Подорож Україною
   

   
Рівненщина > Корець

Корець. Замок Корецьких-Острозьких 1550 р. Фото 2006 р.  
Корець. Замок Корецьких-Острозьких 1550 р. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Корець. Свято-Троїцький монастир. Фото 2006 р.  
Корець. Свято-Троїцький монастир. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Корець. Костел св. Антонія, 1533. Фото 2006 р.  
Корець. Костел св. Антонія, 1533. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Корець. Могила графіні Анни Андро де Ланжерон. Фото 2006 р.  
Корець. Могила графіні Анни Андро де Ланжерон. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Корець. Миколаївська церква. Фото 2006 р.  
Корець. Миколаївська церква. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Корець. Річка Корчик. Фото 2006 р.  
Корець. Річка Корчик. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Корець. Церква Козьми і Даміана. Фото 2006 р.  
Корець. Церква Козьми і Даміана. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Корець. Церква Святої Параскеви П'ятниці. Фото 2006 р.  
Корець. Церква Святої Параскеви П'ятниці. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Корець. Фото 2006 р.  
Корець. Фото 2006 р. Николай Иващенко

Корець - місто, центр однойменного району Рівненської області, розташований по обох берегах річки Корчика, за 63 км від Рівного і за 30 км від залізничної станції Новоград-Волинський. Місто знаходиться у північній частині Волинської височини, що ділить Рівненську область на поліську та лісостепову зону. Його назву топонімісти пов"язують із назвою річки Корчик, що протікає через місто. Ця місцевість заселялася людьми з давніх часів, про що свідчать знайдені тут крем"яні знаряддя праці доби пізнього палеоліту. А на околиці міста археологами виявлено залишки оборонних валів давньоруського городища ХI-ХIII ст.

Корець - одне з стародавніх міст України. Воно вперше згадується як Корчеськ в Іпатіївському літописі під 1150 роком, коли тут перебував великий князь київський Ізяслав Мстиславович з своїм сином Мстиславом в час міжусобної війни з володимиро-суздальським князем Юрієм Долгоруким.

На зорі свого розвитку Корець знаходився на одному із торгівельних шляхів, що з"єднував Давню Русь із Західною Європою, відігравав помітну роль в історії Давньоруської держави, а відтак має надзвичайно багату та щедру на події історію.

У XII ст. Корець входив до удільного Пересопницього князівства, а пізніше, в ХІІІ-першій половині ХІV ст. - до Галицько-Волинського князівства. Відомо, що у 1258 році у Корці перебував князь Данило Галицький, організовуючи оборону Волині від монголо-татарської навали. У 1340 році місто, як і все князівство, ослаблене боротьбою з азійськими нападниками , входить до складу Литви. У 1380 році литовський князь Ягайло передав місто князю Федору Острозькому. В 1386 році на місці давнього городища вознісся могутній замок, оточений глибоким ровом, наповненим водою, а річку Корчик відвели у нове русло.

Корець був родовою колискою князiв Корецьких, серед яких були навіть першi органiзатори запорiзького козацтва. Три сини князя Iвана - Василь, Лев i Олександр ще молодими загинули в 1519 р. у кривавiй битвi з татарами пiд Сокалем (Львiвщина). Бував у Корцi i митрополит київський Петро Могила, сестра якого Катерина була дружиною легендарного Самiйла Корецького, що прославився на всю Європу своєю самовiдданою боротьбою з турками i загинув у 1622 р. у Стамбулi лютою смертю, пiдвiшеним на гаку за ребра.

В 1495 році Корцем намагалися оволодіти татари, але вони були розбиті під містом об"єднаними силами міщан і війська, очолюваного князем С. Гольшанським. Місто зазнавало також руйнувань через міжусобні феодальні чвари. У 1568 році Кременецький земський суд розглядав відмову пана А. Ласького заплатити гроші князю Б. Корецькому за збитки, заподіяні під час наїзду на його маєток.

Після Люблінської унії (1569 рік) Корець перебував у складі Луцького повіту Волинського воєводства Польщі. В 1629 році тут налічувалося 1124 дими, проживало близько 7 тис. чоловік. Місто вважалось одним з найбільших на Волині.

Після укладення Люблінської та Брестської унії (1596 рік) посилюється кріпосницький гніт, що призвело до селянських повстань, у тому числі і на теренах нашого краю. До 1651 року містом володіли удільні князі Корецькі, а восени 1654 року Корець було визволено військами Богдана Хмельницького. Після другого поділу Польщі у 1793 році місто входить до Росії і стає волосним центром Новоград-Волинського повіту Волинської губернії. З родини князів Корецьких найяскравішою постаттю був князь Юзеф Чарторийський, який наприкінці ХVШ ст. зробив Корець одним з найбільш промислових і гарних міст Волині. Він збудував у передмісті Юзефін порцелянову фабрику, вироби якої користувались значною популярністю далеко за межами краю.

Князь Юзеф Чарторийський також заснував в Корці меблеву фабрику, мистецька традиція якої тривала до середини ХІХ ст. , і фабрику пасів,званих "корецькими".Найпомітнішою спорудою древнього міста є замок князів Корецьких,який упродовж багатьох століть змінювався:від оборонної споруди із неприступними мурами до панського палацу у стилі барокко. У 1832 році палац спіткала пожежа і відтоді його не відбудовували.

З висоти замкової гори відкривається шпилястий ландшафт давнього Корця: церква Святого Миколи, базилянський монастир , Кузьмо-Дем"янівська церква, церква Святої Параскеви, костел Святого Антонія... Оддалік малий двохповерховий палац князів Чарторийських, яскравий взірець світської архітектури кінця ХVІІІ ст. А найчарівнішою перлиною в архітектурному ансамблі Корця є жіночий Свято-Троїцький монастир, що був заснований у 1620 році і до нині радо встрічає паломників і туристів. Окрім ошатних церковних будівель, монастир вабить до себе ще однією таємницею: покровителькою цієї корецької обителі була Анна Оленіна-Андро, яка своєю юністю і красою полонила молодого Олександра Пушкіна.

Упродовж своєї історії Корець для багатьох ставав містом краси і захоплення, містом історичного пошуку та творчого натхнення.

У 1612-1619 роках тут мешкав педагог і перекладач Лаврентій Зизаній, автор "Граматики словенської". Через Корець пролягали мандри просвітителя і філософа Григорія Сковороди. Відвідував Корець відомий історик Микола Костомаров, будучи вчителем гімназії в Рівному. За завданням археологічної комісії в жовтні 1846 року в Корці побував Тарас Шевченко. З нашим містом пов"язене життя славетної поетеси Лесі Українки, котра неодноразово проїжджала через Корець. У 1885-1886 роках під час поїздок зі Львова до Києва у Корці бував Іван Франко. Тричі у 1817-1850 роках проїздив через Корець Оноре де Бальзак, який був гостем графині Евеліни Ганської в Бердичеві, де в 1850 році відбулося їх вінчання .

У різні часи місто переживало моменти поступового розквіту і швидкого запепаду. У роки першої світової війни тут розташовувалися частини армії генерала Олексія Брусилова. Під час громадянської війни Корець почергово займали війська Центральної Ради, дивізії Миколи Щорса, польські війська та частини Червоної Армії. З вересня 1920 року-Корець у складі Польщі і стає прикордонним містом.

17 вересня 1939 року в Корець увійшли війська Червоної Армії. Місто набуває статусу районного центру Рівненської області. Німецькі війська захопили райцентр 8 липня 1941 року. Було створено гетто, де розстріляли понад 8 тисяч єврейського населення. 12 січня 1944 року місто визволили частини 112-ої стрілецької дивізії 1-го Українського фронту.

У роки вiйни на теренах району активно дiяли загони УПА та пiдпiльники. У лiсах поблизу сiл Даничiв i Головниця дiяла школа новобранцiв УПА. А на плодоовочевому заводi в Корцi для повстанцiв нелегально виготовлялися консерви. У груднi 1945 р. вiйська НКВД почали здiйснювати посилену блокаду мiсць базування повстанських вiддiлiв у трикутнику Гоща-Межирiчi-Корець. Тим не менш, вояки УПА ще довгий час чинили опір військам НКВД.

Джерела: АМУ, Наукове товариство студентів       09.2007


Дерев'яна церква Козьми і Даміана

Келії монастиря францисканів

Корецький історичний музей

Костел Св.Антонія

Миколаївська церква

могила графіні Анни Андро де Ланжерон

Руїни замка Острожських

Троїцький монастир

Церква Святої Параскеви П'ятниці


Замков на Украине много, но уцелевшие можно пересчитать на пальцах. Одни были разрушены вражескими армиями, другие временем. Но страшнее войск и лет оказались хозяйственные соседи, которые разбирали замки по кирпичику для собственных нужд. Мы увидели это собственными глазами, когда отправились на туристическом автобусе по бывшей Волынской губернии.

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2008


Сергей ПЯТЕРИКОВ        Чудеса янтарного края

...янтарный край — Ривненщина. Янтарный потому, что здесь чуть ли не самые большие в мире (!) месторождения уникального янтаря, который весьма ценят ювелиры.

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2007


Андрей Тычина        Вся Ровенщина за три дня

...Добавим в копилку отчёт о целенаправленном «инспекционном» визите в Ровенскую область – всё самое интересное «в одном флаконе».

Збережений текст      джерело: Андрей Тычина      2007


Пётр Данилюк        Город пушкинской любви и десяти церквей

Корец – это 250 км от Киева, старинные развалины, дух тысячелетий и святые места

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Елена КРУШИНСКАЯ        КОРЕЦ КАК МОДЕЛЬ ЗАБЫТОГО ИСТОРИЧЕСКОГО ГОРОДКА

...С замковой горы открывается фантастический вид. Далеко внизу видна лента Корчика. С противоположной стороны из-за деревьев выглядывает приземистый полусферический купол Николаевской церкви 1834 г...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2005


«Это фантастика! Я не знаю, где мы получили больше впечатлений, в Румынии или в Украине!». Когда мы прощались с Димкой, Оксаной и Катюхой на окружной Новоград-Волынского, глава «подорванного» семейства Греховых из Санкт-Петербурга не прекращал восторгаться увиденным за два транзитных проезда по Украине. Запланированная нами на майские праздники поездка по Тернопольщине, Хмельнитчине и Закарпатью, частично совпала с их планами посетить самые интересные места на Западной Украине...

Збережений текст      джерело: Андрей Тычина      2005


Список історичних міст України з датами заснування, або першими писемними згадками з різних джерел. Затверджений постановою Кабінету Міністрів від 26 липня 2001 р.

Збережений текст      джерело: Українська спадщина      2003