Подорож Україною
   

   
Дубно. Дівоча вежа. Фото 2006 р.  
Дубно. Дівоча вежа. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Дубно. Вигляд оборонного рову.  
Дубно. Вигляд оборонного рову. Дубно
Дубно. Замок князів Острозьких-Любомирських. Надбрамний корпус. Фото 2006 р.  
Дубно. Замок князів Острозьких-Любомирських. Надбрамний корпус. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Дубно. Свято-Миколаївський собор (костел бернардинів XVIIст).  
Дубно. Свято-Миколаївський собор (костел бернардинів XVIIст). Дубно
Свято-Юріївська церква (1700 р.), Дубно.  
Свято-Юріївська церква (1700 р.), Дубно. Дубно
Герб Дубно. Фото 2006 р.  
Герб Дубно. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Дубно. Монастир кармеліток. Фото 2006 р.  
Дубно. Монастир кармеліток. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Дубно. Спасо-Преображенська церква. Фото 2006 р.  
Дубно. Спасо-Преображенська церква. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Дубно. Свято-Іллінський собор. Фото 2006 р.  
Дубно. Свято-Іллінський собор. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Дубно. Фото 2006 р.  
Дубно. Фото 2006 р. Николай Иващенко

Літописне Дубно відоме з 1100 року, воно - одне з найдревніших міст Волині, яке в усі історичні часи було на перехрестях важливих історичних й політичних подій, торгових шляхів, центром духовного життя краю. Проте не 1100-ий рік є датою заснування. У глибині тисячоліть губляться витоки його історії, що доведено археологічними розкопками кінця ХІХ - дев'яностих років ХХ ст.. Дубно як місто засноване й розбудоване князями Острозькими - можновладними і впливовими особами на політичній арені Європи ХV - ХVІІ ст. Воно увібрало в себе всі риси середньовічного міста. Його опорою від ворожих нападів (зі сходу) був Замок кінця ХV ст., із заходу - Луцька брама ХVІ ст., а також костел і монастир бернардинів ХVІІ ст. (з північного заходу), а також острівні монастирі - Чеснохрестський, Спасо-Преображенський, Підборецький, Страклівський.

Замок князів Острозьких є однією з найдавніших споруд міста Дубна.

Первинною датою його забудови вважається 1492 рік. Основою Замку був корпус при в'їздній брамі, споруджений у ХVІ - ХVІІ століттях, з порталом у стилі епохи Відродження. Прикрасою брами був герб князів Острозьких у гарній оправі, який зберігся і понині.

Палац князів Острозьких ХVІ століття у південно-східній частині замкового двору використовувався для зберігання багатих архівів князів Острозьких, Заславських, Любомирських, Замойських, Конєцпольських та околичної шляхти. У палацовому комплексі окрему пам'ятку архітектури становить палац князів Любомирських, у північній частині замкового двору. Його споруджено на старому фундаменті у другій половині ХVІІІ століття князем Михайлом Любомирським.Під час відомих контрактових ярмарок Любомирські частину приміщення надавали для гостей, дбали, щоб вони гарно могли порозважатися й відпочити. У великій бальній залі, яка була піднята на півтораповерхову висоту і декорована круглою колонадою, що підтримувала балюстраду навколо відкритого простору верхньої частини приміщення, витанцьовували краков'як, піднімали келихи з добірними винами. Знатні гості збиралися у бенкетній залі, яка, як і бальна, була декорована високим фризом із зображенням сюжету свята Вакха відомим італійським майстром Доменіко Мерліні. І досі збереглися танцюючі вакханки і сатири, що підтримують гірлянди з виноградних лоз.

В Замку не тільки розважались, він мав надзвичайно велике оборонне значення. Протягом свого існування Замок неодноразово перебудовувався і укріплювався. Було добудовано два бастіони зі сторожовими вежами за проектом французького інженера Вобана. Між старим городищем і новим Замком пролягав глибокий рів, який наповнювався водою. Інший рів був проритий із західного боку Замку, де був підвісний міст, який піднімали на ніч. У замкових казематах знаходили притулок міські жителі під час ворожих нападів, тому що Замок жодного разу не було взято штурмом - ані татарами, ані полками Максима Кривоноса.

Неушкодженим залишився Замок і в ході Північної війни (1700 - 1721). У 1753 році князь Януш Сангушко, останній ординат володінь Острозьких, подарував Дубно Станіславу Любомирському і зобов'язав його утримувати в Замку 270 піших людей для військових потреб і оборони фортеці. Пізніше Замок купила княгиня Єлизавета Барятинська, яка наприкінці ХІХ століття продала його державній скарбниці. З того часу Замок належав різним військовим відомствам - частинам царської армії, австро-угорським військам, польським, німецьким, радянським.


Луцька брама XVIст.


Збудована в стилі ренесансу з каменю і цегли. Вона відігравала роль в'їзних воріт і оборонної вежі у системі міських укріплень. Спочатку була зв'язана земляним валом, який захищав місто із західного боку. Брама являє собою споруду невеликого овалу з довгим прямокутником, зверненим у бік міста. Це рідкісна різновидність невеликого барбакана і, крім Волині, ніде більше в Україні не зустрічається. До брами колись вів міст, перекинутий через рів з водою. Початково вона була двоярусною з підвалом, на першому поверсі був наскрізний арочний проїзд. 1785 року проводились ремонтні роботи, про що свідчила таблиця над входом у браму. Тоді ж проїзд був замурований, а вулицю проклали поруч з брамою, надбудували третій ярус. Брама з'єднувалась підземним ходом із Замком. Наприкінці XVIII ст. у брамі збиралася масонська ложа під верховенством князя Михайла Любомирського. Ця Луцька брама дала назву колишньому передмістю Дубна - Забрама.


Костел бернардинів XVIIст


Поряд з цією брамою, доповнюючи її оборонні функції, домінуючи над міською забудовою, розташований костел колишнього бернардинського монастиря першої половини XVII ст. Це тринавна базиліка з нартексом і однією шестигранною абсидою. Прилягаючи з півночі до абсиди трьохярусна висока дзвіниця увінчана чотиригранним завершенням оригінальної форми.Бернардинський монастир у Дубні заснований князем Янушем Острозьким. Будівництво костелу і кляштору, які становили єдиний об'єкт, почато 1617 року, закінчене 1629 року, вже при Владиславі Заславському.

При зведенні муру довкола монастиря утворилось два двори. Монастир бернардинів проіснував більше 200 років, до 1852 року. Невдовзі тут вже був православний Свято-Миколаївський собор. Роботи по реставрації фасадів та інтер'єрів почались 1869 року, завершились 1875 року. Дах костелу, колись критий черепицею, а пізніше ґонтами, покрили бляхою, добудували одну муровану та п'ять дерев'яних бань, стінний розпис в католицькому дусі перероблено на православний, латинські написи замінили слов'янськими, чотирьох римських пап перемалювали на чотирьох євангелістів. В 1909 році тут заснували жіночий православний монастир, який проіснував до 1920 року, коли будівлі знову були передані римо-католицькій єпархії. 1931 року тут розташувалась папська місія та духовна семінарія.


Спасо-Преображенська церква ХVІІ ст.


Спустившись звідси на кілька сотень метрів на південь, ми побачимо на колишньому острові Кемпа Спасо-Преображенську церкву 1643 року, де поруч у давнину знаходився і монастир.

У грамоті до ігумена цього Спаського монастиря о. Василія від 18 грудня 1592 року князь Костянтин Острозький називає ці споруди "фундацією предків наших." В 1630 роках, коли архімандритом дубенських монастирів став Касіян Сакович, сюди проникла унія. Муровану церкву, що збереглася й донині, збудував 1643 року архімандрит Прокопій Хмелевський. Церква споруджена у стилі молдавського конхового храму. Спасівська церква була оновлена 1833 року, її покрили бляхою. 1839 року добудували дзвіницю. І сьогодні над Дубном у дні великих свят розносять свої голоси дзвони цієї церкви (а один із середньовічних дзвонів, який вийшов з ладу (тріснув), передано в експозицію виставки "Скарби наші духовні" Заповідника; дзвін 1572 року відливу, нижній діаметр 74 см, головною прикрасою є кириличний напис на шиї дзвону).


Свято-Юріївська церква 1700


В колишньому передмісті Сурмичі 1700 року було збудовано Юріївську церкву - на кам'яному фундаменті, дерев'яну, тридільну, трибанну, з надзвичайно оригінальними пропорціями, аналогів якій немає більше в Україні. Поряд побудована дзвіниця 1869 року, де 5 давніх дзвонів, з яких 3 - діючі. У храмі великої мистецької цінності іконостас, де знаходиться й ікона роботи видатного українського художника кінця XVII - початку XVIII століть Йова Кондзелевича.


Синагога ХVІ ст.


В центрі міста, з південного боку вулиці Кирила і Мефодія, височить синагога XVIст., навпроти якої знаходиться невеличкий, присадкуватий будинок XVIII ст.


Костел Яна Непомука ХІХ ст.


Із північного боку цієї ж вулиці - Костел Яна Непомука, який звівся тут на початку XIX ст., на місці старого костелу. Головний фасад костелу завершується фонтаном. Одночасно з костелом споруджена цегляна дзвіниця, розташована з південно-східного боку. Костел являє собою чотирьохстовпну базиліку з прямокутною абсидою. Нині тут знову діючий костел.


Монастир кармеліток XVII ст.


Праворуч при в'їзді в Дубно з півночі знаходиться колишній монастир кармеліток XVII-XVIII століть (зараз тут онкологічний диспансер). Колишній костел був тут побудований у стилі раннього бароко. Його південний фасад завершувався колись трикутним фронтоном. Келії містилися у корпусі, що має форму літери "Г." Будівля двоповерхова, впродовж переднього, південного фасаду проходить відкрита арка-галерея. Головний вхід оформлений барочним порталом з трьома ліпними вазами вгорі. 1890 року вся територія кармелітського монастиря разом з будівлями за царським указом була передана Дубенському Хрестовоздвиженському монастиреві, що знаходився неподалік, з північного боку, і був знищений в 1940-1950-ті роки ( 20 років настоятелем Хрестовоздвиженського монастиря був Іов Залізо - Іов Почаївський згодом, був тут ігуменом з 1603 року й о. Віталій, який саме в Дубні переклав з грецької мови книгу " Діоптра…", видану віленським братством 1612 року й перевидано 1651, 1654, 1698 рр.;в серединіXVIст. Ієромонахом Арсенієм тут було створене Дубенське Четвероєвангеліє, яке нині знаходиться у Рум'янцевських фондах Російської Державної бібліотеки). 1920 року комплекс було передано католицьким ченцям - кармелітам босим, а згодом монастир перейшов до католицьких черниць - сестер Провидіння. Після вересня 1939 року монастир було ліквідовано.


Контрактовий дім XIXст.


В центрі міста на майдані Незалежності знаходиться двоповерховий міський Будинок дітей та молоді. Цю споруду побудував бідний єврей-водовоз Грінберг. Старожили розповідають, що 1905 року, перебуваючи на російсько-японській війні, він знайшов скарб, який згодом використав для будівництва цієї архітектурно довершеної споруди з високими круглими колонами, де у 1920-1930-х роках перший поверх займали крамниці, а на другому знаходився кінотеатр. Деякий час, вже після війни, тут був районний Будинок культури.


Свято-Іллінський собор. Поч. ХX століття.


По центру вулиці Данила Галицького (навпроти пам'ятника Тарасові Шевченку) знаходиться Іллінський собор, побудований 1908 року на власні кошти дубенчан. Архітектурна стилістика храму цілком вкладається в канонічні рамки неоросійського стилю. П'ятиверха, п'ятикутна цегляна споруда з прилягаючою з півночі дзвіницею у російсько-візантійському стилі.

Є кілька входів до церкви - з півночі, сходу і заходу, головний - з півночі, з центральної вулиці Дубна, що зумовило дещо незвичну орієнтацію, характерну для православних храмів. Деякий час колись у цій церкві знаходилась благодатна ікона Божої Матері, пожертвувана Дубну ще князем Костянтином Острозьким (про що писав свого часу й Михайло Грушевський), але через кілька десятків років ця ікона, оздоблена перлами, кимось звідси була викрадена, і нині у храмі є лише її невдала копія.

Джерела: Дубно       08.2007


Державний історико-культурний заповідник у місті Дубно

Замок князів Острозьких-Любомирських

Луцька брама

Монастир бернардинців

Монастир кармеліток

Свято-Іллінський собор

Юріївська церква


Антонина МАЛЕЙ        Мечта художника и туриста

Открывать для себя Украину лучше порциями – за раз даже одну область всю сразу не охватишь. Например, отправившись на выходные в Ровенскую область, можно в культурную программу включить Дубно, Гощу и Острог. Старинные поселения могут похвалиться замками, парками и вкусной едой в ресторанчиках. А что кроме обычных путеводительских красот вам покажет каждый из городков, зависит только от вас и вашей настойчивости.

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2007


Сергей ПЯТЕРИКОВ        Чудеса янтарного края

...янтарный край — Ривненщина. Янтарный потому, что здесь чуть ли не самые большие в мире (!) месторождения уникального янтаря, который весьма ценят ювелиры.

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2007


Андрей Тычина        Вся Ровенщина за три дня

...Добавим в копилку отчёт о целенаправленном «инспекционном» визите в Ровенскую область – всё самое интересное «в одном флаконе».

Збережений текст      джерело: Андрей Тычина      2007


Богдан ДЕМ'ЯНЧУК        Військове сонне царство

Середньовічне Дубно дорогою якось непомітно перетворюється на приміське село з дивною, як для волинської глибинки, назвою, — Тараканів. Після останнього тараканівського будинку варто з'їхати ліворуч із траси Київ—Чоп на немощену дорогу. Якщо не заблукаєте в тернових чагарниках, усього за кількасот метрів натрапите на феєрію військової інженерної думки середини ХІХ століття — Нову Дубенську фортецю.

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2007


Марина ПЕТИК        Элитные руины Полесья

Исторические памятники не могут ждать, когда мы о них вспомним. Они просто разрушаются

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Константин Стогний        Загадки форта. Часть первая

...Дубенский форт, словно магнит, так и тянет к себе туристов, искателей приключений и экстремалов - от местных школьников до польских или российских байкеров. Этот коплекс и в самом деле поражает: и своими масштабами, и какой-то особенной эстетикой изувеченных кирпичных лабиринтов.

джерело: ПОДРОБНОСТИ.UA      2006


Роман ЯКЕЛЬ        ЭПОХА РЕСТАВРАЦИИ И ЭПОХА СТАГНАЦИИ

Бурные исторические события происходили возле стен Дубенского замка, удостоенного пера знаменитого Гоголя. Именно здесь Тарас Бульба потерял двух своих сыновей: Андрея собственноручно застрелил за измену, а Остапа взяли в плен и зверски замучили поляки. Дубенский замок неоднократно выдерживал осаду. Дважды пытались взять его приступом татары. Но не удалось! Шведский король Карл ХІІ и его недруг русский царь Петр І, посетившие Дубно приблизительно одновременно, были просто удивлены прочностью крепостных стен. К началу ХХ века ни одно войско не могло одолеть твердыню.

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2004


В Раю нам не понравилось. Не понимаю я восторгов по поводу этого места. Сад небольшой и несколько запущенный, без особых достопримечательностей. А дорога туда… Доберётся не каждый. Гораздо более приятные впечатления остались от Чорткова – очень колоритное и уютное местечко. Кстати, и курортный Сатанив расположен там же, неподалёку. Так что, выбор есть всегда...

Збережений текст      джерело: Андрей Тычина      2004


...За кількасот метрів від подвір’я, на якому я проводив кожне літо, за автодорогою Київ—Львів, неподалік дорожнього покажчика «с.Тараканів» височів покритий хащами пагорб. Оскільки я був замалий навіть для таких недалеких самостійних прогулянок, на розвідку пішов із старшим братом. І виявилося, що цей пагорб — не простий геологічний вигин земної поверхні, а витвір рук людських. Місцеві жителі називали його просто — форт...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2004


Список історичних міст України з датами заснування, або першими писемними згадками з різних джерел. Затверджений постановою Кабінету Міністрів від 26 липня 2001 р.

Збережений текст      джерело: Українська спадщина      2003


Сергей ПЯТЕРИКОВ        КРЕПОСТЬ ТВЕРДА КАК ДУБ

В Украине есть немало городов с многовековой историей, овеянных ратной славой, связанных с красивыми былинами и легендами. К таким городам с полным правом можно отнести Дубно, который в минувшем году отметил свое 900-летие...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2001


Андрей Низовский        Сокровища гетьмана Мазепы

Предание утверждает, что во время переправы гетман приказал бросить часть сокровищ в Днепр, не имея возможности их спасти: “Июня 27 числа в 4 часа дня Мазепа с несколькими единомышленниками своими сел в лодки и стал переправляться с левого на правый берег реки, но так как с ним было много казны, то люди его начали тонуть, и Мазепа приказал бросать деньги за борт, и так почти три доли того богатства очутились на дне Днепра”...

Збережений текст      джерело: Вокруг света      2001