Подорож Україною
   

   
Рівненщина > Клевань

Замок в Клевані. Фото 2007 р.  
Замок в Клевані. Фото 2007 р. io.com.ua
Замок в Клевані. Фото 2007 р.  
Замок в Клевані. Фото 2007 р. io.com.ua
Замок в Клевані. Фото Алексей Славутский. 2007 р.  
Замок в Клевані. Фото Алексей Славутский. 2007 р. io.com.ua
Клевань, віадук - міст в замок. Фото Алексей Славутский. 2007 р.  
Клевань, віадук - міст в замок. Фото Алексей Славутский. 2007 р. io.com.ua
Клевань, Троїцька церква. Фото 2007 р.  
Клевань, Троїцька церква. Фото 2007 р. io.com.ua

Історія

Містечко Клевань під назвою „Коливань” згадується безіменним літописцем 1113 р.

Крім того, в „ Очерках истории Волынской земли до конца XIV столетия ”(1888), вказується, що територія Клевані – тогочасна назва містечка – була заселена ще в добу бронзи (перше тисячоліття до н. е.). Це підтверджують археологічні знахідки – кам'яні сокири, зернотерки, кам'яні наконечники стріл.

Вперше в писемних довідках Клевань згадується в 1446 р., коли Михайло Васильович, князь Чарторийський, отримав від Свидригайла, колишнього великого князя Литовського, диплом і дарчий запис на Клевань: „ Даем имение в Луцком повете монастыр святого Николы на Клевании над Стублем же ”, – записано в грамоті князя. Від половини XV століття Клевань став власністю роду Чарторийських.


Селище Клевань Рівненського району розташоване на річці Стубла (притока Горині). Засноване в 1458 році.


Клеванський замок складається з двох п'ятикутних веж.

Історія клеванського замку бере свій початок з похмурого середньовіччя і тісно пов'язана з відомим іменитим родом князів Чарторийських. Судячи з їхнього родового герба, походження роду – литовське. Герб являє собою червоне поле, на якому скаче вправо на білому коні вершник. Він тримає в лівій руці піднятий щит, а в правій – меч.

Назва „князь Клеванський” вперше зустрічається в письмових актах від 5 лютого 1442 року, де мова йде про розподіл земель серед синів князя Василя; звідти відомо, що внук Василя, Федір Михайлович, побудував у Клевані замок, окружив його з усіх сторін кам'яними стінами і глибокими ровами.

Джерела: Рівненська Центральна Районна Бібліотека, ВІКІПЕДІЯ       11.2007


Замок у Клевані

Костел Благовіщення

Церква Різдва Христова


Замков на Украине много, но уцелевшие можно пересчитать на пальцах. Одни были разрушены вражескими армиями, другие временем. Но страшнее войск и лет оказались хозяйственные соседи, которые разбирали замки по кирпичику для собственных нужд. Мы увидели это собственными глазами, когда отправились на туристическом автобусе по бывшей Волынской губернии.

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2008


Андрей Тычина        Вся Ровенщина за три дня

...Добавим в копилку отчёт о целенаправленном «инспекционном» визите в Ровенскую область – всё самое интересное «в одном флаконе».

Збережений текст      джерело: Андрей Тычина      2007


Сергій Криниця        Клевань

Старовинне волинське містечко, адміністративно зараз приналежне Рівненській області, що однак не заперечує його історичного волинського походження... Перші згадка про місто датується 1113 роком, тоді місто звали Коливань.

Збережений текст      джерело: UA TRIP      2007


Дмитро і Оксана Клочко        ВІДЛУННЯ

Ці поїздки руїнами колишніх замків і маєтків викликають тільки біль і обурення. Спочатку ці пам’ятки історії України звичайно захоплюють, але потім, як придивляєшся, в якому все стані, то просто хочеться плакати…

Збережений текст      джерело: ЦСМ "ДАХ"      2007


Клевань лежить прямо на шляху з Луцька до Києва, за якихось сорок кілометрів від обласного центру Волині. Не так просто знайти бодай якусь інформацію про це поселення, хоч у ньому ховається справжній дух старовини (треба тільки вміти його відчути) і збереглися деякі історичні пам’ятки (ранньобароковий Благовіщенський костел 1610 року, уніатська церква Різдва 1777 року, дзвіниця 1844 року). Досить скупі відомості про них зібрано у Рівненському обласному краєзнавчому музеї: у ньому порадили організувати наукову експедицію в Польщу. Виявляється, аж за Бугом вся інформація про зразки культової та оборонної архітектури Клеваня.

джерело: City Life      2006


Павлина СЕМИВОЛОС        ПОЛЮБИ ЕЕ ИЛИ…

«Волинь. Полюби її або не зупиняйся» — такой забавный билборд встречает всех, въезжающих на Ривненщину...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2005


Список історичних міст України з датами заснування, або першими писемними згадками з різних джерел. Затверджений постановою Кабінету Міністрів від 26 липня 2001 р.

Збережений текст      джерело: Українська спадщина      2003