Подорож Україною
   

   
Хмельниччина > Ізяслав

Двірцево-парковий ансамбль, Ізяслав.  
Двірцево-парковий ансамбль, Ізяслав. Ізяславська районна державна адміністрація
Ізяслав. Церква Архістратига Михаїла. Фото 2005 р.  
Ізяслав. Церква Архістратига Михаїла. Фото 2005 р. Николай Иващенко
Палац князів Сангушків, Ізяслав. Фото 2005 р.  
Палац князів Сангушків, Ізяслав. Фото 2005 р. Николай Иващенко
Монастир ордену Святого Бернарда, Ізяслав.  
Монастир ордену Святого Бернарда, Ізяслав. Ізяславська районна державна адміністрація
Костел Святого Йосипа, Ізяслав.  
Костел Святого Йосипа, Ізяслав. Ізяславська районна державна адміністрація
 Замок князів Заславських, Ізяслав.  
Замок князів Заславських, Ізяслав. Ізяславська районна державна адміністрація
Костел Іоана Хрестителя, Ізяслав.  
Костел Іоана Хрестителя, Ізяслав. Ізяславська районна державна адміністрація

Історія

Ізяслав – районний центр Хмельницької області, місто на річці Горинь, притоці Прип’яті. В різні часи документи фіксують дещо відмінні його назви: Ізяславль (XIII ст.), Заслав, Заславль, Ізяслав (XIV-XX ст.). В XII - першій половині XIII ст. Ізяслав входив до складу Галицько-Волинського князівства. У XIV ст. місто стало володінням князів Острозьких, право яких на місто підтверджено грамотою польського короля Владислава Ягайла і литовського князя Вітовта. У 1448 році, після смерті князя Острозького, великі маєтки були поділені між його синами. Молодший Юрій отримав Заславль і поклав початок роду князів Заславських. У 1466 році на крутому березі Горині він будує величний замок. В народі це місце має назву Рогнеда. Саме звідси виріс сучасний Ізяслав. Збереглися й залишки цієї найдревнішої кам’яної будівлі. Замок мав дві вежі, 14 городень, дім, церкву. За словами історика В. Антоновича, церква була дерев’яною і мала назву Хрестовоздвиженської.


Визначні пам'ятки

Нині на невеликій території центральної частини міста розташовані 10 унікальних пам’ятників архітектури і їх ансамблів. Серед них: замок князів Заславських (споруда цивільної архітектури готичного стилю з елементами ренесансу XIV–XVI ст.), кафедральний собор Іоана Хрестистеля з господарськими будівлями (споруди готичного стилю з елементами ренесансу XVI ст.), монастир монахів-бернардинців (пам’ятник оборонної культової архітектури епохи ренесансу XVI ст.), торговий дім (споруда XVIII ст.). Чи не найбільшу цінність представляє двірцево-парковий ансамбль, архітектурний комплекс якого відноситься до стилю пізнього бароко. І в його склад входять замок-палац князів Сангушків XVII-XVIII ст. Весь цей ансамбль виконаний під керівництвом знаменитого італійського архітектора Павла Антоні Фонтани. Споруди палацу розташовані з врахуванням оборонного кордону замку та максимального просторового розкриття на стару, лівобережну частину міста. Монастир був зведений для латинських монахів-місіонерів, а костел носив назву св. Йосипа. Монастир проіснував до 1831 року. За участь монахів-місіонерів у польському повстанні 1830-1831рр. царський уряд відібрав приміщення монастиря і передав його місцевій владі, яка у подальшому поселяла тут різні повітові установи: поліцейське управління, казначейство, установу військової повинності, дворянську опіку. У 90-х роках минулого століття костел св. Йосипа було передано католицькій общині міста.

Джерела: Ізяславська районна державна адміністрація       01.2008


Замок князів Заславських

Ізяславський історико-краєзнавчий музей

Кафедральний костел Св.Іоанна Хрестителя

Костел місіонерів Св.Йосифа

Монастир бернардинців

Палац князів Сангушків

Садиба


Елизавета КИРИЗИЙ, Алексей КИРИЗИЙ        По руинам Украины

Казалось бы, сколько уже путей-дорожек проложено туроператорами по всей Украине – езжай, куда душе угодно. Но порой приходится идти непроторенными тропами: самим добывать карты, намечать маршруты – и айда за новыми впечатлениями. Вот и мы решили прокатиться по трем областям Украины: Винницкой, Хмельницкой и Ровенской – и посмотреть на "остатки роскоши былой": старинные крепости, церкви, памятники и монастыри. Благо, каждой из областей есть, чем похвастаться в этом плане.

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2007


Список історичних міст України з датами заснування, або першими писемними згадками з різних джерел. Затверджений постановою Кабінету Міністрів від 26 липня 2001 р.

Збережений текст      джерело: Українська спадщина      2003