Подорож Україною
   

   
Чернігівщина

Якщо не лишає байдужим Ваше серце віще "Слово о полку Ігоревім", якщо відлунює душа бентежно при билинній згадці про освячені віками Чернігів і Новгород-Сіверський, Любеч і Батурин - знайте: це все славетна історія нашого поліського краю.

Якщо залюблені Ви в неповторний талант скульптора Івана Мартоса, композитора Левка Ревуцького, в мудру правду творів Михайла Коцюбинського, якщо назавжди з Вами поезія Павла Тичини і високий геній Олександра Довженка - тоді Ви скажете собі: щедра і багата талантами ця благословенна земля.

Якщо Ви бували хоча б єдиний раз у заповідному Тростянці, чарівливій Качанівці, легендарному Батурині, якщо вмивали руки й душу в незайманій Десні - навіки поріднилися Ви з Чернігівщиною.

Чернігівська земля - одна з небагатьох в Україні, де зосереджений значний туристичний та рекреаційний потенціал. На території області функціонують численні профілакторії, бази відпочинку, дитячі табори, мисливські і рибальські бази, водні станції, пляжі, лісопарки. Славиться Чернігівська земля своїми численними пам'ятками історії та архітектури, різноманітністю флори і фауни.

Джерела: Чернігівська обласна державна адміністрація       11.2007


Батурин

Бахмач

Безуглівка

Березна

Бігач

Блакитні озера

Борзна

Варва

Великий Листвен

Вертіївка

Вишенкі

Волосківці

Городище

Грибова Рудня

Густиня

Данівка

Дігтярі

Дігтярівка

Домниця

Дягова

Жукля

Іржавець

Ічня

Качанівка

Клюси

Козелець

Короп

Корюківка

Крути

Кунашівка

Лемеши

Любеч

Мезин

Мезінський національний природний парк

Мена

музей-заповідник Пантелеймона Куліша «Ганіна пустинь» у с. Оленівка

Національний архітектурно-історичний заповідник "Чернігів стародавній"

Ніжин

Новгород-Сіверський

Новий Білоус

Нові Млини

Оболоння

Оленівка

Осіч

Остер

Петрівське

Піски

Прилуки

Райгородок

Рихлі

Ріпки

Світанок

Седнів

Семенівка

Синявка

Снов'янка

Сокиринці

Сосниця

Срібне

Степанівка

Стольне

Суличівка

Тиниця

Тростянець

Чернігів

Чернігівщина

Чернотичі

Шестовиця

Щорс

Яблунівка


15 июля агентство Raffinade communications в рамках ежегодной всеукраинской акции История Украины. Новые факты, организованной совместно с Институтом археологии НАН Украины, ознакомило украинские СМИ с новыми фактами в истории Батурина Черниговской области. В истории Украины этот город занял свое место как официальная резиденция левобережных украинских гетманов - Демьяна Многогрешного (1669–1672), Ивана Самойловича (1672–1687), Ивана Мазепы (1687–1708) и Кирилла Разумовского (1708-1764). Институт археологии приступил к изучению Батурина в 90-х годах прошлого века и раскрыл много страшных тайн.

джерело: Корреспондент.net      2009


Олег СНІГУР        На повний зріст «під кулями»

90–та річниця бою під Крутами — дата непересічна. Невелике село Крути, яке тулиться до однойменної залізничної станції у Борзнянському районі Чернігівської області, здається, закинуте на край світу. Увагу цілої країни Крути стали привертати лише останніми роками — відколи з ініціативи Президента Віктора Ющенка річницю бою 29 січня 1918 року почали відзначати на державному рівні, біля невеликого пам’ятного кургану з хрестом виріс більший, із меморіальною університетською колоною та тризубом, і сюди почав навідуватися сам глава держави. Цього року «родзинкою» заходів з нагоди річниці крутянських подій стало військово–історичне дійство — реконструкція бою на цьому полі 90 років тому.

джерело: Газета "Україна молода"      2008


Людмила ТАРАН        САЛОмандри Чернігівщиною

Цього разу вибрала Любеч на Чернігівщині, одне з найдавніших міст України. Свого часу це був могутній політичний, економічний, торговий і культурний форпост на півночі Київської Русі. Саме тут 1097 р. відбувся перший з’їзд князів давньоруської держави. А я ж фактично нічого не знала про таке унікальне місце на нашій мапі! Тільки й того, що «чула дзвін». Отож спершу — довідники, а вже по тому — заплічник на рамена і гайда в дорогу.

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2008


Тина ТИМКОВСКАЯ        Здесь бегал маленьким Кулиш

Черниговщина – земля козачества и босоногого детства великих украинцев

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2007


Поднявшись вверх по реке Снов, вы окажетесь в городе с десятивековой историей. Седнев настолько очаровал мастеров кисти и карандаша, что они устроили здесь Дом творчества.

Збережений текст      джерело: Газета 24      2007


В начале ноября мы с друзьями поехали на речку Снов в Черниговскую область. Длиннющая змея-река извивается с северо-востока на юго-запад, зарождаясь где-то в глухих балках России. Снов впадает в Десну, предварительно собрав сновидения приграничных украинско-российских деревень и городков – Манева, Ирпы, Рубежа, Песчанки, Щорса, Займища, Дырчина, Седнева и Сновянки.

Збережений текст      джерело: Газета 24      2007


Дмитро і Оксана Клочко        ВІДЛУННЯ

Ці поїздки руїнами колишніх замків і маєтків викликають тільки біль і обурення. Спочатку ці пам’ятки історії України звичайно захоплюють, але потім, як придивляєшся, в якому все стані, то просто хочеться плакати…

Збережений текст      джерело: ЦСМ "ДАХ"      2007


Марина ПЕТИК        Собор "Козелецкой" Богоматери

В 80-ти километрах от столицы, в Черниговской глубинке, можно встретить шедевры итальянского зодчего

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Олексій ГАЛЧИН        Чернігів у розрізі

Археолог Олена Черненко, яка однією з перших українок приміряла золоту скіфську пектораль, стверджує: Чернігів був у півтора рази більшим за Київ. Принаймні у X сторіччі

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2006


Марина ПЕТИК        В Чернигов за привидением

Там пока нет очередей в пещеры и музеи, и даже можно нанять личного экскурсовода

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Марина ПЕТИК        Четверо на плоту

Киевляне решили осуществить давнюю детскую мечту – проплыть по Десне на своем плоту

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Президент Виктор Ющенко создал Мезинский национальный природный парк на территории Коропского района Черниговской области

Збережений текст      джерело: ПОДРОБНОСТИ.UA      2006


«На Восточную Украину? Терриконы смотреть?». Такой комментарий доводилось слышать неоднократно, когда сообщал кому-нибудь о планах на очередную поездку. Многие уверены, что к востоку от Киева, за редким исключением, ничего интересного для нормального туриста нет. Действительно, большая часть Слободской Украины начала активно заселяться только с ХVІІ-ХVІІІ вв. Однако, есть там и памятники времён Древней Руси. Не говоря уже о блистательном веке расцвета сахарной промышленности, когда край захлестнула волна роскошного усадебного строительства

Збережений текст      джерело: Андрей Тычина      2006


Наталия РУДЕНКО        Свист мечей и звон бокалов

С 20 по 23 июля в урочище Коровель, что под селом Шестовица Черниговского района, проходил шестой фестиваль с одноименным названием, собравший под своими знаменами представителей всех некогда проживавших в этой местности народов.

Збережений текст      джерело: "Високий Вал" (Сіверська інформаційна агенція новин)      2006


На чарівних доріжках і алеях дендрологічного парку "Тростянець", заснованого у 1830-х роках нащадком гетьмана України Івана Скоропадського, Іваном Михайловичем Скоропадським, ростуть екзотичні дерева, садженці яких привезені сюди ще у 40-их роках XIX століття з Парижа, Риги, Петербурга, Києва, Нікітського ботанічного саду...

Збережений текст      джерело: "Високий Вал" (Сіверська інформаційна агенція новин)      2006


Людмила Таран        Дві перлини Чернігівщини

Що знаємо про Любеч, одне з найдавніших міст України? Це був могутній політичний, економічний, торговий і культурний форпост на півночі Київської Русі.

Збережений текст      джерело: газета Вечірній Київ      2006


Людмила Таран        Занедбаність – від байдужості

Україна велика і різна. Що спільного? Cкрізь – Богом дана краса і наше недбальство. Розбиті дороги, відсутність туристичної інфраструктури, бридкі туалети. У Чернігові на автовокзалі не витримала – звернулася до адміністрації: розвели антисанітарію. Беріть за прибирання якісь гроші, та наведіть лад, шановні! Іноземців годі уявити в тих авгієвих стайнях.

Збережений текст      джерело: газета Вечірній Київ      2006


Игорь ПАВЛЮК        Он спас Киев. 1000 лет назад

Находка останков викинга позволяет предположить, что он - один из горстки храбрецов, которые спасли Киев от печенегов

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Марина ПЕТИК        Уголок любви и одиночества

В глубине самой картофельной области раскинулся шикарный природный заповедник - Тростянецкий парк

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Іван ЛЕОНОВ        Батурин: лiпимо класику

У 2007 році колишня гетьманська столиця має стати туристичною Меккою. «Чи вірю я, що Батурин відродиться? Звісно, вірю!» — щира впевненість директора Батуринського державного історико-культурного заповідника «Гетьманська столиця» Наталі Ребрової мимоволі передавалася i журналістам, які спілкувалися з нею того морозного дня. Бо ледь не триста років ця колишня резиденція гетьманів Дем'яна Многогрішного, Івана Самойловича, Івана Мазепи i Кирила Разумовського була нікому не потрібна, і лише рік тому, як кажуть, процес пішов. Пішов відтоді, як новообраний Президент Віктор Ющенко посадив представників великого бізнесу в автобус та вивіз саме сюди, у Батурин. Бізнесмени все зрозуміли, i невдовзі на рахунки щойно заснованого фонду «Гетьманська столиця» почали надходити перші мільйони.

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2006


Ірина Пустиннікова        Ніжин. Маленька Греція

...І в 1675р. перші колоністи добралися до своєї нової батьківщини. За торгівцями потяглись ремісники, а далі, коли переселенці влаштувалися на новому місці - і сім'ї колоністів. Вже на 1687р. в Ніжині існувало грецьке братство, якому всіляко допомагав Іван Мазепа, жертвуючи гроші на храми. В 1696р. гетьман клопотав про затвердження Статуту Грецького братства.

джерело: Замки та храми України      2006


Валентина Сорока        Мир, в котором вырос гетман

Если были уже и в уманской Софиевке, и в белоцерковской Александрии, а хочется одновременно новизны, природы и светлой грусти – поезжайте в места не столь «заезженные»: на Черниговщину, в Тростянец, а по дороге навестите усадьбу в Сокиринцах.

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2005


Дарья АВЕРЧЕНКО        ВКУСНЫЕ ЛЯГУШКИ СЕВЕРНЫХ БОЛОТ

В путешествие по украинскому Полесью стоит съездить. Ведь если вы этого не сделаете, то не увидите, как аисты ставят своих малышей на крыло. Не попадете под дождь и не увидите огромную радугу над храмом...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2005


Михаил РОМАНЦОВ        ТУРИЗМ ВЫХОДНОГО ДНЯ: ИЗ УКРАИНЫ В... УКРАИНУ

Батурин более 50 лет в ХVII—XVIII вв. был резиденцией украинских гетманов.

Збережений текст      джерело: Сегодня      2005


Людмила Таран        «Сад, в якому ти прогулюєшся…»

Нащадок відомого українського роду Скоропадських Іван Михайлович (1804-1887 рр.) здобув блискучу освіту, але зрештою відмовився від кар’єри військового. Успадкувавши від батька й матері землі в Чернігівській та Полтавській губерніях, він задумав заснувати величний парк. Маленький струмок Тростянець і ставок разом із багатовіковою дібровою і стали тим ядром, звідки з 1834 року почав розростатися парк.

Збережений текст      джерело: газета Вечірній Київ      2005


Людмила Таран        Час тут плине повільніше

Споруди Івана Григоровича-Барського вирізняються мальовничою пластикою і витонченим ліпним декором, який, утім, досить стриманий...

Збережений текст      джерело: газета Вечірній Київ      2005


Надія ТИСЯЧНА        Ніжин: urbi et orbi*

Від Києва до Ніжина понад сто кілометрів. Десь приблизно через дві години їзди на автомобілі ми були на місці. А далі попрямували до першої запланованої адреси. Тутешній університет був і є епіцентром наукового й культурного життя Ніжина, як і, зрештою, всієї Чернігівщини. Історія його заснування тісно пов’язана з родиною Безбородьків...

джерело: Газета "День"      2005


Станислав ВЛАСЕНКО        Город с рыбьим названием

Здесь находится единственный в Украине музей террориста. Ведь иначе сегодня и не назовешь человека, участвовавшего в покушении на российского царя Александра II. Впрочем, еще совсем недавно Николая Кибальчича и его товарищей, участников боевой организации народовольцев, называли "революционерами"…

Збережений текст      джерело: Киевский ТелеграфЪ      2004


Инна ГАВРИЛЕНКО        Короп, но не рыба

Короп — городок в Черниговской области небольшой, старинный. Оценить его возраст позволяет сравнение с Киевом: древняя столица старше черниговского поселения на каких-то 450 лет.

Збережений текст      джерело: Киевский ТелеграфЪ      2004


Дорог бояться – в автопутешествия не ездить. Ехать хотелось так, что не остановило даже примерное представление о весеннем состоянии дорог местного значения в Черниговской области. Благо, что расстояние между тремя жемчужинами дворцово-паркового искусства Черниговщины совсем невелики – не более 30 км. При скоростном режиме в 40-60 км/ч (иногда 20-40) они вполне преодолеваются за полчаса без потерь для колёс и подвески...

Збережений текст      джерело: Андрей Тычина      2004


Андрей Тычина        Древние города Черниговщины

Не лепо ли ны бяшет, братие, начяти старыми словесы трудных повестий... Хотя, почему «старыми»? И почему «трудных»? Ничего трудного в поездке по ближайшим к Киеву старинным сиверским поселениям восточного Полесья нет. Козелец, Остёр, Любеч, Седнев. Все интересные с экскурсионной точки зрения места расположены недалеко от трассы Киев-Чернигов, вдоль Десны. Здесь стояли города летописные, здесь творились дела былинные...

Збережений текст      джерело: Андрей Тычина      2004


Богдана КОСТЮК        ТРОПИНКА В РАЙ

...на земле князей Вишневецких в долине речки Удай Иоасаф основал Густынский Свято-Троицкий монастырь. О Свято-Троицком монастыре в Густыне историки и деятели церкви пересказывают немало легенд и чудес...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2003


Валерій ЛИТОВЧЕНКО        Слово про фортецю Iгореву

У Новгороді-Сіверському, що на Чернігівщині, — археологічна сенсація. На території Спасо-Преображенського монастиря, який, здавалося, копаний-перекопаний археологами, несподівана знахідка — залишки раніше не відомої великої кам'яної будівлі XII—XIII століття. Що це була за споруда, дослідники поки що не встановили. Можуть лише стверджувати, що вона зруйнована у результаті катастрофи і у ній загинули люди.

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2003


...Дорога, прорезанная между склонами холмов, прихотливо поднимается на плато. Две, три минуты езды; среди деревьев мелькает несколько служебных зданий старинной крепкой постройки, и мы — в регулярном парке. Путь ведет к широкому проему в ограде из черненых прутьев с острыми навершиями...

Збережений текст      джерело: Вокруг света      2003


Валерий Литовченко        Спецназ киевских князей

Утомлённые многодневным переходом купцы уже готовились благодарить богов за удачное путешествие - страшные черные сиверские леса, которые кишели разбойниками остались позади, и за несколько часов хода одно из богатейших городов Руси - Чернигов гостеприимно примет их на своём торжище, как вдруг стремительно разрезая деснянские волны из-за очередного поворота реки выскочили несколько крутобоких лодий с вооружёнными до зубов рыжими головорезами…

Збережений текст      джерело: Historic.Ru: ВСЕМИРНАЯ ИСТОРИЯ      2002


Анатолій Пономарьов        Етнічна історія земель та регіонів.

Глава з книги "ЕТНІЧНІСТЬ ТА ЕТНІЧНА ІСТОРІЯ УКРАЇНИ (курс лекцій)"

Збережений текст      джерело: Українська Етнографія      1996