Подорож Україною
   

   
Черкащина > Канів > Шевченківський національний заповідник

Пам'ятник Кобзарю на Чернечій горі. Фото 2003 р.  
Пам'ятник Кобзарю на Чернечій горі. Фото 2003 р. Кобзар

Новітня історія Чернечої гори розпочалася 22 травня 1861 року, коли українська земля навіки прийняла у своє лоно тіло співця свободи і гуманізму, пророка національного відродження, геніального поета і художника Тараса Шевченка. Цього дня було виконано його заповітну волю знайти вічний спочинок на Вкраїні милій. Відразу ж перейменована канівцями на Тарасову гору, ця вершина стала одним із національних центрів єднання українців навколо ідеї створення Української Соборної Держави.

Влітку 1884 року за народні кошти на Тарасовій горі було збудовано перший народний музей Кобзаря - Тарасову світлицю, впорядковано його могилу і встановлено монументальний чавунний пам'ятник-хрест за проектом академіка архітектури В.Сичугова.

10 червня 1918 року Рада Міністрів Української Держави визнала могилу Тараса Шевченка національною власністю. Сучасного вигляду Шевченківський меморіал набув влітку 1939 року із встановленням на могилі Кобзаря величного бронзового пам'ятника (скульптор М.Манізер, архітектор Є.Левінсон) і спорудженням літературно-меморіального музею (архітектори В.Кричевський, і П.Костирко). Музейний ансамбль доповнив гранітний комплекс сходження (1977) і відтворена 1991 року "Тарасова світлиця" - перший народний музей Тараса Шевченка.

Нині Шевченківський національний заповідник - широко відомий у світі культурно-освітній, науково-дослідний і туристичний центр, який вивчає і популяризує надбання української національної і світової історико-культурної спадщини, творчість Кобзаря, історію Тарасової (Чернечої) гори, а також здійснює на своїй території охорону пам'яток культури від доісторичних часів до сьогодення та природного ландшафту. Загальна площа охоронних зон - 2500 га. У складі заповідника 8 пам'яток культурної спадщини.

Музейна колекція Заповідника нараховує понад 20 тисяч унікальних пам'яток, окрасою яких є меморіальні речі та офорти Тараса Шевченка, рідкісні видання його творів, високохудожні твори українських та зарубіжних митців, шедеври народної художньої творчості, цінні архівні документи, фото- і кіноматеріали, аудіо- та відеозаписи знаменитих бандуристів і кобзарів. При Заповіднику діє наукова бібліотека, фонди якої сформовані із тематичної книгозбірки у 23 тис. примірників.

На базі Заповідника організовуються і проводяться загальнонаціональні та регіональні наукові конференції за участю відомих діячів науки і культури, міжнародні фестивалі, конкурси.

Наукові дослідження фахівцями заповідника проводяться не лише за пріоритетними науковими темами, що стосуються життя, діяльності Т.Г.Шевченка, але й в інших сферах науки: історії, мовознавства, етнографії, фольклористики. За результатами досліджень здійснено чимало видань, зокрема буклету "Тарасова світлиця", збірника спогадів "Святиня і голодомор", альбому "Свою Україну любіть...".

Враховуючи всю значимість Тарасової (Чернечої) гори у формуванні духовності нації, розбудови державності і творення української культури та на виконання ряду рішень Кабінету Міністрів України та Указів Президента, в 2000 році було розпочато широкомасштабну програму розвитку Шевченківського національного заповідника, яка включає заходи по капітальному ремонту існуючих музейних споруд з максимальним наближенням будинку музею до первісного задуму архітекторів Василя Кричевського та Петра Костирка, реконструкції під'їзної дороги та інженерних комунікацій, благоустрою території нижнього парку. Розпочато роботу з розроблення нової експозиції музею Т.Г.Шевченка.

Щороку музеї Шевченківського національного заповідника відвідують понад сто тисяч туристів з України і десятків зарубіжних країн, які на Тарасовій горі відкривають для себе дивосвіт української культури, одним із визначних творців якої був і залишається поетичний і художній геній Тараса Шевченка.

Шевченківський національний заповідник у Каневі є найдавнішим історико-культурним заповідником в Україні і першим із закладів гуманітарної сфери, удостоєних статусу національного.

Використані матеріали з http://www.heritage.com.ua/zapovidnyk/oblasti/Cherkasy/index.php?id=51

http://www.kobzar.info/memories/museums/kanev/

Джерела: 7 чудес України       08.2007Перелік історико-культурних заповідників України, їхні адреси та дати створення.

Збережений текст      джерело: Українська спадщина      2005


Павлина СЕМИВОЛОС        ПОДКОВАТЬ — ТАК ЗОЛОТОМ

Черкасщина — «сердце» Украины и в прямом и в переносном смысле слова, это — наш географический и духовный центр. Именно здесь формировались культуры, оказавшие огромное влияние на развитие всего человечества...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2005


Некогда популярный турмаршрут в Канев сейчас практически забыт.

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2004


Павлина СЕМИВОЛОС        ЧЕРКАСЩИНА: «СЕРДЕЧНАЯ» НЕДОСТАТОЧНОСТЬ

Богат туристический потенциал одной из центральных областей Украины...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2004


В Моринцах большой праздник – в село ведут газ! Земляки Тараса Шевченко через 190 лет после его рождения наконец-то приобщатся к цивилизации – до сих пор условия их быта были в состоянии, близком к временам детства поэта. Полную экскурсию по шевченковским местам вполне можно совершить за один день, если выехать не слишком поздно. От Киева до родины Кобзаря всего 2-2,5 часа ходу в спокойном режиме (около 200 км). Но мы традиционно отправились с ночёвкой...

Збережений текст      джерело: Андрей Тычина      2004