Подорож Україною
   

   
Полтавщина

Меморіал народної скорботи  
Меморіал народної скорботи "Голодомор-33" поблизу Мгарського монастиря. Українське реєстрове козацтво
Кругла площа. Полтава. Фото Констянтин Лахно. 2006 р.  
Кругла площа. Полтава. Фото Констянтин Лахно. 2006 р. Подорож Україною

Історія нашого краю бере витоки із глибини віків. Плин часу, етно-культурні процеси, визначні історичні події, які відбувалися на території сучасної Полтавщини, залишили по собі унікальні пам'ятки культурної спадщини. Серед них виділяється Більське городище 7 - 3 ст. до н.е., яке вчені ідентифікують з прадавнім містом Гелон, описаним Геродотом. На площі 4 тис. га розташовані залишки величезного поселення, оточеного по багатокілометровому периметру високими земляними валами, фрагменти яких збереглися до наших часів.

Про часи Київської Русі (XI-XII ст. н.е.), коли територія сучасної Полтавщини входила до Переяславського князівства, свідчать залишки Посульської оборонної лінії або "змієві вали", які охороняли кордони та торгові шляхи князівства від кочових племен. До оборонних укріплень входило близько 40 острогів і містечок, найдавніші з них згадуються у літописах і збереглися до наших часів. Серед них - Хорол, Лубни, Пирятин, Лохвиця, Горошин. Одне з цих містечок - Лтава, з часом перетворилось у нинішню Полтаву. З глибокої давнини Полтава була і залишається економічним і культурним центром області. Вперше місто згадується у іпатієвському літописі під 1174 роком, хоч цілком зрозуміло, що найперші сторінки її історії губляться в глибині віків, і це довели полтавські археологи - нещодавно ми відзначали 1100-літній ювілей нашого міста Полтави.

Архітектурна спадщина Полтавщини представлена пам'ятками різноманітних стильових напрямків, серед них є й такі, що відносяться до розряду унікальних. У більшості це споруди культового та громадського призначення, які збудовані переважно на межі XVIII - XIX ст. Значне місце в переліку пам'яток займає ансамбль Мгарського Спасо-Преображенського монастиря поблизу м. Лубен (XVIII ст.), Хрестовоздвиженський монастир в м. Полтаві (XVIII - XIX ст.). Серед пам'яток архітектури українського бароко, яке вважається видатним явищем в історії культури і мистецтва українського народу, - Преображенська церква в с. Великі Сорочинці Миргородського району та Троїцька церква смт Диканька (1780). Багата Полтавщина і пам'ятками архітектури епохи класицизму. Громадські та культові споруди цього стилю будувалися в багатьох дворянських садибах міст і сіл губернії. До теперішнього часу дійшли прекрасні пам'ятки класицизму: Миколаївська церква (1794), дзвіниця цієї церкви (1810) та тріумфальна арка (1820) в садибі Кочубеїв в смт Диканька, садибний будинок та інші споруди в маєтку Муравйових-Апостолів в с. Хомутець Миргородського району, будівлі в садибі Закревського в с. Березова Рудка Пирятинського району. До пам'яток архітектури зрілого класицизму відносяться також церкви: Троїцька в смт Котельва (1812), Успенська в с. Веприк (1821) Гадяцького району, Благовіщенська в с. Федорівка (1828) Карлівського району, Всіхсвятська в м. Гадячі (1836). Принципи архітектури класицизму реалізовані в забудові м. Кременчука, м. Полтави та інших населених пунктів. Видатним зразком вітчизняного містобудування XIX ст. й архітектурного класицизму є ансамбль Круглої площі в Полтаві. Полтава відома й іншими пам'ятниками епохи класицизму, серед яких - будинок пожежної команди (1808) на Першотравневому проспекті, колишня Богадільня (1820), а нині один із корпусів обласної лікарні по вул. Шевченка, школа садівництва (1830), нині міська інфекційна лікарня, інститут шляхетних панн (1832-1836) - нині Полтавський технічний університет по Першотравневому проспекту та ряд інших.

На Полтавщині було збудовано багато визначних споруд, в архітектурі яких відобразилися стильові течії та архітектурні напрямки, характерні для вітчизняного зодчества, - романтизм, еклектика, наслідування історичних стилів, модерн та ін. Серед них особливу групу становлять будови початку XX ст., що відбивають пошуки в архітектурі українського національного стилю. До них належить мурована Покровська церква в с. Плішивець Гадяцького району (1906), що повторює в певній мірі об'ємно-просторову структуру та вираз знаменитого запорізького дерев'яного дев'ятибанного Троїцького собору в м. Новомосковську Дніпропетровської області.

Видатною спорудою архітектури українського модерну є будинок Полтавського губернського земства, спорудженого у 1902 - 1908 рр. (нині Полтавський краєзнавчий музей), та собор в ім'я Різдва Богородиці в смт Козельщина.

Послідовні дослідження дозволяють стверджувати, що архітектурна спадщина Полтавщини ще в повній мірі не вивчена і з кожним роком доповнюється новими неповторними пам'ятками.

В меморіальних комплексах, окремих пам'ятках і пам'ятних місцях увічнено багате історичне минуле нашого народу.

Особливе місце належить пам'яткам, які відображають боротьбу українського козацтва за національне визволення і незалежність. Серед них виділяється відкритий в м. Полтаві у вересні 1995 р. - в рік відзначення 225-річчя від дня народження зачинателя нової української літератури і української літературної мови і. П. Котляревського - пам'ятник "Козацької слави". Місце для нього вибране не випадково. Панянський узвіз - це старовинний район Полтави, з найвищого місця якого відкривається панорама на Хрестовоздвиженський монастир, збудований козаком Мартином Пушкарем на честь перемоги над поляками, та на місцину над Ворсклою, де, як свідчать легенди, в свій час жила і творила піснетворка Маруся Чурай. Автор проекту пам'ятника - заслужений художник України В. Батурін, скульптор - В. Білоус. Пам'ятник "Козацької слави" виконано з використанням найважливіших козацьких атрибутів. На зеленому пагорбі встановлено Козацький Хрест з написом "Українським загиблим козакам" і двома бунчуками. На центральному камені пам'ятника розміщений герб міста Полтави, який був затверджений Богданом Хмельницьким.

У с. Жуки, що під Полтавою, споруджено Пам'ятний знак Самійлу Величку (1670 - 1728) - найвизначнішому літописцеві козацької доби. Його літопис "Сказаніє о войне козацкой" - наймонументальніший твір української історично-мемуарної прози цієї епохи.

Цілий комплекс пам'яток, присвячених подіям російсько-шведської кампанії 1709 р., розташований на Полі Полтавської битви, площа якого приблизно 300 га. Тут розміщені російські редути, братські могили російських та шведських воїнів. Найвизначніший пам'ятник подіям 1709 р. - монумент Слави в Корпусному парку Полтави. Він стоїть на місці, де, за переказом, 28 червня 1709 р. відбулася урочиста зустріч переможців бою з захисниками фортеці.

Голодомор 1932 - 1933 рр. - одна з найтрагічніших подій в Україні за всю багатовікову історію нашого народу, трагедія, яка завдала жорстокого удару по генофонду української нації. У багатьох населених пунктах області споруджено пам'ятники та пам'ятні знаки жертвам голодомору. За ініціативою письменника-земляка Олекси Коломійця та Українського фонду культури на Горі Зажури в Лубенському районі, поблизу Мгарського Спасопреображенського монастиря, споруджено меморіал народної скорботи "Голодомор-33". Домінантою меморіалу є насипний курган, над яким встановлено великий дзвін, що завершується Хрестом. До нижнього краю великого дзвону прикріплені малі дзвони, кількість яких сягає 30 - від усіх областей України, Президента України, Слов'янського центру, Малої Академії народних ремесел м. Івано-Франківська, кіностудії "Укртелефільм", лубенців. На великому дзвоні напис: "Голодоморі1933 - коли відходить одна людина - з нею вмирає світ. Коли ж мільйони ідуть в прірву, тоді вмирає вже ціла Галактика". Зліва від меморіалу знаходиться дзвін, встановлений 12 серпня 1990 року, коли вперше на Горі Зажури проведено освячення місця спорудження меморіалу народної скорботи. Автор проекту - заслужений архітектор СРСР А. Ігнатенко.

Не менш трагічною сторінкою в історії нашої країни були роки репресій. Місце вшанування пам'яті загиблих жертв репресій 30-х років XX ст., - урочище Триби Полтавського району, де поховані їх залишки (об'їзна траса Київ - Полтава - Харків, за Копилами в сторону Харкова). Тут 14 квітня 1990 р. проведено перепоховання останків жертв репресій 30-х років із виробленого піщаного кар'єру в урочищі Триби. Біля могили, яка знаходиться на невисокому піщаному пагорбі у лісі, споруджено пам'ятний знак. Він являє собою декілька хрестів, які немовби виростають з пагорба. Завершує композицію центральний хрест із вмонтованою в нього зіркою. Елементи знаків оздоблені полірованими сірими та чорними гранітними плитами. Автор ескізного проекту пам'ятного знака - полтавець В. Шевченко.

Подвигу нашого народу в роки Великої Вітчизняної війни 1941 - 1945 рр. присвячено 2254 пам'ятки. Це братські та поодинокі могили радянських воїнів, партизанів, підпільників, пам'ятні знаки загиблим воїнам-односельцям, пам'ятники радянським воєначальникам. Серед них - пам'ятник генерал-лейтенанту О.І. Зигіну, який загинув при звільненні Полтави, "Нескореній полтавці" Герою Радянського Союзу Лялі Убийвовк, генерал-лейтенанту П.П. Корзуну, який загинув при звільненні Гадяча, двічі Герою Радянського Союзу С.А.Ковпаку в Котельві, жінкам-полтавкам О.А.Бондаренко і К.І.Бородай, піонерам-героям О.Василенку, Б.Гайдаю, Т. Буценку, В.Савицькому. історико-меморіальним заповідником є Шумейкове урочище, де в 1976 р. споруджено пам'ятник воїнам Південно-Західного фронту.

Джерела: Полтавська ОДА       08.2007


Березова Рудка

Березоточа

Білики

Білоцерківка

Більське скіфське городище

Бобрик

Велика Багачка

Велика Будища

Велика Круча

Великі Сорочинці

Веприк

Вергуни

Верхня Мануйлівка

Вишняки

Вороньки

Гадяч

Гоголеве

Городище в Тарасівці

Диканька

Диканьський ландшафтный парк

Заріжський дендропарк

Зіньків

Історико-культурний комплекс «Вечори на хуторі поблизу Диканьки»

Кобеляки

Ковалівка

Козельщина

Котельва

Кременчук

Крутий Берег

Курган Залізна Баба

Лохвиця

Лубни

Луком'є

Лютенька

Мгар

Миргород

Нові Санжари

Опішня

Оржиця

Пирятин

Піраміда-усипальниця в Комендантівці

Піски

Плішивець

Полтава

Полтавщина

Решетилівка

Снітин

Сонячне

Суха

Федорівка

Хомутець

Хорол

хуторок Проні

Чорнухи

Чутово


Дарья АВЕРЧЕНКО        Полтавщина в замочную скважину

Съездить на несколько дней в Полтавскую область — все равно что заглянуть в замочную скважину. Сквозь нее виден кусочек волшебной Полтавы — украинского Петербурга, где мерещатся тени Петра I, Николая Гоголя, Ивана Котляревского... Веет дымом Полтавской битвы, а еще — запахом знаменитой полтавской галушки. И хочется найти ключ и толкнуть дверь в Полтаву, чтобы полной мерой насладиться здешней атмосферой.

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2008


Клименко Сергій        Полтава, серпень 2007 року

Місто Полтава - адміністративний, промисловий та культурний центр Полтавської області.

джерело: Фотоекскурсії Києвом, Україною та світом      2008


Антонина МАЛЕЙ        Поймать туриста на галушку

Самая украинская Украина – на Полтавщине. По крайней мере, такое впечатление складывается после того, как здесь побываешь

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2008


Валентин ПОСУХОВ        Невідоме туристам диво

Свого часу «Полтавський вісник» звернувся до своїх читачів із проханням визначити сім див, якими могла 6 похвалитися Полтавщина. І першим з таких див було назване Більськє городище - давнє місто VІІ-ІІІ ст. до нашої ери. Від нього залишилися високі й довгі вали, які й нині вражають своїми розмірами і мажуть бути неабиякою туристською принадою нашого краю...

Збережений текст      джерело: Полтавський обласний медіа-клуб      2007


Людмила Кучеренко        Продовження фільму „Троя” можуть знімати в Україні

...Більське городище на Полтавщині - унікальна історико-архелогічна пам‘ятка, що як і єгипетські піраміди, малюнки пустелі Наска, стародавній Вавілон, Стоунд-хендж, ідоли острова Пасхи і безліч інших об‘єктів належать не тільки конкретному народу, конкретній країні, але є надбанням всієї людської цивілізації...

Збережений текст      джерело: Полтавський обласний медіа-клуб      2007


Анна Яскіна        «Гелон» - це не тільки пиво

...до того, поки Більське городище стане "туристичною Меккою", поки що далеко. Власне, заманити грошовитих іноземців практично й нічим: немає оглядових майданчиків на валах та Барвінковій горі, Більське озеро нагадує брудну калюжу, дуб Григорія Сковороди загубився десь у хащах терну...

Збережений текст      джерело: Полтавський обласний медіа-клуб      2007


Поднимаемся на курган Железная Баба, и у всех перехватывает дыхание. Сначала от головокружительных ароматов степи — чабреца, базилика, земляники, полыни... Потом — от ощущения полета, возникающего от ветра на вершине кургана, с которого открываются волшебные присульские просторы.

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2007


Кто бы что ни говорил, но именно Полтавщина является эталонной, самой украинской Украиной. Такой пышной живописной природы, по-особенному ласковых и приветливых людей с характерным мягким говором нигде больше нет. О местном же «национальном блюде» — галушках и говорить нечего. Да и что тут скажешь? Уплетай и нахваливай!

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2007


Своим образом роменская Свинка, установленная 1 апреля 2000 года во время проведения Первого всеукраинского юмористического фестиваля любителей сала, вселяет оптимизм, уверенность в стойкости, материальном и духовном богатстве нашей земли

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2007


Безверхний Олег        СПАССКАЯ ЦЕРКОВЬ

...В небольшом сквере на улице Октябрьской, как раз напротив музыкального училища, стоит старенькая Спасская церковь — дивной красоты образец традиционной украинской архитектуры, дошедший до нас по какому-то счастливому стечению обстоятельств из глубины столетий...

Збережений текст      джерело: Виртуальный музей      2007


Безверхний Олег        УСПЕНСКИЙ СОБОР

В семидесятые годы, когда деревья еще были молодыми, с Корпусного сада было очень хорошо видно в конце перспективы Октябрьской улицы построенную в чудесном классическом стиле колокольню Успенского собора. Увы, наше послевоенное поколение уже не помнит расположенный рядом с колокольней Успенский кафедральный собор. Его взорвали в 1934 году...

Збережений текст      джерело: Виртуальный музей      2007


Ірина Пустиннікова        Полтава. Управа земства

...Немає більш української будівлі в Україні - ось мій вердикт, якщо він вам потрібен. Це квінтесенція, це витяжка з самого серця українства, це крещендо народного мистецтва в професійних руках майстів...

джерело: Замки та храми України      2007


Ірина Пустиннікова        Полтава. Вул. Спаська

Тиха вулиця, зелена, гарна. Хоча в Полтаві майже все гарне - місто сподобалося надзвичайно, the Must для всіх краєзнавців та просто туристів. Що дивитись? Розказую...

джерело: Замки та храми України      2007


Много есть в Украине малых, средних и крупных городов и городков, но гоголевская Диканька — одна. Нет в ней таких старинных крепостей, как в Каменце-Подольском, таких храмов, как в Почаеве, такого парка, как Софиевка в Умани, и даже таких тканых рушников, как в Кролевце. Зато есть нечто таинственное, о чем и Гоголь не все до конца рассказал, а нынешние исследователи то ли ленятся, то ли не умеют выяснить.

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2007


Тетяна ТЕРЕН        «Опiшитися в Опiшнi»

У «Римi» Полтавщини вчать туриста розписувати глечики i вiдрiзняти справжнє вiд завезеного кiтчу

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2007


На північний схід від Києва, серпень 2007 року. День четвертий: Харків -> Люботин -> Старий Мерчик -> Полтава

джерело: Фотоекскурсії Києвом, Україною та світом      2007


На північний схід від Києва, серпень 2007 року. День п'ятий: Полтава -> Диканька -> Великі_Сорочинці -> Хомутець -> Миргород -> Полтава

джерело: Фотоекскурсії Києвом, Україною та світом      2007


Троїцька церква зведена 1780 року в історичному центрі Диканьки на місці старої дерев'яної Хрестовоздвиженської церкви, її будівничий - внук страченого Іваном Мазепою генерального судді Запорізького війська Василя Кочубея, бунчужний Полтавського козацького полку Павло Васильович Кочубей.

джерело: Фотоекскурсії Києвом, Україною та світом      2007


На північний схід від Києва, серпень 2007 року. День шостий: Полтава -> Більськ -> Котельва -> Полтава

джерело: Фотоекскурсії Києвом, Україною та світом      2007


Евгения ДАНИЛЕНКО        Чудеса и проза Мгарского монастыря

Великий пост - хорошее время для того, чтобы побывать в местах духовного уединения человека.

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Три истории об украинских монастырях.

Збережений текст      джерело: Вокруг света      2006


Ольга СОЛОМКА        Фараоны полтавских степей

В выходные корреспондент "Газеты…" решила проехаться по Полтавщине – полюбоваться пирамидами и посмотреть на кости мамонта

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Анна УСТЕНКО        Очень украинское счастье

Его можно ощутить на Сорочинской ярмарке. Но приходит оно не сразу

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


В Полтаве сгорело 100 квадратных метров Кадетского корпуса, построенного почти два столетия назад.

Збережений текст      джерело: Корреспондент.net      2006


Олег МАХОВСЬКИЙ        Нігерійці на батьківщині Гоголя

1911 року в селі Великі Сорочинці поставили пам’ятник Миколі Гоголю. 1966-го тут відновили ярмаркування. Наприкінці серпня 32 роки поспіль ярмарки проводились на звичайному пасовиську для худоби. Тож старожили добре пам’ятають незручності, які на кожному кроці чатували на ярмарковий люд. А ще докучали ґрунтові води. Проте за останні 8 років усе тут змінилося. Звісно, на ліпше

Збережений текст      джерело: газета Вечірній Київ      2006


Ирина ОСИПОВА        ЛЕТО В СТИЛЕ ПЭЧВОРК*

Смотрю на незамысловатую игрушку — глиняную свистульку из Опошни и перед глазами проплывают воспоминания о минувшем лете. Воспоминания, cшитые из байдарок и песка, говорящей глины и забытого храма, древнего города и старого монастыря, и еще множества лоскутков незабываемых впечатлений…

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2006


Ірина Пустиннікова        Диканька

Це селище в Полтавській області позичило своє прославлене Миколою Гоголем ім’я і горілці, і телевізійній грі, і популярному в Києві ресторану. Диканька — це щось дуже-дуже українське, це квінтесенція нашої ментальності, куточок архаїчної справжності серед лісів на Ворсклі

джерело: Замки та храми України      2006


Ирина Осипова        Круиз по Удаю или как быть, если река не судоходная

Я хочу рассказать вам о реке, которую высокие тростниковые заросли разбивают на множество осколков небесного цвета. Где над колышущимися метелками деловито парят серые цапли, и аисты осторожно ступают по заливному лугу. Где вода еще настолько прозрачна, что не оторвать глаз от водорослей, со дна пробивающихся к солнцу

Збережений текст      джерело: Подорож Україною      2006


Ірина Пустиннікова        Сорочинський ярмарок-2006

"Такою розкішшю блищав один із днів спекотного серпня тисяча вісімсот… вісімсот… Так, літ тридцять буде назад тому, коли дорога, верст за десять до містечка Сорочинців кипіла народом, який поспішав з усіх навколишніх і далеких хуторів на ярмарок..."

джерело: Замки та храми України      2006


Ірина Пустиннікова        Великі Сорочинці

Давайте відразу про церкву, добре?

джерело: Замки та храми України      2006


Отчёт о водном туристическом путешествии

Збережений текст      джерело: Водный туризм Украины      2005


Сула - лучший из трёх туристских маршрутов левобережной Украины (имеются в виду реки, впадающие в Днепр - Ворскла и Псёл). Река прекрасна во всех отношениях - мало населенных пунктов, полное отсутствие туристических групп и автотуристов, живописные берега, обилие стоянок и дров, доброжелательное отношение населения, браконьеров и рыбоохраны к водным туристам, спокойное течение, отсутствие плотин и завалов...

Збережений текст      джерело: Водный туризм Украины      2005


Станислав ВЛАСЕНКО        Живой учебник истории

Полтавщина — край Гоголя, Петра І, Кочубея и Мазепы

Збережений текст      джерело: Киевский ТелеграфЪ      2005


Поездку по гоголевским местам мы несколько раз выбирали в качестве тура выходного дня (точнее, двух-трёх выходных дней), когда решали отправиться на поиски новых впечатлений, досягаемых на машине из в течении 2-4 часов. От Киева до Полтавы чуть больше 300 километров – самое оно. По дороге – масса интересных мест, достойных посещения. Большинство из них связано с именем великого писателя Н. В. Гоголя: Миргород, Сорочинцы, Диканька...

Збережений текст      джерело: Андрей Тычина      2005


Рассказ с фотоиллюстрациями о велопоходе от города Гадяч до города Кременчуга вдоль реки Псёл. Проехав почти 350 км по живописным, богатыми историческими и культурными памятниками местам Полтавщины, мы хотим показать их Вам и поделиться с Вами впечатлениями от этой поездки.

джерело: По историческим и памятным местам Украины      2005


Павлина СЕМИВОЛОС        ВЕЧЕР, ХУТОР БЛИЗ ДИКАНЬКИ…

...Там же, в музее, узнаете и о том, что у Диканьки есть ну очень необычная тезка — малая планета-астероид. Интересно, а как проводят свои вечера ее обитатели?..

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2004


Станислав ВЛАСЕНКО        Литературная столица Полтавщины

Лубенский край: от славной истории к достойной современности

Збережений текст      джерело: Киевский ТелеграфЪ      2004


История названия Миргорода, расположившегося в 100 километрах от Полтавы, уходит во времена Киевской Руси.

Збережений текст      джерело: Киевский ТелеграфЪ      2004


...Выложенная из блоков тёсаного гранита пирамида устремилась в небо. Кто и зачем построил это необычное для нашего края сооружение?.. ...Ответ на этот вопрос я нашёл по прошествии нескольких лет благодаря съёмкам документального фильма об Украинских пирамидах режисёром-постановщиком Сергеем Гавриленко из г. Полтавы...

Збережений текст      джерело: Ивушкин В.Э. По историческим и памятным местам Украины      2003


Павлина СЕМИВОЛОС        НА НЕДЕЛЬКУ ДО ВТОРОГО Я В СЕЛО ПОЕДУ СНОВА

…Семь лет назад Бернт Линд, обычный шведский фермер, даже представить себе не мог, что урбанизированные жители Стокгольма предпочтут отдыху на курортах Испании возможность… поковыряться в земле на его ферме...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2003


Сергей Поездник        Ворскла — 2003 год (Полтава — Днепр)

Маршрут по Ворскле от Полтавы до Днепра является одним из лучших на Украине, особенно для отдыха в майские праздники и походов с детьми — живописные берега, обилие стоянок, хорошая рыбалка, удобный подъезд, доброжелательное отношение местного населения, отсутствие порогов, возможность сойти с маршрута в любой точке и удлинить его за счёт прохождения по Днепру. Оптимальное плавсредство — туристская байдарка...

Збережений текст      джерело: Водный туризм Украины      2003


Виталий Приходько        Ворскла-2001

Водное путешествие на байдарках от ж/д станции "Пионерская" (ж/д "Киев - Сумы") до г. Полтава, осуществлённое группой Киевских туристов в мае месяце.

Збережений текст      джерело: Водный туризм Украины      2001


Андрей Низовский        Сокровища гетьмана Мазепы

Предание утверждает, что во время переправы гетман приказал бросить часть сокровищ в Днепр, не имея возможности их спасти: “Июня 27 числа в 4 часа дня Мазепа с несколькими единомышленниками своими сел в лодки и стал переправляться с левого на правый берег реки, но так как с ним было много казны, то люди его начали тонуть, и Мазепа приказал бросать деньги за борт, и так почти три доли того богатства очутились на дне Днепра”...

Збережений текст      джерело: Вокруг света      2001


Дмитрий КИЯНСКИЙ        И ВЕЛИКИЕ МОЛЧАЛЬНИКИ КУРГАНЫ ОХРАНЯЮТ СОН СТЕПНЫХ ВЛАДЫК

...В украинских степях сотни тысяч курганов: от 20-сантиметровых карликов до 20-метровых гигантов. Сколько среди них еще не исследованных усыпальниц скифских царей...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      1999


Воронов Ю.Б.        Удай - Сула

Описание маршрута путешествия по речкам Удай и Сула.

Збережений текст      джерело: Скиталец      1993