилы (или скромное обаяние велотуризма :)

...К сожалению, на осмотр заповедника мы отвели всего час-полтора. Этого явно недостаточно. Советуем планировать посещение с утра. Каменные Могилы похожи на скалистый полуостров, очерченный вершинами и заполненный внутри степью. Эта земля никогда не знала плуга. Нога утопает в травяном дерне. Здесь рекомендуют ходить только по тропам...

Збережений текст      джерело: Сайт велотуристов Донецка      2006


ЧП в Донецкой области. При расчистке русла реки Кальчик, впадающей в Азовское море, в воду попали сероводород и аммиак.

Збережений текст      джерело: ПОДРОБНОСТИ.UA      2006


Михаил ГАННИЦКИЙ        А как там Донецк?

Этот город поражает воображение своими размерами. Там все большое: административные здания, театры, филармония...

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2005


       Кам'яні Могили

Кам'яні Могили — заповідник, заснований 5 квітня 1927 року як особлива природо-охоронна територiя мiсцевого значення.

Збережений текст      джерело: ВІКІПЕДІЯ      2005


Ігор Козловський        Через 820 років, на тій же ж річці

Дехто з істориків певен, що відбулася битва князя Ігоря з половцями 1 травня 1185-го. Себто 820 літ тому. Того дня було затемнення, а про нього саме і згадується в «Слові о полку Ігоревім». Отож, й орієнтуватися в часі легше. Половецькі хани Ґзак і Кипчак заманили князя Ігоря на Кам’яні солоні озера, де ні коней не напоїш, ні сам спраги не вгамуєш. Під час бою його зрадили найманці-клабуки (каракалпаки), князь погнався за ними, але потрапив у пастку на річці Каялі. Спеціально для вас ми побували року Божого 2005-го на тому місці й можемо дещо розповісти.

Збережений текст      джерело: газета Вечірній Київ      2005


Природа Украины щедра, богата и разнообразна. Любая страна мира гордится, если на ее территории еще остались нетронутые и хорошо сохранившиеся уголки природы. С седой старины одно из таких мест нашей страны известно под названием "Святые Горы". Это действительно необыкновенный уголок Донетчины. Как подчеркнули эксперты ЮНЕСКО, которые работали здесь весной 2001 года, "на Земле очень немного мест, где так органично объединены объекты мировой истории и культуры, ценнейшие природные комплексы и красивейшие ландшафты".

Збережений текст      джерело: Национальный природный парк "Святые Горы"      2004


Алла КОТЛЯР        ИЗ ПРОШЛОГО В БУДУЩЕЕ С ВЕТЕРКОМ

Узкоколейка в лесу. Слышится протяжный гудок, и из-за пригорка степенно, с достоинством, шумно вздыхая, появляется пришелец из прошлого — окутанный клубами дыма паровоз с большой красной звездой...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2003


Андрей Тычина        Святогорск-Донецк-Бердянск

Пригласили нас друзья донецкие, толи в шутку, толи всерьёз, посетить их славную родину, а за одно и день рождения одного из них отметить. И даже не предполагали, что мы согласимся. :) Неделя времени в запасе имелась, и, разобравшись с поточными делами, во вторник днём выехали в сторону Харькова. Дело в том, что договорились встретиться в Славяногорске, что на границе Донецкой и Харьковской областей, да и в Харькове ещё не доводилось бывать...

Збережений текст      джерело: Андрей Тычина      2003


Юные краматорские геологи нашли окаменевшие останки доисторического леса. Если вам кто-то бросит в сердцах: "Живете тут в каменном лесу!" - не обижайтесь. Это на самом деле так и это про нас. И напрасно вы так недоверчиво улыбаетесь. Ведь мы действительно обитаем посреди каменного леса.

Збережений текст      джерело: Газета      2000


Анатолій Пономарьов        Етнічна історія земель та регіонів.

Глава з книги "ЕТНІЧНІСТЬ ТА ЕТНІЧНА ІСТОРІЯ УКРАЇНИ (курс лекцій)"

Збережений текст      джерело: Українська Етнографія      1996