Подорож Україною
   

   
Кіровоградщина

Кіровоград. Фото 2006 р.  
Кіровоград. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Кіровоград. Фото 2006 р.  
Кіровоград. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Музей-заповідник  
Музей-заповідник "Хутір Надія". Фото 2008 р. Музейний простір України

Історія

Історія краю починається з III-IV тисячоліття до нашої ери з часів трипільської культури. На території області знайдено рештки поселень чорноліської, черняхівської культур, а також скіфських племен. У кінці I тисячоліття н.е. північна частина області входила до складу Київської Русі. Згодом землі краю були під владою Литви, Польщі.

У другій половині ХV століття ці терени стали частиною земель, на яких виникло Запорізьке козацтво. Пізніше, впродовж майже трьох століть, територія області здебільшого входила до земель "Вольностей Війська Запорізького". Перша битва Визвольної війни українського народу 1648–1654 рр. під Жовтими Водами відбулася саме на території сучасної Кіровоградщини.

У середині ХVІІІ століття розпочалось активне заселення краю вихідцями з Росії, Сербії, Болгарії. У 1752 році було адміністративно засновано Нову Сербію, а в 1754 році – фортецю Святої Єлисавети, що згодом з форштадтами стала м. Єлисаветградом (сучасний Кіровоград) – центром повіту Херсонської губернії.

З відміною військових поселень в середині ХІХ ст. економіка краю розвивалась інтенсивніше. У 1868-1869 рр. залізниця з’єднала Єлисаветград з Одесою і Кременчуком, через три роки – Харковом і Миколаєвом. Розвитку набули підприємства переробної та харчової промисловості.

Єлисаветград на межі ХІХ-ХХ століть був відомий високим рівнем розвитку освіти, музичної та театральної культури. На території краю діяли аматорські гуртки, що дали початок українській професійній трупі, заснованій Марком Кропивницьким у Єлисаветграді восени 1882 р.

Справжні зразки боротьби за незалежність України продемонстрували наші земляки у 1917-1920 роках: це і діяльність Володимира Винниченка на посту голови уряду Української держави, й жертовна відвага тисяч безіменних героїв Канізького повстання та Холодноярської республіки.


Природа

На Кіровоградщині приділяється увага збільшенню мережі природно-заповідних територій та об'єктів. Зараз їх налічується 178 одиниць загальною площею 11,5 тис.га, з яких 26 природно-заповідні території загальнодержавного значення, а також 54 заказники місцевого значення, 44 пам’ятки природи, 49 заповідних урочищ, 5 парків-пам’яток садово-паркового мистецтва.

Статусу державного значення надано "перлинам": ландшафтному заказнику "Чорноліський", ботанічним заказникам "Граничний степ" та "Сатківський степ", загально-зоологічному заказнику "Полозова балка", гідрологічній пам'ятці природи "Болото "Чорний ліс", дендрологічному парку "Веселі Боковеньки", паркам – пам'яткам садово-паркового мистецтва "Онуфріївський парк", "Хутір Надія" та інші. Вони відіграють важливу роль у збереженні зникаючих, рідкісних, і реліктових рослин та тварин, рідкісних угрупувань, по суті, є природними музеями просто неба.

3 види рослин і 23 види тварин, виявлених на території Кіровоградської області, занесені до Європейського червоного списку, 29 видів рослин і 110 видів тварин – до Червоної книги України.

Неповторної краси є скелясті схили річкових долин, ярів, нагромадження кам'яних брил, ділянки цілинних, вкритих ковилою степів. Про красу цих місць свідчать хоча б назви заповідних територій – "Розлитий камінь", "Кам'яна балка", "Тернова балка". На гранітах, що близько піднялися до поверхні землі, збереглися ділянки кам’янистих степів з великою кількістю рідкісних рослин. Всі перлини незайманої природи рідного краю неповторні.

Джерела: Кіровоградська обласна державна адміністрація       11.2007


Аліївка

Бобринець

Вільшанка

Гайворон

Голованівськ

Гусарське урочище у с. Піддубне

Дендропарк «Веселі Боковеньки»

Добровеличківка

Захарівка

Знам'янка

Кіровоград

Кіровоградщина

Красногірка

Миколаївка

Нечаївка

Нова Прага

Новгородка

Новомиргород

Новоукраїнка

Озеро Скала

Олександрівка

Олександрія

Онуфріївка

Павлиш

Петрове

Розумівка

Світловодськ

Ташлицькі Скелі у м. Новоукраїнка

Ульяновка

урочище Горіхівська Балка у с. Воронівка

Устинівка

Хутір Надія

Явдокимівський заказник у м. Новоукраїнка


Ирина МИХАЛЕНОК        ЧУДЕСА И БЕДЫ УКРАИНСКОГО БАЙКАЛА

Украинская земля постоянно напоминает о своем богатстве и открывает мир загадок. Уникальное озеро искусственного происхождения с целебными свойствами на Кировоградщине — одна из таких тайн.

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2006


Николай Полищук        Театральные дубы на хуторе

Хутор Надия в Кировоградской области – место паломничества и странных традиций

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Сложно сказать, что именно стало побудительной идеей для Николая Давыдова, но мечта посадить парк в степи, как утверждают местные экскурсоводы, овладела им еще в юности. Поэтому, когда он учился на юриста, собирал именно книги, которые могли помочь ему воплотить этот замысел. Возможно, побуждала к тому романтическая натура, унаследованная от знаменитого предка поэта Дениса Давыдова, возможно — неразделенная любовь к дочери соседского помещика Анне Бурдзункевич

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2006


Наталья ВАРЕНИК        ДОМ ТОБИЛЕВИЧЕЙ

Здесь переплелись в узел судьбы выдающихся людей — Ивана Карпенко-Карого, Надежды и Александра Тарковских, Николая Садовского и Марии Заньковецкой, Панаса Саксаганского, Евгения Чекаленко и многих других, — говорит директор музея Екатерина Лисняк. — Иногда кажется, что ощущаешь их присутствие…

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2006


Николай ПОЛИЩУК        В провинцию, в Гайворон

Опыт поездки на выходные в провинциальный город, выбранный наобум

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Путешествие в Гайворон – одно из самых интересных на украинских ж/д. Узкоколейка длиной 188 километров, с десятками станций, старинными семафорами, большими каменными вокзалами, магистральными тепловозами, плацкартными вагонами, в 21 веке - неужели это не сон?!

Збережений текст      джерело: Магистраль. Вольные путешествия в Украине      2004


З часу свого заснування Олександрія ( попередні назви Усівка, Усиківка ) була укріпленим пунктом, який стояв на шляху набігів татар та походів шляхти на землі Інгульця...

Збережений текст      джерело: Олександрійська міська Рада      2003


Павлина СЕМИВОЛОС        О ДЕНДРОПАРКЕ, ФУТБОЛЕ И ПОРОСЕНКЕ ОНУФРИЕ

Каков на «вкус» коктейль из дендропарка, конного завода и футбола? Смею вас заверить: очень даже ничего...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2002