Подорож Україною
   

   
Київ > Андріївська церква

Андріївська церква у Києві. Фото Ілля Гуз. 2007 р.  
Андріївська церква у Києві. Фото Ілля Гуз. 2007 р. Подорож Україною

Андріївська церква - видатна пам'ятка архітектури ХVIII ст.

Височить храм на одній з круч Старокиївської гори, на якій, за літописним переказом, апостол Андрій встановив хрест і провістив виникнення великого міста.

Андріївська церква була побудована на замовлення імператриці Єлизавети Петрівни. Збудована 1749-1754 роках у стилі бароко за проектом видатного архітектора Франческо Бартоломео Растреллі.

Будівництвом церкви керував російський зодчій Іван Мічурін. У спорудженні храму брали участь українські, російські та іноземні майстри.

Хрещата в плані, п'ятибанева, Андріївська церква стоїть на 14-метровому фундаменті - стилобаті, який являє собою двоповерхову будівлю. Довжина церкви - 31,7 м, ширина - 20,4 м, висота від паперті до верху хреста - 50 м. Споруду увінчують велика центральна баня та чотири декоративні вежі, що розміщені по діагональних вісях будови.

Зовні церкву прикрашають колони коринфського ордера, спарені пілястри, карнизи складного профілю, позолочений чавунний та мідний декор. Застосування традиційних кольорів Растреллі у фарбуванні фасадів - бірюзового, білого й позолоти - підкреслює надзвичайну мальовничість споруди.

Інтер'єр церкви - це єдиний безстовпний простір, де гармонійно поєднуються архітектура, позолочене гіпсове ліплення, плоске, рельєфне, горельєфне, ажурне різьблення на дереві, об'ємна позолочена та поліхромна скульптура, живопис XVIII й XIX століть.

Різьблені деталі іконостаса, проповідницької кафедри, надпрестольної сіні - ротонди виготовлялися в Петербурзі за малюнками Растреллі майстрами Й.Домашем, А.Карловським, М.Мантуровим.

Ікони іконостаса дають яскраве уявлення про характер церковного малярства середини ХVIII століття. Тут можна віднайти велику кількість побутових деталей, елементи пейзажу і натюрморту. Живопису Андріївської церкви притаманні багатобарвний, життєрадісний колорит, тонке світлотіньове моделювання, м'яка пластика форм.

Ікони для іконостасу виконувались у 1751-1752 роках групою петербурзьких художників під керівництвом Івана Вишнякова.

Найвидатнішим живописцем у цій групі був Олексій Антропов, який керував та особисто брав участь у розписі купола, парусів, проповідницької кафедри, іконостаса, вівтарної частини храму.

Його пензлю належать колоритні, реалістично трактовані ікони: "Тайна вечеря" (вівтар), "Благовіщення" (Царські врата), "Успіння Богородиці" (іконостас), "Апостол Андрій Первозванний" (склепіння церкви).

В Андріївській церкві представлені картини XIX ст. - "Проповідь апостола Андрія" українського художника Платона Бориспольця і "Вибір віри князем Володимиром" латиського художника Й.Єггінка, - зміст яких пов'язаний з розповідями давніх літописів.

Протягом ХIХ-ХХ століть Андріївська церква неодноразово ремонтувалася. У XIX ст. ремонти церкви здійснювалися за проектами архітекторів А.Меленського, П.Спарро, В.Ніколаєва.

Протягом ХХ ст. в пам'ятці кілька разів проводилися значні ремонтно-реставраційні роботи.

У 80-х роках відновлено верхи церкви в первісних формах на основі креслень Растреллі, фотокопії яких одержано з Віденського музею "Альбертіна" (автор проекту реставрації архітектор В.Корнєєва). В результаті Андріївська церква набула зовнішнього вигляду, що відповідає авторському задуму, і посіла належне місце в історії вітчизняної архітектури.

Джерела: Софія Київська       10.2007