Подорож Україною
 
   

   
Одно из бастионных орудий на валу Детинца. Чернигов. Фото Илья Гуз. 2007 р.  
Одно из бастионных орудий на валу Детинца. Чернигов. Фото Илья Гуз. 2007 р. Подорож Україною
Колегіум (XVII ст.), Чернігів. Фото Ілля Гуз. 2006 р.  
Колегіум (XVII ст.), Чернігів. Фото Ілля Гуз. 2006 р. Подорож Україною
Спасо-Преображенський собор ХІ ст. Чернігів.  
Спасо-Преображенський собор ХІ ст. Чернігів. io.com.ua
Катерининська церква (1715). Чернігів.  
Катерининська церква (1715). Чернігів. io.com.ua
Чернігів. Вал. Фото 2005 р.  
Чернігів. Вал. Фото 2005 р. Николай Иващенко
Чернігів. Вал. Фото 2005 р.  
Чернігів. Вал. Фото 2005 р. Николай Иващенко
Чернігів. Кам'яниця Лизогуба. Фото 2006 р.  
Чернігів. Кам'яниця Лизогуба. Фото 2006 р. Николай Иващенко

Сама згадка Чернігова у літописі другим містом після Києва говорить про високий рівень його розвитку. Чернігів мав характерну структуру середньовічного міста, основою якого була фортеця. Чернігівську фортецю прийнять називати Дитинцем. Це найдавніша історична частина міста. Сьогодні це паркова зона, улюблене місце для відпочинку чернігівців та гостей нашого міста. Зазвичай цю територію іменують Валом. Дитинець, укріплений дерев`яними стінами і вежами, ще з далеких князівських часів знаходився на перехресті торгівельних шляхів, яка сполучали Чернігів з Києвом, Любечем, Новгород-Сіверським та ін. З часом уздовж цих доріг, поближче до фортечних брам, селилися люди, і дороги вже ставали вулицями. Так виникли Окольний град та Третяк, а дещо пізніше і передгороддя, яке також обносилося ровами і укріпленнями. Все тісніше заселюючись, вулиці з`єднувалися між собою, формуючи радіально-кільцеву систему планування міста, що певною мірою збереглася до сьогодення.

І сьогодні на території Дитинця можна оглянути стародавні пам`ятки архітектури: Спаський та Борисоглібський собори, Чернігівський колегіум та будинок полкової канцелярії, побачити візитні картки міста- Катерининську церкву та дванадцять гармат, ознайомитися з історичним та художнім музеями.


Євгенія Губенко

Джерела: Подорож Україною       02.2011Олексій ГАЛЧИН        Чернігів у розрізі

Археолог Олена Черненко, яка однією з перших українок приміряла золоту скіфську пектораль, стверджує: Чернігів був у півтора рази більшим за Київ. Принаймні у X сторіччі

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2006