Подорож Україною
   

   
Хортиця. Фото 2007 р.  
Хортиця. Фото 2007 р. io.com.ua
Хортиця. Фото 2004 р.  
Хортиця. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Хортиця. Фото 2004 р.  
Хортиця. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Хортиця. Фото 2007 р.  
Хортиця. Фото 2007 р. io.com.ua
Хортиця, театр  
Хортиця, театр "Запорожські козаки". Фото 2004 р. Николай Иващенко
Курганы на Хортице. Фото 2007 р.  
Курганы на Хортице. Фото 2007 р. io.com.ua
Хортиця. Фото 2007 р.  
Хортиця. Фото 2007 р. io.com.ua
Хортиця, театр  
Хортиця, театр "Запорожські козаки". Фото 2004 р. Николай Иващенко
Хортиця, театр  
Хортиця, театр "Запорожські козаки". Фото 2004 р. Николай Иващенко
Хортиця, театр  
Хортиця, театр "Запорожські козаки". Фото 2004 р. Николай Иващенко
Хортиця, театр  
Хортиця, театр "Запорожські козаки". Фото 2004 р. Николай Иващенко
Хортиця, вид на ДніпроГЕС. Фото 2004 р.  
Хортиця, вид на ДніпроГЕС. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Хортиця. Фото 2004 р.  
Хортиця. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Хортиця, пам'ятник Б. Хмельницькому. Фото 2004 р.  
Хортиця, пам'ятник Б. Хмельницькому. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Хортиця, пам'ятний знак Дмитру Вишневецькому (Байді) - засновнику Запорозької Січі на Хортиці. Фото 2004 р.  
Хортиця, пам'ятний знак Дмитру Вишневецькому (Байді) - засновнику Запорозької Січі на Хортиці. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Хортиця, музей. Фото 2004 р.  
Хортиця, музей. Фото 2004 р. Николай Иващенко

Хортиця - унікальний природний оазис в центрі промислового гіганта - Запоріжжя.

Хортиця - колиска українського козацтва, місце першої Запорізької січі.

Хортиця - скарбниця історичних і культурних пам'яток.

Хортиця - це, звичайно ж, в першу чергу унікальний природний та історичний комплекс, який і сьогодні привертає увагу туристів з усієї України. При бажанні всю Хортицю можливо обійти за день. Довжина всього узбережжя острова ледве сягає 30 кілометрів. Але не дивлячись на це, на Дніпрі немає острова, рівного Хортиці, ні за розміром, ні за красою. Природа острова багатогранна. Тут Ви зможете побачити і крутий скелястий берег, і непрохідні балки, і сосновий бор. Але, мандруючи по мальовничим куточкам Хортиці, Ви не тільки насолоджуєтися унікальною природою, але й доторкаєтесь до історії.

За даними істориків та етнографів перші люди з'явилися на Хортиці в епоху мезоліта, тобто близько 10 000 років тому. Перше ж з відомих письмових згадувань про острів Хортиця датується X століттям. В своєму творі візантійській імператор Костянтин Багрянородной "Про управління імперією" згадує острів. В той час поруч з Хортицею пролягав, відомий нам усім ще зі школи, торговий шлях "Із варяг у греки".

На цьому острові, що ні урочище, то легенда, що ні скеля, то героїчна подія, що ні криниця, то переказ. У кінці XV - початку XVI століття Хортиця стала центром запорізького козацтва. Існує версія, що на Хортиці розташовувалася перша Запорізька Січ. Її будівництво пов'язують з відомим шляхтичем Дмитром Вишневецьким. За часів Богдана Хмельницького на Хортиці збиралися козацькі загони для боротьби з поляками. Вся подальша історія острова багата подіями, а також тісно пов'язана з запорізьким козацтвом.

Сьогодні Хортиця знаходиться в межах великого індустріального центру, міста Запоріжжя. Хортиця є національним заповідником і охороняється державою. На острові діє сучасний музей, присвячений історії козацтва. Нещодавно на території Національного заповідника Острів Хортиця, за сприянням президента Віктора Ющенка, був побудований історико-культурний заповідник "Запорізька Січ", в якому відтворюється побут українського козацтва.

Джерела: Хортиця       10.2009Запорізька Січ – столиця козацьких земель, серце низового лицарства та центр козацької вольності, який існував за порогами Дніпра із середини 16 ст. до 1775.

Збережений текст      джерело: Національний заповідник «Хортиця»      2009


Розповідь про історію острова почнемо з його народження. В докембрійску добу виникла кам'яна основа острова. Гранітні пласти, які виходять на поверхню в північній частині острова, є частиною Українського кристалічного щита. Він простягається від Карпат до Донецького кряжу. Пролягає щит під землею і тільки у вигляді Кам'яних могил і Дніпровських порогів виходить на поверхню. Закладена основа ще не робить Хортицю островом, для острова потрібна річка. Дніпро спочатку був звичайним струмком, який з'явився завдяки льодовику, який відступав на північ. З часом Дніпро став повноційнною рікою та спрямував свою течію до моря. На його шляху зустрілися, згадані вже тут, пороги. Відразу за порогами річка зустріла величезну гранітну брилу, вона обійшла її з двох сторін - так з'явилася на світ Хортиця.

джерело: Хортиця      2009


Перше письмове свідчення про о. Хортицю зустрічаємо в праці візантійського імператора К. Багрянародного "Про управління імперією" (X ст.) де у главі 9-й описано шлях "із варяг в греки", Дніпровські пороги; острів Хортицю, який названо о. Святого Георгія (у інших списках Григорія)

джерело: Запорожье      2009


Вера КАРПИНСКАЯ, Владимир ДЕНИСЕНКО        Что Чудесного в Украине

Древние придумали 7 чудес света, современники пытаются обновить эту великолепную семерку. Но для того, чтобы увидеть новые чудеса, нужно не раз пересечь океан – далеко не всем это под силу. При этом немногие задумываются над тем, что рядом, в Украине, есть такие чудеса, для перечисления которых не хватит и Топ-100. Поэтому мы предлагаем всего лишь пять уникальных мест, на наш взгляд, достойных быть представленными в главных туристических маршрутах.

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2007


Перелік історико-культурних заповідників України, їхні адреси та дати створення.

Збережений текст      джерело: Українська спадщина      2005


Анастасія БАГАЛІКА        Фортеця на Дніпрі

На легендарному острові музеєфікують та відновлять оборонні укріплення серця козацької республіки

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2005


Наталя РОТАЙ        Хортиця у небезпеці

Новий міст через острів може знищити національний заповідник

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2005


Павлина СЕМИВОЛОС        ТАМ, ЗА ПОРОГАМИ…

Те, кто не бывал в Запорожье, живут в плену стереотипа: и сам областной центр, и регион в целом — мощный индустриальный край. И не более. А ведь Запорожская область обладает богатым природным и историко-культурным потенциалом...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2003


Галина та Максим Остапенко        Історія Хортиці

Існують історичні місця, які тисячі років викликали у людини подив, страх, захоплення. Їх природня краса, неповторність примушували людей хвилюватися при зустрічі з ними. На жаль, значна частина місцевості назавжди зникла у сивих водах Дніпра. І вже ніколи ми не побачимо грізних порогів, скель та островів, просторів Великого Лугу. Та, на щастя, існує людська пам'ять. Вона назавжди збереже найцікавіші, найяскравіші сторінки нашої історії. Хортиця - надзвичайно гарний, мальовничий острів. З обох боків оповитий широким і могутнім Дніпром, обгорнутий високими кам'яними скелями, піскуватими берегами, вкритий зеленим лісом та уквітчаний різнобарвними квітами. Дивовижний краєвид та славна минувшина привертають увагу до Хортиці мешканців міста Запоріжжя, мандрівників з різних куточків України та світу.

джерело: ГИС центр "Градостроитель"      2003