Подорож Україною
   

   
Прикарпаття > Бубнище (Скелі Довбуша)

Скелі Довбуша. Фото 2004 р.  
Скелі Довбуша. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Скелі Довбуша. Фото 2004 р.  
Скелі Довбуша. Фото 2004 р. Николай Иващенко
Скелі Довбуша. Фото Валерий Туровский. 2009 р.  
Скелі Довбуша. Фото Валерий Туровский. 2009 р. Подорож Україною

Геологічна пам’ятка природи “Скелі Довбуша”- природна фортеця періоду X століття - знаходиться на висоті 668 м над рівнем моря. Це скелясті виступи пісковиків заввишки до 80 м, що утворились більше 70 млн. років тому на дні моря. Кам’яний лабіринт шириною 200 м тягнеться зі сходу на захід майже на 1 км, над ним – буковий та смерековий ліси. У X-XII ст. до н.е тут існувало язичницьке святилище – палеообсерваторія. За переказами, у XVII-XVIII століттях тут таборували опришки, які використовували печери під сховище.


Унікальний скельний комплекс, названий на честь легендарного опришка Олекси Скелями Довбуша, розташований на висоті 668 м над рівнем моря. Це неповторне за своїми формами і розташуванням нагромадження гігантських скель, каменів, що нагадують дивовижні істоти, покраяне глибокими, завжди темними ущелинами, ямами, потаємними ходами та стежками. Химерні нагромадження піскових скель утворилися більше 70 млн. років тому на дні теплого моря.

Вивчивши вибиті в каменях печери, зруби, пази, східці, вчені дійшли висновку, що скелі використовувалися людьми, які жили тут у Х столітті, під помешкання та в якості фортеці. Печерні приміщення мають чіткі геометричні форми, правильні пропорції, рівні поверхні вертикальних стін, досить точну прямокутність, чисту обробку стелі.

Про Бубнище свого часу писав Іван Франко у своєму творі «Бубнище», М.Грушевський визначив Скелі Довбуша як оборонний скельно-печерний комплекс.


Залишки 80 % слідів забудови дозволить відтворити комплекс у найбільш вірогідному вигляді – створити єдиний комплекс дерев‘яних наскальних укріплень, який, безумовно, вразить і захопить уяву туристів та екскурсантів, додасть привабливості унікальному природному явищу.

Джерела: УНІАН, 7 чудес України       02.2008Павлина СЕМИВОЛОС        Семь чудес Прикарпатья

Семь чудес Украины — это, конечно, хорошо. Но катастрофически мало! А вот по семь чудес на каждую область, пожалуй, в самый раз. Ивано-Франковщина — тому подтверждение.

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2007


Андрій ФІЛІППСЬКИЙ        Місце зустрічі — Скелі Довбуша

Скелі Довбуша біля села Бубнище (Івано-Франківщина) — достатньо відомий туристичний об’єкт. Сюди регулярно возять втомлених водами курортників з Трускавця й Моршина і туристів з усієї України та закордону. Гіди, що приїздять з групами, розповідають довірливим гостям про золото, начебто заховане тут Олексою Довбушем, про печеру з великим каменем, що відсувається від заповітного слова, про стародавній скельний монастир і «руський шлях» у Європу. Знавці ж кажуть, що ані знаменитим опришком, ані його скарбами тут і не пахло, а назва заповідника — казка для туристів, придумана радянською владою у минулому столітті. А ось монастир, князі, фортеця, рів навколо неї — чиста правда. Але ми не будемо втручатися у наукові дискусії та легковажно розвінчувати усталені міфи, а спробуємо зайти з іншого, непарадного і, напевно, цікавішого боку — скелелазного. Кожного уїк-енду тут збирається своєрідна спортивно-туристична «тусовка», де всі всіх знають роками, і куди не можна замовити екскурсію.

Збережений текст      джерело: Карпати. Туризм. Відпочинок      2005


Д.О.СВІДНИК        Болехів -- Гошів -- Бубнище

Болехів -- перше місто Івано-Франківської області, якщо в'їжджати до неї з боку Стрия. Зараз Болехів є містом обласного підпорядкування і з кількома прилеглими селами утворює окрему адміністративну одиницю. Раніше місто належало до Долинського району, а у 1944-1964 роках було центром окремого Болехівського району.

Збережений текст      джерело: Поступ      2004