Подорож Україною
   

   
Чернігівщина > Чернігів > Спасо-Преображенський собор у Чернігові

Спасо-Преображенський собор ХІ ст. Чернігів.  
Спасо-Преображенський собор ХІ ст. Чернігів. io.com.ua
Чернігів. Спаський собор. Фото 2006 р.  
Чернігів. Спаський собор. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Чернігів. Спаський собор. Фото 2006 р.  
Чернігів. Спаський собор. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Чернігів. Спаський собор. Фото 2006 р.  
Чернігів. Спаський собор. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Чернігів. Спаський собор. Фото 2006 р.  
Чернігів. Спаський собор. Фото 2006 р. Николай Иващенко

У 1033-1034 роках у центрi древнього дитинця чернiгiвський князь Мстислав, син київського князя Володимира, заклав собор Святого Спаса. В спорудженнi брали участь мiсцевi та "столичнi" - константинопольськi зодчi. Було збудовано п'ятиглавий величний храм з круглою сходовою баштою для входу на хори з пiвничного боку i невиликим храмом - хрещальнею - з пiвденного. Його стiни у рiк смертi Мстислава (1036) були зведенi на висоту "яко на кони стояще, рукою досящи". Щедро прикрашений зовнi вiзерунковим орнаментальним муруванням i всерединi фресками золотаво-червоних, сiро-зелених та сiро-блакитних тонiв мозаїчною пiдлогою, рiзьблення по бiлому мармуру i червоно-фiолетовому овруцькому шиферу, собор був головним громадсько-культовим, полiтичним i культурним центром мiста i Чернiгово-Сiверської землi, а також усипальнею князiв Мстислава Володимировича, Святослава Ярославича, Ізяслава та iнших. Можливо, тут похований i князь Iгор Святославич, трагiчний похiд якого покладений в основу "Слова о полку Ігоревім". У ХVІІ - ХІХ i на початку ХХ ст. собор було реконструйовано.


Спорудження собору та розбудова Дитинця пов`язані з першим достовірно відомим князем Чернігова - Мстиславом Хоробрим, рідним братом Ярослава Мудрого. Мстислав став княжити в Чернігові після перемоги над Ярославом Мудрим у Лиственський битві 1024 р. Територія фортеці зросла, її обнесли ровами і валами зі стінами, утвореними дерев`яними зрубами, заповненими землею, оборонними вежами та брамами. На поч. 30-х рр. XI ст. починається спорудження собору. За переказами, собор будувався на тому місці, де колись знаходилося язичницьке капище, а після прийняття християнства зведена дерев`яна церква, собор Преображення Спасителя, який згодом стали називати Спасо-Преображенським або просто Спаським.

Євгенія Губенко

Джерела: Чернігів, Подорож Україною       02.2011Марина ПЕТИК        В Чернигов за привидением

Там пока нет очередей в пещеры и музеи, и даже можно нанять личного экскурсовода

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Дарья АВЕРЧЕНКО        ВКУСНЫЕ ЛЯГУШКИ СЕВЕРНЫХ БОЛОТ

В путешествие по украинскому Полесью стоит съездить. Ведь если вы этого не сделаете, то не увидите, как аисты ставят своих малышей на крыло. Не попадете под дождь и не увидите огромную радугу над храмом...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2005