Подорож Україною
   

   
Рівненщина > Дубно > Монастир бернардинців

Дубно. Свято-Миколаївський собор (костел бернардинів XVIIст).  
Дубно. Свято-Миколаївський собор (костел бернардинів XVIIст). Дубно

У Дубно, поряд з Луцькою брамою XVIст, доповнюючи її оборонні функції, домінуючи над міською забудовою, розташований костел колишнього бернардинського монастиря першої половини XVII ст (вул.Галицького, 74). Це тринавна базиліка з нартексом і однією шестигранною абсидою. Прилягаючи з півночі до абсиди трьохярусна висока дзвіниця увінчана чотиригранним завершенням оригінальної форми.Бернардинський монастир у Дубні заснований князем Янушем Острозьким. Будівництво костелу і кляштору, які становили єдиний об'єкт, почато 1617 року, закінчене 1629 року, вже при Владиславі Заславському.

При зведенні муру довкола монастиря утворилось два двори. Монастир бернардинів проіснував більше 200 років, до 1852 року. Невдовзі тут вже був православний Свято-Миколаївський собор. Роботи по реставрації фасадів та інтер'єрів почались 1869 року, завершились 1875 року. Дах костелу, колись критий черепицею, а пізніше ґонтами, покрили бляхою, добудували одну муровану та п'ять дерев'яних бань, стінний розпис в католицькому дусі перероблено на православний, латинські написи замінили слов'янськими, чотирьох римських пап перемалювали на чотирьох євангелістів. В 1909 році тут заснували жіночий православний монастир, який проіснував до 1920 року, коли будівлі знову були передані римо-католицькій єпархії. 1931 року тут розташувалась папська місія та духовна семінарія.

Джерела: Дубно       08.2007Антонина МАЛЕЙ        Мечта художника и туриста

Открывать для себя Украину лучше порциями – за раз даже одну область всю сразу не охватишь. Например, отправившись на выходные в Ровенскую область, можно в культурную программу включить Дубно, Гощу и Острог. Старинные поселения могут похвалиться замками, парками и вкусной едой в ресторанчиках. А что кроме обычных путеводительских красот вам покажет каждый из городков, зависит только от вас и вашей настойчивости.

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2007