Подорож Україною
   

   
Прикарпаття

Івано-Франківськ. Фото 2007 р.  
Івано-Франківськ. Фото 2007 р. io.com.ua
Ратуша. Івано-Франківськ. Зима. Фото 2006 р.  
Ратуша. Івано-Франківськ. Зима. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Івано-Франківськ.  
Івано-Франківськ. io.com.ua
Буковель. Вид на гору Довбушанка. Фото 2006 р.  
Буковель. Вид на гору Довбушанка. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Галич. Замок. Фото 2006 р.  
Галич. Замок. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Музей “Писанка” у Коломиї. Фото 2002 р.  
Музей “Писанка” у Коломиї. Фото 2002 р. Николай Иващенко
Коломия. Фото 2002 р.  
Коломия. Фото 2002 р. Николай Иващенко
Крилос. Дерев'яна церква. Фото 2006 р.  
Крилос. Дерев'яна церква. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Манявський скит. Хрестовоздвиженський собор. Фото 2006 р.  
Манявський скит. Хрестовоздвиженський собор. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Манявський водоспад. Фото 2006 р.  
Манявський водоспад. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Руїни замка в селі Пнів біля Надвірної. Фото 2006 р.  
Руїни замка в селі Пнів біля Надвірної. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Рогатин. Роксолана - Настя Лісовська. Фото 2004 р.  
Рогатин. Роксолана - Настя Лісовська. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Яблуниця. Фото 2006 р.  
Яблуниця. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Яремча. Водоспад. Фото 2007 р.  
Яремча. Водоспад. Фото 2007 р. Николай Иващенко
Яремча. Ріка Прут. Фото 2007 р.  
Яремча. Ріка Прут. Фото 2007 р. Николай Иващенко
Яремча. Фото 2007 р.  
Яремча. Фото 2007 р. Николай Иващенко
Надвірна. Благовіщенський собор. Фото 2006 р.  
Надвірна. Благовіщенський собор. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Говерла, Чорногорський хребет. Карпати.  
Говерла, Чорногорський хребет. Карпати. io.com.ua

Край прикарпатський наче створений для поетів і туристів, любителів найпрекраснішого. Бо він сам, як пісня, як легенда. Іноді здається, що навіть час тут зупинив свій біг і спраглими очами дивиться на красу Карпат.

Мов шоломи казкових велетнів, підпирають небосхил гірські вершини. Срібно видзвонюють швидкоплинні потоки і, вирвавшись з тіснин, розливаються на рівнині широкими плесами. Таємниче шумлять погойдувані вітром стрункі карпатські красуні-смереки, наповнюючи повітря цілющими запахами живиці. Духмяніють трави, що зеленим килимом укрили піднебесні полонини...

Ви хочете насолодитись тишею та величною красою? Хочете поспілкуватись з гостинними господарями цього краю? Тоді дорога Вам стелиться на Прикарпаття. Кажуть, хто хоч раз побував тут, тому важко забути чарівну красу придністровських долин і зелених гірських верхів.

Область за територією порівняно невелика, але за характером рельєфу належить до числа найбільш мальовничих в Україні. Третину території займають Карпатські гори, а дві третини - передгірська і рівнинна зони. Рівнинна зона знаходиться на північному сході й прилягає до Дністра. Тут знаходиться обласний центр - місто Івано-Франківськ (255 м над рівнем моря). Передгірську частину складають горбисті передгір'я. Гірська частина області зайнята Східними Карпатами, що поділяються на масиви Чорногора, Гринява, Чивчини. Тут же, в Чорногірському хребті, на межі із Закарпаттям підноситься найвища гора України Говерла (2061 м). Кліматичні умови - м'яка зима із середньою температурою -5° С і тепле літо (+ 18° С) - сприяють організації цілорічного відпочинку та лікування. Сніг на схилах Карпат лежить кілька місяців, що важливо для розвитку гірськолижного спорту. Ріки в значній частині швидкоплинні, утворюють каскади й водоспади, що є цінним для водного туризму. Найбільшими річками є оспівані в народній творчості сивий Дністер та швидкоплинний Прут, який бере початок на території області з-під Говерли.

В області є десять курортних місцевостей. Для курортної терапії використовуються кліматичне лікування, мінеральні ванни. Серед курортів - низькогірні Татарів, Яремче і Микуличин Яремчанської міськради, Мислівка і Новий Мізунь Долинського району, Шешори Косівського району та м.Косів, високогірні Ворохта і Яблуниця Яремчанської міськради і бальнео-грязевий передгірний курорт Черче Рогатинського району.

Давно відомим туристичним центром Івано-Франківщини є Яремче, розташоване в мальовничій улоговині між горами на березі р.Прут (має понад 30 туристсько-рекреаційних закладів та більше 100 садиб сільського, зеленого туризму).

Карпатський регіон України славиться багатством мінеральних вод. Серед мінеральних джерел Івано-Франківщини найбільш відомим є джерело води "Горянка", аналогічної за дією трускавецькій "Нафтусі", в с.Новий Мізунь Долинського району. Лікувальні властивості джерела "Буркут" для лікування внутрішніх органів були відомі ще у XIX ст. Для лікування опорно-рухового апарату використовуються торфові грязі і мінеральні води курорту Черче. Перспективними для лікування є води курорту Шешори з високим вмістом органічних речовин.

Земля прикарпатська оспівана в давньоруських писемних пам'ятках як осідок східних слов'ян.

В області є п'ять міст, що згадуються в давньоруських літописах. Серед них Тисмениця (1143), Снятин (1158), Тлумач (1213), Коломия (1240). Та найдавнішим є Галич, перша згадка про який відноситься до 898 р. Відомо, що Галич був столицею могутнього Галицького князівства і Галицько-Волинської держави. Тут створений Національний заповідник "Давній Галич".

Найбільшим культурним та економічним центром краю є обласний центр Івано-Франківськ (237 тисяч мешканців), історія якого налічує три з половиною сторіччя.

Важливим культурним і духовним осередком краю було і залишається місто Коломия, третє за населенням після Івано-Франківська і Калуша. Населення міста й околиць створило немало перлин духовної та матеріальної культури. Скарбницею народних промислів є Коломийський музей народного мистецтва Гуцульщини і Покуття імені Є.Кобринського, що діє від 1935 року, музей „Писанка” оригінальної архітектури (у формі писанки), де зібрано біля 10 тис. екземплярів писанок з України та інших країн, де є українська діаспора.

Етнографічно населення Івано-Франківщини поділяється на Опілля, Покуття, Бойківщину та Гуцульщину. Їх мешканці зберегли деякі відмінності в мові, одязі, культурі та побуті й уже цим привертають увагу туристів.

Тут же розвинені різні види художніх народних промислів. Під руками різьбярів, гончарів, мосяжників, ткачів народжуються мистецькі вироби, що розходяться по світу. Визнаним центром гуцульського мистецтва є Косів. І зарубіжні, і вітчизняні туристи вважають за необхідне відвідати знаменитий косівський ярмарок та придбати для себе мистецькі вироби.

Івано-Франківщина має велику культурно-історичну спадщину. Такі давні і цінні пам'ятки як церква Пантелеймона, під Галичем (XII ст.), Манявський скит (XVII ст.), дерев'яні гуцульські і бойківські храми відомі за межами країни.

Найпопулярніші туристичні місця краю:

* Манявський скит (Богородчанський р-н);

* Гошівський монастир (Долинський р-н);

* гора Говерла (2061м., Чорногірський хребет);

* колишня обсерваторія на г. Піп Іван (2026 м);

* високогірні озера Несамовите, Бребенескул, Марічейка ( Чорногірський хребет);

* національний заповідник “Давній Галич”;

* залишки Пнівського замку (м.Надвірна);

* Косівський сувенірний ринок ;

* музеї Писанки та народного мистецтва Гуцульщини і Покуття (м. Коломия);

* музей І.Франка (с.Криворівня Верховинського р-ну);

* скелі Довбуша (с. Бубнище поряд з м.Болехів);

* скелі “Писаний камінь” (Верховинський р-н);

* “сріблясті” водоспади в с.Шешори (Косовський р-н);

* вузькоколійка “Карпатський трамвай” (Волинський, Рожнятівський р-ни);

* Сокільський хребет (Косівський р-н);

Цікавими туристичними маршрутами на Прикарпатті є:

* гірські - на г. Говерла і г. Піп-Іван, по Чорногірському хребту (від озера Несамовите до озер Марічейка), по Горганах та інші;

* водні - по Дністровському каньйону і річках Білий і Чорний Черемош, Прут, Лімниця;

* пішохідні - по полонинах Карпат, до Манявського водоспаду;

* лижні - на г. Кукул та інші;

* автомобільні та велосипедні маршрути, найвідомішим з яких є маршрут „Прикарпатське кільце”;

* автомобільний, на якому зосереджено багато пам’яток української, польської, австрійської, румунської, татарської культури і архітектури;

* “Золоте кільце південної Галичини”.

Туристи мають можливість покататися на гірських лижах в Яблуниці, Ворохті, Косові. Діє сучасний гірськолижний комплекс в с. Поляниця. Людям, які ніколи не пробували цим займатись не варто впадати у відчай. Досвідчені інструктори за 2-3 години навчать новачка досить впевнено триматись на лижах на снігових схилах.

На річці Дністер є прекрасні місця для польотів на дельтапланах та парапланах в селах Одаї та Ісаків Тлумацького району. Вже створені маршрути та розвивається необхідна матеріальна база для любителів подорожувати на гірських велосипедах та на гуцульських кониках.

Популярними є водні туристичні маршрути та різні форми командного та активного відпочинку. Сплав гірськими річками, Білий та Чорний Черемош, Прут, Лімниця. Найкращий час для проходження річок Карпат – кінець квітня – перша декада травня, коли танення снігів є найбільш інтенсивним. Каньйонами рівнинного Дністра на плотах можна проходити з травня по вересень.

Існуюча база рекреаційних закладів різних форм власності (120 одиниць на 12,5 тисячі місць) дає можливість нарощувати лікувально-оздоровчі, туристичні, спортивні послуги, в тому числі й для іноземних туристів.

В області є сучасні міжнародного рівня туристично-рекреаційні заклади, зокрема готель “Аускопрут”, “Надія” в м.Івано-Франківську”, відпочинковий комплекс “Синьогора” в с.Гута Богородчанського району, готель “Князь Олег”, в м.Долині, готель “Писанка” в м.Коломия, туристичні комплекси “Байка”, “Легенда Карпат” у м.Косові, готель “Маливо” у Надвірнянському районі, база відпочинку “Карпати” в м.Яремче та ін.

Туристичні послуги надають 70 туристичних операторів та агентів.

Все більш популярним стає сільський зелений туризм. Сьогодні понад 300 сільських господарів приймають туристів у своїх садибах. Туристів приваблює до них зручна система поселення, сучасне обладнання приватних пансіонатів, близькість до природи, співвідношення „ціна” - „якість послуг”, гостинність та домашня атмосфера при організації відпочинку, а окрім того, чудові страви національної кухні. Найпопулярнішими є Косівщина, Верховинщина, Яремчанщина та Рожнятівщина.

В області розроблено ряд інвестиційних проектів в галузі туризму, зокрема:

* побудова туркомплексу "Скелі Довбуша" в с.Бубнище Долинського району;

* реконструкція існуючих закладів з метою підвищення комфортності ;

* відбудова обсерваторії на г. Піп-Іван з подальшим використанням її як станції багатофункціонального призначення з туристичним притулком ;

* побудова автодороги Верховина - Шибене з утворенням пункту переходу на кордоні з Румунією ;

* проект „Карпатський трамвай” (використання лісорозробних вузькоколійних доріг для туристичних цілей.

Тож запрошуємо до знайомства з краєм чарівної природи і щирих привітних людей, які з радістю приймуть на своїй землі кожного.

Джерела: Івано-Франківська обласна державна адміністрація       11.2007


Бабин

Барвінків

Бистрець

Бистриця

Білі Ослави

Білоберізка

Більшівці

Богородчани

Болехів

Брустурів

Бубнище (Скелі Довбуша)

Букачівці

Буковель

Бурштин

Великий Рожин

Вербовець

Верхній Ясенів

Верховина

Вигода

Вишків

Войнилів

Ворохта

Вузькоколійка "Карпатський трамвай"

Галич

Гвізд

Гвіздець

Город

Городенка

Гошів

Делятин

Ділятин

Довгопілля

Долина

Заболотів

Загір'я

Заланів

Зелена

Івано-Франківськ

Калинівка (Уїзд)

Калуш

Карпатський національний природний парк

Кліщівна

Коломия

Косів

Космач

Красноїлів

Кремінці

Криворівня

Крилос

Кути

Люча

Лючки

Малий Рожин

Манява

Микитинці

Микуличин

Надвірна

Назавизів

Національний природний парк "Гуцульщина"

Обертин

Орнітологічний заказник в урочищі Дзюркач

Осмолода

Отиня

Писаний Камінь

Підгір'я

Пістинь

Пнів

Поляниця

Прикарпаття

Приозерне

Прокурава

Раковець

Річка

Рогатин

Рожнів

Рожнятів

Русів

Сливки

Смодна

Снідавка

Снятин

Соколівка

Солотвин

Старий Мізунь

Старий Угринів

Старі Кути

Старуня

Тисмениця

Тлумач

Торговиця

Усадьба Святого Николая

Устеріки

Устя

Хлібичин

Черганівка

Черемошна

Чернелиця

Черче

Чесники

Шевченкове

Шешори

Яблуниця

Яворів

Яремча


Вадим Войтик        Пнів

Замок збудували в XVI столітті родина Куропатвів, угорсьці за походженням. Ці землі рід отримав у якості подарунку від Владислава Опольського (як я розумію, останнього галицького князя чи його нащадка). На той час гостро стояла потреба захисту межі польських земель, тож умовою подарунку було зведення фортеці. Куропатви з задачею справились. Пнівський замок спорудили у самому передгір’ї Карпат. Поруч проходив шлях на Закарпаття й далі - до Угорщини. Власне сам шлях навряд чи повторював сучасну дорогу Івано-Франківськ-Яремче-Хуст, неподалік від якої і стоїть фортеця. Скоріше за все мова про іншу, покинуту нині торгову дорогу в напрямку села Бистриця.

джерело: Тут був Я      2009


Подібного села — з такою кількістю музеїв і такою «концентрацією» слідів найвідоміших українців — немає ніде. Своєю славою Криворівня, звісно, найбільше завдячує Іванові Франку, котрий обожнював цей чарівний куточок Карпат. Починаючи з 1901 року, він майже щоліта, аж до останнього свого серпня 1914–го, з гамірного Львова приїжджав у село, яке «напувало душу супокоєм, тихою красою». Відомий етнограф Володимир Гнатюк назвав Криворівню, що набула тоді неофіційного статусу столиці літнього відпочинку інтеліґенції, Українськими Афінами, маючи на увазі її притягальну силу для вітчизняної творчої еліти та відомих діячів польської культури.

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2008


Роман ЯКЕЛЬ        У гості до веселої султанші

Герой народної легенди боярин Роган уже в дохристиянські часи проявив неабияку далекоглядність. На пагорбі Опільського краю він заснував оборонний пункт Рогатин, із якого керував об’єднаними племенами і протистояв грабіжницьким нападам кочівників. В історії це — карб глибокий. Переконаний: сьогодні навіть рядовий турист, котрий побував у тих краях, не заперечить доцільності зусиль мудрого воєначальника.

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2008


Дмитрий Антонюк        Замковые реминсценции

Наиболее благодатной, в плане наличия достопримечательностей, в Украине по праву считается Галичина. Каждое второе село и почти каждый городок скрывает где-то в лабиринте тихих улочек нечто из ряда вон выходящее. Будь то руины замка, во внутреннем дворе которого растет пышный яблоневый сад, или костел одного из некогда многочисленных католических орденов, или синагога...

Збережений текст      джерело: Газета 24      2007


Ярина МИХАЛЕНОК        ВЕРТЕПИЯ: ДВОЙНАЯ ИСТОРИЯ

На старый Новый год на площади Рынок в Ивано-Франковске состоялось уникальное действо как для самого города, так и для всей Украины, — всеукраинский фестиваль вертепов «Карпатия»

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2007


Антонина МАЛЕЙ        Карпатская тишина

Хороший отдых – это свежий воздух, немного тайн и встреча с необычными людьми. А значит – надо ехать в Карпаты. Все карпатские дороги ведут в Ивано-Франковск. Ну или почти все.

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2007


Павлина СЕМИВОЛОС        Семь чудес Прикарпатья

Семь чудес Украины — это, конечно, хорошо. Но катастрофически мало! А вот по семь чудес на каждую область, пожалуй, в самый раз. Ивано-Франковщина — тому подтверждение.

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2007


Андрей Тычина        Вострим лыжи

До большинства основных горнолыжных курортов Карпат можно без приключений добраться на обычном легковом автомобиле. Если запастись цепями противоскольжения, осторожностью и терпением.

Збережений текст      джерело: Газета 24      2007


...сучасник на початку XVIII століття повідомляв, що місто Станіслав «оточували червоні з цегли фортифікаційні мури, глибокі і широкі переколи відділяли місто від передмість, і лише довгими через канави мостами можна було дістатися до двох фортечних брам, званих Галицькою і Тисменицькою, а також вузькими і довгими мостами можна було увійти до міста через малу хвіртку, призначену для прогулянок, звану Вірменською». Фортечні рови заповнювалися водою з Бистриць. З півдня доступ до фортеці ускладнювався Чорним лісом та смугою суцільних боліт.

джерело: City Life      2007


Василь Біленко        Буковель: крутий підйом

Гірськолижний комплекс на горі Довгій у Карпатах – найпотужніший в Україні за масштабом інвестицій. Поки що

джерело: МАНДРИ      2007


       Карпатские горцы

«ГОРЦЫ». Это слово отдает некой таинственностью, загадочностью. Какие они люди гор? Жесткие, почти жестокие, незнающие благ цивилизации, тысячелетиями живущие среди горных хребтов, бескрайних пастбищ и непроходимых дремучих лесов?! Это мне предстояло узнать, отправляясь в Карпаты к гуцулам — украинским горцам.

Збережений текст      джерело: Вокруг света      2006


Олекса Негребецький        НЕСКОРЕНА СИВУЛЯ

Я десять років підряд (і поспіль) вилазю на Говерлу. Чорногірський хребет мені рідний, мов Хрещатик. Отож давно хотілося сходити деінде. В Осмолоду, наприклад. А звідти до Ясіні через Матахів (Матогів) хребет, через Сивулю, перевал Легіонів (Раґодзи), Братківську, Доґяску. І, зрозуміло, самому. Одному. Як завжди. Одному ж краще, бо сам собі директор. Сам приймаєш рішення, сам віддаєш бойовий наказ і сам його виконуєш. І сам себе потім лаєш, що на двадцять кілометрів промахнувся.

Збережений текст      джерело: Українські Карпати      2006


Евгения ДАНИЛЕНКО        Шешоры наделали шороха

В прикарпатском селе Шешоры отгремел известный во всей Европе этнический фестиваль

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Александр ГИЛЕВ        Пожар уничтожил древнюю церковь

На Львовщине сгорел деревянный храм и колокольня XV века

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Наталия БУБЛИЙ        Кто в Украине портит воздух

Минприроды огласил список самых грязных предприятий в стране

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Марина Петик        Карпаты, где вас не ждут

Только мы переступили порог турбазы "Высокий перевал", сразу поняли – все, попали!

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Іван КРАЙНІЙ        Ті, що «у скалі живуть»,

вважаються гордими людьми і поклоняються лише Господу Богу та Україні

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2005


Андрій ФІЛІППСЬКИЙ        Місце зустрічі — Скелі Довбуша

Скелі Довбуша біля села Бубнище (Івано-Франківщина) — достатньо відомий туристичний об’єкт. Сюди регулярно возять втомлених водами курортників з Трускавця й Моршина і туристів з усієї України та закордону. Гіди, що приїздять з групами, розповідають довірливим гостям про золото, начебто заховане тут Олексою Довбушем, про печеру з великим каменем, що відсувається від заповітного слова, про стародавній скельний монастир і «руський шлях» у Європу. Знавці ж кажуть, що ані знаменитим опришком, ані його скарбами тут і не пахло, а назва заповідника — казка для туристів, придумана радянською владою у минулому столітті. А ось монастир, князі, фортеця, рів навколо неї — чиста правда. Але ми не будемо втручатися у наукові дискусії та легковажно розвінчувати усталені міфи, а спробуємо зайти з іншого, непарадного і, напевно, цікавішого боку — скелелазного. Кожного уїк-енду тут збирається своєрідна спортивно-туристична «тусовка», де всі всіх знають роками, і куди не можна замовити екскурсію.

Збережений текст      джерело: Карпати. Туризм. Відпочинок      2005


Д.О.СВІДНИК        Болехів -- Гошів -- Бубнище

Болехів -- перше місто Івано-Франківської області, якщо в'їжджати до неї з боку Стрия. Зараз Болехів є містом обласного підпорядкування і з кількома прилеглими селами утворює окрему адміністративну одиницю. Раніше місто належало до Долинського району, а у 1944-1964 роках було центром окремого Болехівського району.

Збережений текст      джерело: Поступ      2004


Светлана КАБАЧИНСКАЯ        ГОРОД, ГДЕ 14 МЕСЯЦЕВ В ГОДУ

«Столько денег путевка стоит, а тут относятся к тебе, словно ты всем мешаешь», — когда слышишь такую оценку курортного обслуживания, то становится понятно, что до уровня европейского курорта Трускавцу еще нужно расти...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2004


Станислав ВЛАСЕНКО        Городенка навсегда

В 15 километрах от второй по величине реки Украины — Днестра, в южной части Галицкого Покутья, находится один из старинных городов Прикарпатья — Городенка, районный центр Ивано-Франковской области.

Збережений текст      джерело: Киевский ТелеграфЪ      2004


Алла КОТЛЯР        ИЗ ПРОШЛОГО В БУДУЩЕЕ С ВЕТЕРКОМ

Узкоколейка в лесу. Слышится протяжный гудок, и из-за пригорка степенно, с достоинством, шумно вздыхая, появляется пришелец из прошлого — окутанный клубами дыма паровоз с большой красной звездой...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2003


Ирина БАЖАЛ        С НИЗИН К ВЕРШИНАМ

Гостиница «Украина» в Ивано-Франковске превратилась в штаб, откуда около 70 представителей всех видов и родов СМИ отправлялись в музеи и заповедники...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2002