Подорож Україною
   

   
Карпати

Українські Карпати складають частину Східних Карпат і відносяться до середньовисотних гір, які не досягають лінії вічних снігів і не мають сучасних льодовиків. Найбільші гірські вершини: Говерла (2061 м), Ребра (2001 м), Піп-Іван (2028 м), Сивуля (1836 м).

Абсолютна більшість вершин Карпат нижче 2000 м і лише на масиві Чорногора шість вершин мають більшу висоту. Снігова лінія в епоху останнього зледеніння знаходилась на висоті 1450-1550 м. Яскравими слідами давнього зледеніння є реліктові льодовикові форми на найвищих гірських масивах (Чорногора, Чивчини): цирки, троги, улоговини, конуси виносу, кари, морени. На дні льодовикових карів, на висоті 1450-1800 м, знаходяться карові озера. Реліктові льодовикові цирки та кари протилежних схилів масиву Чорногора не з'єднались між собою своїми задніми стінками й не утворили, як це буває у високогірному альпійському рельєфі, гострих гребенів. Гострі гребені, іноді з карнизами, є тільки на відрогах вододільного хребта масиву, де зійшлися декілька сусідніх карів одного схилу. Прикладом цього є хребти Великі й Малі Кізли.

У межах головного вододілу Карпат знаходяться гори Бескиди з найвищою точкою — горою Пікуй (1405 м); від Вишківського до Яблуницького перевалів простягнулися найбільш важко прохідні, розчленовані численними ущелинами гори Горгани з найвищою точкою — г. Сивуля (1836 м); на південь від Яблуницького перевалу простягнулися найбільші гірські масиви — Чорногора та Свидовець з найвищими вершинами Українських Карпат. На південний схід від Чорногори розташовані гори Чивчини й Гриняви. Вони нижчі за абсолютною висотою і відносяться до ярусу карпатського середньогір'я.

Українські Карпати — молоді гори і в їх ландшафті є прояви давнього вулканізму, складені в основному глинистими сланцями, алевритами, вапняками, пісковиками крейдового та палеогенового періодів. Сланці легко піддаються денудації (переміщенню на нижчі рівні), тому гірські хребти мають переважно пологі схили.

Карпатські озера за способом виник­нення поділяються на льодовикові (Герешаска, Несамовите, Бребенескул, Драгобратське, Марічейка, Нижнє), вулканічні (Ворочівське, Липовецьке, Синє) та завальні (Синевир, Озірце).

Джерела: туризм.if.ua       11.2007


Австрійська дорога

Бескиди

Боржава

Буковинські водоспади

Бухтівецький водоспад

Верецький перевал

Верховина

Водоспад Гук

Водоспад Капливець

Водоспад Косівський Гук

Водоспад Пробій

Водоспад Черник

водоспади на р. Виженка

Вулканічні Карпати

гірський масив Красна

Горгани

Гринявські гори

Гутинський хребет

Женецький водоспад

Карпати

Карстовий масив Черлений Камінь

Ключ

Лужківський водоспад

Манявський водоспад

Марамуреський (Мармароський) масив

Перевал Шурдін

Покутсько-Буковинські Карпати

Полонинський

Рушірський водоспад

Свидовець

Синевір

Сріблясті водоспади

Стрийсько-Санська Верховина

Хребет Явірник

Чивчинські гори

Чорногора

Яблуницький перевал


Стаховський Дмитро        Корисна пекельна купіль

Село Лумшори – водолікувальний курорт ще з австро-угорських часів. Тутешні підприємці пристосовуються до нових умов господарювання, й сюди тягнуться спраглі оздоровлення українці та іноземці.

Збережений текст      джерело: Український Тиждень      2009


Рідні Карпати сяють божественною красою. Багато туристів, завзятих мандрівників шукають тиші незайманих хащів. Красується природа своїми барвами. Надзвичайно багато чарівних місць зберегла тутешня природа. Одне з таких – колись єдиний в усій Європі Музей лісу і сплаву, який був невід'ємною частиною Національного природного парку "Синевир", що в Міжгірському районі.

Збережений текст      джерело: Народна правда      2009


Подібного села — з такою кількістю музеїв і такою «концентрацією» слідів найвідоміших українців — немає ніде. Своєю славою Криворівня, звісно, найбільше завдячує Іванові Франку, котрий обожнював цей чарівний куточок Карпат. Починаючи з 1901 року, він майже щоліта, аж до останнього свого серпня 1914–го, з гамірного Львова приїжджав у село, яке «напувало душу супокоєм, тихою красою». Відомий етнограф Володимир Гнатюк назвав Криворівню, що набула тоді неофіційного статусу столиці літнього відпочинку інтеліґенції, Українськими Афінами, маючи на увазі її притягальну силу для вітчизняної творчої еліти та відомих діячів польської культури.

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2008


Деревянный домик среди заснеженных карпатских вершин. 4,5 км до ближайшей станции. Нет ни телевизора, ни радио, ни даже ноутбука с интернетом. Их просто нет! Только огромное звездное небо и теплая, топящаяся дровами печка.

Збережений текст      джерело: Газета 24      2008


Красуцкая Олеся        Лучшие веломаршруты мая

Транспортировку велосипеда оплачивают в железнодорожных кассах. Поехать в Крым или Карпаты с собственным транспортом стоит от 5 до 7 гривен. Лучшие маршруты мая читай дальше.

Збережений текст      джерело: Газета 24      2008


Шанувальники гірських лиж знають це місце – і не стільки навіть закарпатські, скільки з інших регіонів України, та й з „ближнього зарубіжжя”. Тому що „Драгобрат” – це не лише назва урочища в Карпатах, а й сама високогірна лижна база України. Розташований на висоті близько 1400 метрів над рівнем моря, Драгобрат славиться серед лижників тим, що сніг тут тримається як мінімум шість місяців на рік.

Збережений текст      джерело: ХайВей      2007


Елена ДУБ        Мусор на Говерлу

На самой высокой горе Украины водрузили "Ниву". "Газета..." попыталась понять, ЗАЧЕМ люди тащат на горные вершины – и не только туда – всякий хлам

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2007


Антонина МАЛЕЙ        Карпатская тишина

Хороший отдых – это свежий воздух, немного тайн и встреча с необычными людьми. А значит – надо ехать в Карпаты. Все карпатские дороги ведут в Ивано-Франковск. Ну или почти все.

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2007


Владимир ДЕНИСЕНКО        А тут в мае на лыжах катаются

..."Куда это вы, ребята? Зима закончилась два месяца назад!" Но лыжники лишь молча усмехаются. Они-то знают – на Драгобрате есть СНЕГ. Следуем за ними, дабы исследовать этот курьез природы лично.

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2007


Елена ДУБ        Властелины овец

В Карпатах можно не только взбираться на горы и отдыхать на полянах, но и научиться философичному искусству выпаса овец

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2007


За три дня наводнения в Карпатах вода уничтожила 12 узкоколейных мостов и размыла много километров путей.

Збережений текст      джерело: Газета 24      2007


Три способа запастись приятными впечатлениями в Буковеле

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2007


Михаил Левинец        Печери Малої та Великої Угольки

На території Угольського масиву відомо біля 30 карстових поржнин.

Збережений текст      джерело: Атлас Закарпаття      2007


Ярина МИХАЛЕНОК        ВЕРТЕПИЯ: ДВОЙНАЯ ИСТОРИЯ

На старый Новый год на площади Рынок в Ивано-Франковске состоялось уникальное действо как для самого города, так и для всей Украины, — всеукраинский фестиваль вертепов «Карпатия»

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2007


Татьяна Турчина        Готовь лыжи летом

Предложение праздновать Новый год в Карпатах, которое поступило от друзей еще несколько месяцев назад, я восприняла как шутку. До Нового года еще далеко – куда спешить? Однако, как оказалось, места в горах на зиму начинают бронировать еще в разгар лета. Забегая наперед, отмечу, что деньги на празднование надо собирать тоже заранее. За ту сумму, которую вы потратите за несколько дней в Карпатах, можно дважды слетать, к примеру, в Египет.

Збережений текст      джерело: Газета 24      2007


Сергей ПЯТЕРИКОВ        Славское ждет

Помните прошлогоднюю зиму? Теплую, туманную, дождливую... Особенно не повезло любителям зимних видов спорта, мечтавшим отдохнуть в Карпатах.

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2007


Андрей Тычина        Вострим лыжи

До большинства основных горнолыжных курортов Карпат можно без приключений добраться на обычном легковом автомобиле. Если запастись цепями противоскольжения, осторожностью и терпением.

Збережений текст      джерело: Газета 24      2007


Володимир СЕМКІВ        Роман із каменем

Як кореспонденти «УМ» ходили на один із найскладніших карпатських масивів — Горгани, каталися на снігу при 30-градусній спеці, фотографувалися голими на вершині гори, пили найсмачніше у світі молоко й купалися в Женецькому водоспаді

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2007


Василь Біленко        Буковель: крутий підйом

Гірськолижний комплекс на горі Довгій у Карпатах – найпотужніший в Україні за масштабом інвестицій. Поки що

джерело: МАНДРИ      2007


На сьогоднішній день найкращий український курорт Буковель розташований у селі Поляниці за 30 км від Яремчі. Буковель має найкращі схили і розкинувся біля великої однойменної гори (1129 м). Місця тут красиві – лапаті сосни, зима щедро засипає гори снігом вже в листопаді, а традиційне гаряче вино добре смакує на вершині.

джерело: МАНДРИ      2007


Валерия САВЧЕНКО        МЕЖДУ ГЕМБОЙ И МАГУРОЙ

Билеты в направлении Карпат в период новогодних праздников раскупаются за месяц вперед. Затем народ пристально следит за прогнозом погоды и уповает на милость природы, чтобы не подвела, побаловала снежком и морозцем.

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2006


Евгения ДАНИЛЕНКО        Карпаты все те же: не очень дешево и не очень хорошо

В СЛАВСКОМ СТАЛО БОЛЬШЕ ГОСТИНИЦ, НО ТРАССЫ ВСЕ В ТЕХ ЖЕ ЯМАХ И БУГРАХ, НЕ ГОВОРЯ УЖЕ О ДОРОГАХ

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Михаил ГАННИЦКИЙ        Жертвы долины Урда

Четверо украинцев погибли, еще один пропал без вести после схода лавины возле Рахова

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


       Карпатские горцы

«ГОРЦЫ». Это слово отдает некой таинственностью, загадочностью. Какие они люди гор? Жесткие, почти жестокие, незнающие благ цивилизации, тысячелетиями живущие среди горных хребтов, бескрайних пастбищ и непроходимых дремучих лесов?! Это мне предстояло узнать, отправляясь в Карпаты к гуцулам — украинским горцам.

Збережений текст      джерело: Вокруг света      2006


Станислав ВЛАСЕНКО        "Зеленый" отдых

Косов абсолютно справедливо называют жемчужиной Гуцульщины. Раскинувшийся возле подножья Покутско-Буковинских Карпат на берегу стремительной горной реки Рыбницы, он считается столицей гуцульского декоративно-прикладного искусства.

Збережений текст      джерело: Киевский ТелеграфЪ      2006


Марина Петик        Карпаты, где вас не ждут

Только мы переступили порог турбазы "Высокий перевал", сразу поняли – все, попали!

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Іван КРАЙНІЙ        Запрягайте, хлопці, коней

Завдяки відродженню «гуцуликів» у Карпатах починає ставати на ноги новий для України вид активного туризму

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2006


Коли наш УАЗик натужно грібся чотирма колесами, долаючи останні кілометри до Великого і Малого Ведмежиків (назва гір походить від великої кількості ведмедів, які тут колись розкошували), директор природного заповідника «Горгани» Василь Кисляк цілком серйозно зауважив: «Чим гірша дорога, тим краще». Недоречний для цивілізованого світу висновок у заповідній зоні сприймався як охоронна грамота від непрошених гостей. Пересуватися цим унікальним куточком природи без дозволу і супроводу лісників чи єгерів, як тут кажуть, не вільно. Тим більша інтрига очікувала попереду: пошуки рикаючих оленів, оповідки про чари і чарівників при нічній ватрі, мох-антиалкоголь та гектари скелястих розсипів, що дали назву Горганам.

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2006


Марина ПЕТИК        А если далеко не ехать?

Отдых в украинских Карпатах в этом году подорожал на 10-15%

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Ірина Пустиннікова        Невицьке

...Долина Ужа, що пробивається тут через Вулканічні Карпати, робиться все вужчою та вужчою, переходить в тіснину. Швидкій течії в цьому місці перешкоджає невелика плотина. Зліва розкинулася простора лука, попереду – глибоке провалля, з якого з шумом виривається гірський потік Кевелев. А на вершині 125-метрової гори – розвалини древнього замку...

джерело: Замки та храми України      2006


Ірина Пустиннікова        Чинадієво

...І починається казка вже з самої залізничної станції. Палець даю на відсіч - це найгарніша станція (не вокзал!)в країні, сама схожа на казковий міні-замок...

джерело: Замки та храми України      2006


Ірина Пустиннікова        Вотчина Дракул - Марамарош!

Майте на увазі - сюди їдете на свій страх і ризик. Найдивніша, найулюбленіша, наймальовничіша частина Закарпаття...

джерело: Замки та храми України      2006


Олекса Негребецький        НЕСКОРЕНА СИВУЛЯ

Я десять років підряд (і поспіль) вилазю на Говерлу. Чорногірський хребет мені рідний, мов Хрещатик. Отож давно хотілося сходити деінде. В Осмолоду, наприклад. А звідти до Ясіні через Матахів (Матогів) хребет, через Сивулю, перевал Легіонів (Раґодзи), Братківську, Доґяску. І, зрозуміло, самому. Одному. Як завжди. Одному ж краще, бо сам собі директор. Сам приймаєш рішення, сам віддаєш бойовий наказ і сам його виконуєш. І сам себе потім лаєш, що на двадцять кілометрів промахнувся.

Збережений текст      джерело: Українські Карпати      2006


Василь Кобилюк        Чи ходитимемо на Чорну Гору

Люди на Піп Іван ходили вже не одне століття і в майбутньому ще більш активно підніматимуться до "Білого слона", але такі подорожі можуть максимально ускладнитись...

Збережений текст      джерело: Українські Карпати      2006


Возобновил работу поезд, который за два часа проходит 76 км по высокогорной железной дороге

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2006


Инна ВЕДЕРНИКОВА        ЛУМШОРЫ. ЗВОНОК СЫНА

Если вы хотите экстрима — заведите себе сына подростка. В общем, дорастите с ним до этого чудного возраста, когда один только звонок вдруг затосковавшего чада откуда-нибудь из Закарпатья может не только болезненно обострить чувство родительской нужности, но и превратить ваш уикенд в странный симбиоз незнакомых эмоций, приятной усталости и даже… политических открытий. На все про все было 48 часов

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2006


Мальовниче гуцульське село Шешори, що розкинулось серед густо вкритих лісами гір уздовж річки Пістинька, на три дні стало мистецьким центром не лише косівщини та франківщини, а й усієї України. Саме тут, уже вчетверте поспіль, відбувався Міжнародний фестиваль автентичної музики

Збережений текст      джерело: газета Вечірній Київ      2006


Карпати вже перетворилися на мiсце, де стирчать однi пеньки. I ось сокира дiйшла до чи не останнього зеленого острiвця. Нацiонального природного парку "Гуцульщина". Як таке сталося?

Збережений текст      джерело: ПОДРОБНОСТИ.UA      2006


Французи, німці та араби облюбували перевал Німчич

Збережений текст      джерело: Газета по-українськи      2006


Опис і перелік найвищих вершин Українських Карпат

Збережений текст      джерело: Українсько-польський туристичний портал      2006


Евгения ЗВЕРЕВА        АЛЛО, СПАСАТЕЛИ?!

Участвуя в международных туристических выставках, постоянно слышала от иностранцев: «А как у вас, в Украине, с безопасностью в туризме?» Все в порядке, уверенно отвечала я, подразумевая отсутствие терактов, природных катаклизмов и прочих бед. Но если разобраться...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2005


Алексей ФИЛИППОВ        СИНЕВИР — ПРЕВРАТИМ «ЖЕМЧУЖИНУ» В... МУСОРНИК?

С одной стороны, хорошо, что у нас в Карпатах нет такого столпотворения, как на море. Поскольку, учитывая нашу невысокую культуру поведения на природе, это прежде всего меньше мусора. Тем не менее...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2005


Ірина Пустиннікова        Вижниця

Свою назву Вижниця виправдовує цілком - Карпати... Краєвиди навколо цього 5 000-ного містечка приголомшуючі...

джерело: Замки та храми України      2005


Игорь ПАВЛЮК        Догнать Швейцарию!

«ГАЗЕТА...» ПОСЕТИЛА «БЕЗ ЛЫЖ» ЗНАМЕНИТЫЙ И ДОРОГОЙ КАРПАТСКИЙ КУРОРТ БУКОВЕЛЬ

Збережений текст      джерело: Газета по-киевски      2005


       Карпатський біосферний заповідник

Карпатська гірська система, поряд з Альпами та Балканами, характеризується найбільшою біологічною різноманітністю на європейському континенті. В Українській частині Карпат інтенсивне природокористування розпочалось пiзнiше, нiж в Захiдних Карпатах. Завдяки цьому тут на значних площах збереглися дiлянки дикої природи, зокрема унiкальні пралiси.

Збережений текст      джерело: ВІКІПЕДІЯ      2005


Станислав ВЛАСЕНКО        Лошадиная фамилия

По Карпатам тихо ходят кони

Збережений текст      джерело: Киевский ТелеграфЪ      2005


Дістатися в цей екзотичний куточок Карпат можна лише плаєм або вузькоколійкою

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2005


Жителі причорногірських сіл ще не забули трагедію зі студентом з Луцька Віталієм Киричуком, який загинув три роки назад на другій по висоті вершині Карпат - Бребенескулі (2036м.), як легендарна Чорногора забрала нове життя, таке ж юне, сповнене мрій, сил і енергії.

Збережений текст      джерело: Українські Карпати      2005


Водоспади Карпат! Скільки людей милувалися вами! Ви – одне з чудес природи, нерукотворні пам’ятники її. Своєрідна і неповторна краса ваша викликає почуття поштивості, ба, навіть побожності.

Збережений текст      джерело: Українські Карпати      2005


Василь Кобилюк        Тривожна ніч в Чорногорі

За те, що гірські рятувальники в екстремальних погодних умовах з ризиком для власного життя рятують нерадивих туристів, не одержуючи по 3-4 місяці зарплати їм вирішили віддячити – скоротити штат і ліквідувати службу

Збережений текст      джерело: Українські Карпати      2005


Людмила Таран        Відкриття Бойківщини

Ці мандри задумала, маючи на меті побачити село Кульчиці, звідки родом зокрема гетьман Петро Конашевич-Сагайдачний. Але складалося так, що ширше ознайомилася з українським тереном – історичною Бойківщиною.

Збережений текст      джерело: газета Вечірній Київ      2005


Перший підйом. Понад водоспадом, вздовж потоку. Незабаром перехід річки поваленим деревом, перші намоклі черевики і... Ну да, ми знову (вперше в цьому поході) збилися з дороги. Але повертатися й шукати загублену стежку - то не наш метод, тож ми просто продовжили підйом і незабаром вийшли на дорогу. Висока соковита трава, духм'яний запах чабрецю, гірське повітря сповнювало душу якоюсь невимовною радістю

Збережений текст      джерело: Турклуб КПІ "Глобус"      2005


Михайло ГУЗАРЕВИЧ        У Славському подорожчала тільки їжа

Як гірськолижний курорт готується до великого снігу

Збережений текст      джерело: Газета по-українськи      2005


Людмила НОСАРЕВА        КАРПАТОМАНИЯ

Проверено: люди, однажды вставшие на лыжи и самостоятельно преодолевшие горнолыжную трассу, заболевают горами навсегда...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2004


Наталя САМIЙЛЕНКО        Гуцулки назавжди

...що може бути ліпше за мовний лікбез у горах, в самому серці Буковини — колисці класиків літератури й естрадної пісні!..

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2004


Юрий МЫКОЛЬСКИЙ        ЗДЕСЬ СВЯТОСЛАВА ДУХ...

Рассчитывая, что читатели еженедельника вскоре хлынут на склоны наших заснеженных гор, хотелось бы дать историческую справку о моем родном поселке...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2004


Алла КОТЛЯР        ИЗ ПРОШЛОГО В БУДУЩЕЕ С ВЕТЕРКОМ

Узкоколейка в лесу. Слышится протяжный гудок, и из-за пригорка степенно, с достоинством, шумно вздыхая, появляется пришелец из прошлого — окутанный клубами дыма паровоз с большой красной звездой...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2003


Просити лапу у володаря тутешніх гірських лісів нерозсудливо, але й жахатися його не варто, окрім кількох «нештатних» ситуацій

Збережений текст      джерело: Газета "Україна молода"      2003


Александр ВОРОШИЛОВ        БЕРЕГСАС: ЭКСКУРСИЯ В ПРОВИНЦИЮ С ИЗЮМИНКОЙ

Немного мы знаем о нашей провинции, заведомо считая, что здесь редко происходит что-либо достойное внимания. Но занесет случайно в какой-нибудь едва приметный на карте городок, и ахнешь...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2003


Сходити на Близницю я задумав ще в серпні під час сольника Шешул - Петрос. Почав крапати дощик, я на мить застиг на квасівському схилі, зачудувавшись красою цього карпатського ісполіна. Але втілити мрію вдалося тільки тепер, коли ця велична гора була вкрита мільярдами кубометрів сяючого снігу

Збережений текст      джерело: Українські Карпати      2003


Олег СУПРУНЕНКО        ЛУЧШЕ ГОР МОГУТ БЫТЬ ТОЛЬКО… ЧИСТЫЕ ГОРЫ!

Каждый год я с друзьями хожу в горы. Жен и подруг с собой не берем, поскольку называем свою ежегодную вылазку Походом...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2002


Александр СТЕФАНОВИЧ        ЗА ХИЖИНОЙ ДЯДИ ЧУБА

На весенних школьных каникулах мы в пятый раз собрали детей на Всеукраинские игры «Золотой ледоруб». В это время в горах не бывает больших морозов, внизу тепло, а в долинах еще много снега...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2001


Гвоздецкий Н.А., Голубчиков Ю.Н.        Украинские Карпаты и Крымские горы

Реферат по книге Н.Гвоздецкого и Ю.Голубчикова “Горы” о Украинских Карпатах и Крымских горах, их структуре, сложении, рельефе. Описаны массивы и хребты, крымские яйлы, климат, растительность и ладшафты.

Збережений текст      джерело: Киевский турклуб Крокус      1987