Подорож Україною
   

   
Запоріжжя

Хортиця, вид на ДніпроГЕС. Фото 2004 р.  
Хортиця, вид на ДніпроГЕС. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Хортиця. Фото 2004 р.  
Хортиця. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Хортиця. Фото 2004 р.  
Хортиця. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Запоріжжя. ДніпроГЕС. Фото 2004 р.  
Запоріжжя. ДніпроГЕС. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Бердянськ. Дитячий пляж. Фото 2005 р.  
Бердянськ. Дитячий пляж. Фото 2005 р. Николай Иващенко
Кам'яна Могила. Фото 2005 р.  
Кам'яна Могила. Фото 2005 р. Николай Иващенко
Кам'яна Могила. Фото 2005 р.  
Кам'яна Могила. Фото 2005 р. Николай Иващенко
Бердянськ. Ротонда на набережній. Фото 2005 р.  
Бердянськ. Ротонда на набережній. Фото 2005 р. Николай Иващенко
Запоріжжя. Центральний бульвар. Фото 2004 р.  
Запоріжжя. Центральний бульвар. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Запоріжжя. Шлюз. Фото 2004 р.  
Запоріжжя. Шлюз. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Хортиця, театр  
Хортиця, театр "Запорожські козаки". Фото 2004 р. Николай Иващенко

Запоріжжя — землі перебування Запорізької Січі та поширення "вольностей" козацького війська. Козацтво в українських степах з'явилося наприкінці XV ст., а перша Запорізька Січ, як його політичне ядро, виникла в середині XVI ст. на о. Мала Хортиця за дніпровими порогами. Наступні січі засновувалися вниз по Дніпру аж до його гирла, більшість з них перебували у дніпровських плавнях (зараз залиті водами Каховського водосховища). Остання Запорізька Січ зруйнована російськими військами в 1775 р.

Землі вольностей запорізьких козаків поширювалися по обидва боки Дніпра: на заході — до Південного Бугу та його притоки Синюхи, на сході — до р. Кальміус і Азовського моря.

Запоріжжя — унікальне явище в історії України. Постійно перебуваючи у формальній залежності від сусідів (Польщі, Росії чи Туреччини), воно фактично виступало як самостійне військово-політичне утворення (своєрідна християнсько-демократична республіка). На запорізьких землях під Жовтими Водами в 1648 р. розпочалася переможна хода козацьких військ під час української національно-визвольної війни Б. Хмельницького.

У XVIII ст. в результаті численних російсько-турецьких війн усі південноукраїнські землі під назвою Новоросія відійшли до Росії. Запоріжжя і Кримське ханство були ліквідовані, а на величезних степових просторах розпочалася стабільна колонізація. В освоєнні краю, крім українських козаків і селян, взяли участь росіяни, німці, вихідці з балканських країн (серби, болгари, албанці, гагаузи, греки), значний відсоток міських мешканців складали євреї.


Історія

Після татаро-монгольської навали 1237-1240 рр. територія Запорізького краю на два століття увійшла до складу Золотої Орди.

У 1445 р. запорізькі степи по лівому берегу Дніпра увійшли до складу Кримського ханства. З кінця ХV до середини ХІХ ст. їх населяли кочові та напівосілі ногайці.

Природно-географічні та історичні умови у XV - XVI ст. сприяли тому, що південноукраїнські землі стали одним із центрів формування запорізького козацтва. Одним із його головних оплотів і символів став острів Хортиця, відомий ще з давньоруських часів.

Подією загальноукраїнського значення стало формування з окремих козацьких загонів та промислових артілей соціально-політичної та військової організації запорозького козацтва - Запорозької Січі («Війська Запорозького Низового»).

Запорозька Січ стала першим на території України політичним формуванням з усіма ознаками республіки. Вона довго зберігала свою незалежність та займала визначне місце в міжнародних відносинах - європейські держави встановлювали з нею дипломатичні відносини та шукали військового союзу.

Наприкінці XVIII ст. землі південної України увійшли до складу Російської імперії.

Процес нового заселення та освоєння земель сучасної Запорізької області був складним. В ньому взяли участь представники багатьох народностей, що призвело до розвитку краю як багатонаціонального. Це забезпечило запозичення господарських навичок, окремих особливостей життя і побуту одним народом в іншого, викликало до життя своєрідне злиття культурних та господарчих традицій. Складовою частиною населення території сучасної Запорізької області стали іноземні переселенці: меноніти, німці, болгари, євреї, гагаузи, поляки, серби, греки, албанці.

Запоріжжя стало одним із полігонів, де втілювалися стратегічні плани індустріалізації СРСР. У 1927 р. почалося будівництво ДніпроГЕСу - самої могутньої гідроелектростанції у Європі на той час. Поряд прискореними темпами споруджувався комплекс нових енергоємних підприємств.

Бурхливий розвиток економіки та культури краю був перерваний II Світовою війною.

Однією з найяскравіших сторінок в історії області є післявоєнне відродження запорізького індустріального комплексу - ДніпроГЕСу та підприємств чорної та кольорової металургії. До початку 1950 р. відновили роботу всі 670 заводів і фабрик області. У 1950-1970 рр. в області були створені нові галузі індустрії – електротехнічна, хімічна. Продовжував зростати енергетичний потенціал області. Поруч із введенням у дію ДніпроГЕСу-2, споруджено Запорізьку ДРЕС та Запорізьку атомну електростанцію.

Джерела: Світ географії та туризму, ВІКІПЕДІЯ       11.2007


Бельмак-могила

Бердянськ

Василівка

Вільнянськ

Григорівка

Гуляйполе

Гусарка

Енергодар

Запоріжжя

Запоріжжя

Кам'янка-Дніпровська

Кирилівка

коса Пересип

Мала Білозерка

Мелітополь

Михайлівка

Михайлівська цілина

Молочний ліман

Набережне

національний природний парк "Великий Луг"

Обіточна коса

Оріхів

Пологи

Приазовське

Приморськ

Токмак

Федотова коса

Чапаєвка


Запорізька Січ – столиця козацьких земель, серце низового лицарства та центр козацької вольності, який існував за порогами Дніпра із середини 16 ст. до 1775.

Збережений текст      джерело: Національний заповідник «Хортиця»      2009


Розповідь про історію острова почнемо з його народження. В докембрійску добу виникла кам'яна основа острова. Гранітні пласти, які виходять на поверхню в північній частині острова, є частиною Українського кристалічного щита. Він простягається від Карпат до Донецького кряжу. Пролягає щит під землею і тільки у вигляді Кам'яних могил і Дніпровських порогів виходить на поверхню. Закладена основа ще не робить Хортицю островом, для острова потрібна річка. Дніпро спочатку був звичайним струмком, який з'явився завдяки льодовику, який відступав на північ. З часом Дніпро став повноційнною рікою та спрямував свою течію до моря. На його шляху зустрілися, згадані вже тут, пороги. Відразу за порогами річка зустріла величезну гранітну брилу, вона обійшла її з двох сторін - так з'явилася на світ Хортиця.

джерело: Хортиця      2009


Перше письмове свідчення про о. Хортицю зустрічаємо в праці візантійського імператора К. Багрянародного "Про управління імперією" (X ст.) де у главі 9-й описано шлях "із варяг в греки", Дніпровські пороги; острів Хортицю, який названо о. Святого Георгія (у інших списках Григорія)

джерело: Запорожье      2009


Евгений ШИБАЛОВ        Рыбный триллер по-донецки

Необъяснимый (точнее, пока не объясненный) случай массовой гибели рыбы в Азовском море едва не вынудил врачей закрыть пляжи, сорвав тем самым летний отдых восьми миллионов туристов. Побережье Меотиды (древнегреческое название моря) является общепризнанным местом для отдыха с детьми, потому что здешнее море теплее и мельче, чем Черное. В конце концов, Азовское море — летняя Мекка для всех, кто не может себе позволить более дорогие курорты, а таких людей в Украине пока больше, чем тех, кто может. К сожалению.

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2007


Игорь ЗАЛИЗЯКА        Кто взрывал Днепрогэс

В теле плотины образовалась большая брешь, пошел активный сброс воды. В результате возникла обширная зона затопления в нижнем течении Днепра. Гигантская волна смыла несколько вражеских переправ, потопила много фашистских подразделений, укрывшихся в плавнях. Но вырвавшаяся на свободу вода не разделяла людей на «своих» и «чужих». Почти тридцатиметровая лавина воды пронеслась Днепровской поймой, заливая все на своем пути.

джерело: ...пиши поперек...      2007


На Запоріжжі знайдено перше на теренах СНД масове поховання жіночого штрафбату часів Великої Вітчизняної війни

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2006


       Каменные могилы

Заповедник представляет собой скальные выходы высотой 50-70 м посреди степи, образовавшиеся 2 миллиарда лет тому назад из-за извержения вулкана... В заповеднике произрастает 29 видов флоры, внесённых в Красную книгу Украины... Горное образование было культовым для представителей ямных, катакомбных и срубных культур. По периметру заповедника расположены скифские погребальные курганы...

Збережений текст      джерело: ВІКІПЕДІЯ      2006


Новый аквапарк оформлен в оригинальном стиле и напоминает старинный замок с экзотическими растениями и множеством бассейнов

Збережений текст      джерело: ПОДРОБНОСТИ.UA      2006


Ольга БОГЛЕВСКАЯ        Лукоморье? Это у нас!

Сквозь землю степного заповедника "Каменные Могилы" прорастают не только травы и цветы, но даже гранитные скалы

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Андрій БАГНЮК        Сезон «чорної вдови»

Запоріжжя тероризують отруйні павуки і... черв'яки

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2006


Сергей КОРОБЧУК        На "резервном" море

Так уж сложилось, что песчаные пляжи Азовского побережья всегда были любимым местом отдыха жителей Донецкой области. Объяснялось это и непосредственной близостью, и невысокими ценами. Нынешнее лето стало открытием. Любители морского отдыха семьями и большими компаниями прибывают на Азов из Киева, Львова, а также Москвы, Санкт-Петербурга – вплоть до Тюмени с Новосибирском

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Наталия БУБЛИЙ        Кто в Украине портит воздух

Минприроды огласил список самых грязных предприятий в стране

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Наталья БУБЛИЙ        Запорожье под шапкой смога

Из-за выбросов предприятий запорожцы вынуждены "дышать на ощупь"

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Владимир АЛИФАНОВ        Махно вернулся!

24 августа в Гуляйполе вернулся Нестор Иванович Махно. В связи с праздником, Днем независимости Украины

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Владимир ПИСКОВЫЙ        ЭКОЛОЖНЫЕ ХЛОПОТЫ

Сравнительно недавно основными объектами промысла на Днепре были осетр, стерлядь, белуга. Теперь же в реке появились медузы, мохнатый краб, огромные участки дна оккупировали треугольные ракушки. Ежегодно в прибрежных акваториях буйно размножаются источающие зловоние водоросли, чего до 50-х годов прошлого столетия вовсе не наблюдалось. А в итоге, по прогнозам ученых, в очень недалеком будущем Днепр утратит значение источника питьевой воды, которым он, между прочим, пока что является для более чем половины населения страны

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2006


Микола ФЕДОРЕНКО        Заслужив пам’ятника бичок. Морський

Зображено бичка у грайливо-активній позі – ось, мовляв, який я! Бронзове тіло його аж блищить – витерте одягом гостей, котрі люблять фотографуватися біля нього. А малюки забираються навіть на хвіст, що зроблений у вигляді своєрідного крісла

Збережений текст      джерело: газета Вечірній Київ      2006


Сергей Романюк        Три дня - три Каменные Могилы (или скромное обаяние велотуризма :)

...К сожалению, на осмотр заповедника мы отвели всего час-полтора. Этого явно недостаточно. Советуем планировать посещение с утра. Каменные Могилы похожи на скалистый полуостров, очерченный вершинами и заполненный внутри степью. Эта земля никогда не знала плуга. Нога утопает в травяном дерне. Здесь рекомендуют ходить только по тропам...

Збережений текст      джерело: Сайт велотуристов Донецка      2006


Владимир ОВДИН        Азовская рапсодия

Природа создала в Украине много удивительных мест. Приазовье — величественный степной край с огромной чашей теплого ласкового моря. Здесь комфортный климат — купальный сезон начинается в середине мая, а завершается в сентябре, плюс огромное количество солнечных дней: около 250 в году, высокая температура морской воды (от 25 до 28 С в июле). Все это привлекает сотни тысяч людей на лечение и отдых не только из Украины, но и всего мира. На побережье есть неглубокие, до метра соленые озерца, большинство из которых содержат лечебные грязи, которые, собственно, и являются одним из главных лечебных факторов Приазовья.

Збережений текст      джерело: Газета "2000"      2006


Наталя РОТАЙ        Хортиця у небезпеці

Новий міст через острів може знищити національний заповідник

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2005


       Кам'яна Могила

Кам'яна Могила - світова пам'ятка древньої культури в Україні поблизу Мелітополя у Запорізькій області над річкою Молочною, державний історико-археологічний музей-заповідник.

Збережений текст      джерело: ВІКІПЕДІЯ      2005


У Запоріжжі атмосфера виграє усіма барвами веселки, а головна рiчка держави не встигає самоочищуватися

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2005


Владимир ПИСКОВЫЙ        А НА ТОМ БЕРЕГУ ГОК ПОСТРОИТЬ ХОТЯТ…

О Бердянске, Приморске, Кирилловке знают, пожалуй, даже те, кто там ни разу не бывал. Ведь два этих города и поселок, по самым скромным подсчетам, принимают в июне—августе около миллиона отдыхающих...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2004


Валерия БОНДАРЕНКО        ДЕРЕВО НАШЕЙ ИСТОРИИ

…Стоит на речке Мала Хортица в Запорожье семисотлетний казацкий Дуб. Шесть человек едва ствол обхватить могут. Тридцать метров в высоту и 60 тонн веса...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2004


Светлана САВОРОНА        Бычок по-бердянски

...и об очередной памятник можно даже споткнуться. Споткнуться? Да, он прямо-таки «выглядывает» из асфальта, так как это памятник слесарю, выбирающемуся из канализационного люка.

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2004


...Уходя далеко в море, коса расширяется, образуя Бирючий остров – один из немногочисленных нетронутых уголков Приазовья, где перед миграцией на юг останавливаются перелетные птицы, обитают олени, лани и дикие лошади.

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2004


Станислав ВЛАСЕНКО        Между двумя косами

Поселок Кирилловка в Запорожской области сложно назвать известным курортным центром. Но те, кто хоть раз побывал на Федотовой косе, где он расположен, уже вряд ли променяют это местечко на шумный курортный рай. Белый песок, верблюды-дромадеры, жаркое солнце и лазурная водная гладь создают фантастическое ощущение у тех, кто приехал сюда в поисках отдыха и впечатлений.

Збережений текст      джерело: Киевский ТелеграфЪ      2004


Андрій БАГНЮК        Каюк тобі, Бельмак-могило?!

Зникнення з археологічної мапи Європи одного з найдревніших степових курганів світу, ровесника пірамід, «гарантують» виконавці замовлення Укрзалізниці

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2004


Павлина СЕМИВОЛОС        ТАМ, ЗА ПОРОГАМИ…

Те, кто не бывал в Запорожье, живут в плену стереотипа: и сам областной центр, и регион в целом — мощный индустриальный край. И не более. А ведь Запорожская область обладает богатым природным и историко-культурным потенциалом...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2003


Андрей Тычина        Святогорск-Донецк-Бердянск

Пригласили нас друзья донецкие, толи в шутку, толи всерьёз, посетить их славную родину, а за одно и день рождения одного из них отметить. И даже не предполагали, что мы согласимся. :) Неделя времени в запасе имелась, и, разобравшись с поточными делами, во вторник днём выехали в сторону Харькова. Дело в том, что договорились встретиться в Славяногорске, что на границе Донецкой и Харьковской областей, да и в Харькове ещё не доводилось бывать...

Збережений текст      джерело: Андрей Тычина      2003


Галина та Максим Остапенко        Історія Хортиці

Існують історичні місця, які тисячі років викликали у людини подив, страх, захоплення. Їх природня краса, неповторність примушували людей хвилюватися при зустрічі з ними. На жаль, значна частина місцевості назавжди зникла у сивих водах Дніпра. І вже ніколи ми не побачимо грізних порогів, скель та островів, просторів Великого Лугу. Та, на щастя, існує людська пам'ять. Вона назавжди збереже найцікавіші, найяскравіші сторінки нашої історії. Хортиця - надзвичайно гарний, мальовничий острів. З обох боків оповитий широким і могутнім Дніпром, обгорнутий високими кам'яними скелями, піскуватими берегами, вкритий зеленим лісом та уквітчаний різнобарвними квітами. Дивовижний краєвид та славна минувшина привертають увагу до Хортиці мешканців міста Запоріжжя, мандрівників з різних куточків України та світу.

джерело: ГИС центр "Градостроитель"      2003


Людмила ТАРАН        КАМЕННАЯ МОГИЛА НА ДНЕ САРМАТСКОГО МОРЯ

В последнее время то в одном, то в другом источнике всплывает информация об этой загадке истории человечества. Профессионалам-археологам она, естественно, давно известна. Хотя — чудо остается чудом...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2001


Тридцать лет археологической находке, которую, наряду с сокровищами Тутанхамона, считают одной из главных в ХХ веке!

Збережений текст      джерело: Вокруг света      2001


Анатолій Пономарьов        Етнічна історія земель та регіонів.

Глава з книги "ЕТНІЧНІСТЬ ТА ЕТНІЧНА ІСТОРІЯ УКРАЇНИ (курс лекцій)"

Збережений текст      джерело: Українська Етнографія      1996