Подорож Україною
   

   
Україна > Буджак (Південна Бессарабія)

Акерманська фортеця у Білгород-Дністровському. Фото 2007 р.  
Акерманська фортеця у Білгород-Дністровському. Фото 2007 р. Flickr
Вилкове, вулиця-єрик.  
Вилкове, вулиця-єрик. io.com.ua

Опис

Історична область Буджак в 16–18 ст. належала Кримському ханству...


Буджак (з турецької "кут") — колишня прикордонна провінція Османської імперії у трикутнику між нижніми течіями Дністра, Дунаю, Пруту і Чорним морем. На цих землях кочувала Буджацька орда, а після переходу до складу Росії Буджак долучили до Бессарабської губернії. Тут були створені поселення українських і російських козаків, гагаузьких і болгарських колоністів (їх культурно-національним центром є зараз м. Болград), на прикордонні проживали молдавани. По сусідству з Буджаком у дельті Дунаю виникла т. зв. Задунайшина — територія розселення частини колишніх запорізьких козаків, які створили Задунайську Січ.

Бессарабія — земля між Буковиною, середнім і нижнім Дністром і Прутом, гирлом Дунаю і Чорним морем. Отримала назву від племені бессів, які поселилися тут у 1 ст. до н. е. Протягом століть залежала від сусідніх країн (у т. ч. у XII — XIV ст. — від Галицько-Волинської держави). Останні територіальні зміни відбулися в 1940 р., коли Бессарабія передавалася від Румунії до СРСР. Північна Бессарабія (Хотинщина) і Південна (Аккерманщина, що перекривала більшу частину Буджаку) відійшли до України, в середній частині, заселеній переважно молдаванами, було створено Молдавську РСР (зараз Республіка Молдова). До неї приєднано вузьку смугу території на лівобережжі Дністра з мішаною українсько-молдавською людністю.

Джерела: ВІКІПЕДІЯ, Світ географії та туризму       11.2007


Білгород-Дністровський

Болград

Вилкове

Дністровський ліман

Дунайський біосферний заповідник

Затока

Ізмаїл

Кирнички

Кілія

Крутоярівка

Лиман Сасик

Нова Некрасівка

Озеро Кугурлуй

Рені

русло Быстрая

Сергіївка


Андрей Тычина        Поход на "Бессарабку"

Об античных корнях причерноморского края напоминают названия многих населенных пунктов. Строили их, в основном, уже «новые греки» в XVIII в., после того, как отсюда выгнали турок – тот же Овидиополь, через который лежит наш путь после съезда с одесской окружной...

Збережений текст      джерело: Газета 24      2007


Виктория КОСТЮК        Спокойное сердце Бессарабии

Всем известен Одесский курорт Затока, однако мало кто знает о его соседе – не менее славном Сергееве. Этот курортный поселок расположился живописно – на обрывистых склонах берегов Шаболатского лимана. От Черного моря лиман отделяет песчаная коса, упомянутая в повести Валентина Катаева как один из лучших пляжей в мире. "От Каролино-Бугаза до гирла Дуная на сто верст растянулся чудеснейший в мире пляж. Песок на нем удивительной белизны и тонкости", – рассказывает писатель. Здесь даже в не пляжный сезон приятно и полезно прогуляться.

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2007


Андрей Пясецкий        Белгород-Днестровский. С высоких башен Аккермана

О старинной крепости в Белгороде-Днестровском.

Збережений текст      джерело: Вокруг света      2006


Анатолій Пономарьов        Етнічна історія земель та регіонів.

Глава з книги "ЕТНІЧНІСТЬ ТА ЕТНІЧНА ІСТОРІЯ УКРАЇНИ (курс лекцій)"

Збережений текст      джерело: Українська Етнографія      1996