Подорож Україною
 
   

   
Тернопільщина > Білокриниця

Замок у Білокриниці. Фото 2006 р.  
Замок у Білокриниці. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Замок у Білокриниці. Фото 2006 р.  
Замок у Білокриниці. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Білокриниця, парк. Фото 2006 р.  
Білокриниця, парк. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Білокриниця, парк. Фото 2006 р.  
Білокриниця, парк. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Білокриниця, парк. Фото 2006 р.  
Білокриниця, парк. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Білокриниця. Церква св. Іоанна, де похований А.Ф. Воронін, власник замку. Фото 2006 р.  
Білокриниця. Церква св. Іоанна, де похований А.Ф. Воронін, власник замку. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Білокриниця. Церква св. Іоанна. Фото 2006 р.  
Білокриниця. Церква св. Іоанна. Фото 2006 р. Николай Иващенко
Білокриниця, пам'ятник. Фото 2006 р.  
Білокриниця, пам'ятник. Фото 2006 р. Николай Иващенко

Білокриниця розташована в кількох кілометрах від Кременця. В цьому селі є старовинний замок, Білокриниця вперше згадується в архівних документах від 9 травня 1438 року.

Побудований Білокриницький замок на початку ХVІ ст. Замок будувався князями Збаразькими: Андрієм та його сином Миколою. Стіни замку зведені із каменю вапняку довжиною 55 сажнів і в ширину 5 сажнів. В ті далекі части замок нараховував до 40 кімнат.

Навколо замку були високі земляні вали у формі чотирикутних редутів з бастіонами по кутах та глибоким в 6 сажнів ровом, заповненим водою.

В 1606 р. татари зруйнували замок, але князь Юрій Збаразький відбудував його. В 1617 р. в замку перебуває королевич Владислав. В 1675 році татари знову напали на Білокриницю, знищили населений пункт, але замку не штурмували, так як довідалися, що всі цінності завчасно були вивезені.

Восени 1705 р. в замку перебував гетьман України І.Мазепа, де вів переговори з місцевою українською шляхтою про перехід на сторону Швеції у боротьбі з Росією.

В 1806 р. під час відсутності господаря Домініка Радзівіла замок згорів разом з дорогоцінностями, які збиралися віками. Деякий період замок був пусткою. Поміщик Чесновський, який купив с. Білокриницю у князів Радзівілів, вирішує реставрувати замок. Поміщику вдається відновити праву частину споруди. За активну участь поміщика Чесновського у польському повстанні 1863 р., він був репресований царським урядом.

На відкритому аукціоні в 1866 р. Білокриницький замок з маєтком в загальній кількості близько 4500 десятин лісу, луків, орної землі придбав чиновник з особливих доручень при Київському генерал-губернаторові, таємний радник граф Олександр Феодосієвич Воронін за 27000 карбованців.

Граф О.Воронін виходець з дрібних чиновників Курської губернії, м. Корочі. В 1851 р. закінчує юридичний факультет Харківського університету. Ставши власником Білокриницького маєтку О.Воронін у 1884 р. пішов у відставку по стану здоров’я, зайнявся господарюванням, в цей час відновив замок.

На перших порах ліс збуту не мав, поля давали досить низький урожай. Прибутки були невеликі. У 80-х роках ХІХ ст. з проведенням залізниці від

м. Здолбунова до м. Радзівілова, стало можливим експортувати ліс на захід. Ця обставина зробила маєток прибутковим, а господар став багатою людиною.

В останні роки життя О.Воронін часто хворів. 3 травня 1890 р. О.Воронін помирає, залишивши заповіт, згідно якого Білокриницький маєток та капітал у сумі 180000 крб. переходять у власність Російської держави для влаштування в ньому сільськогосподарського навчального закладу.Джерела:

"ІСТОРІЯ КРЕМЕНЕЦЬКОГО ЛІСОТЕХНІЧНОГО КОЛЕДЖУ"

,
      07.2009


Замок у селі Білокриниця


Роман ЯКЕЛЬ        ГОРОД-МУЗЕЙ БЕЗ ПОСЕТИТЕЛЕЙ?

Старинный Кременец на севере Тернопольщины можно без преувеличения назвать музеем. Город был свидетелем бурной истории: сперва он входил в состав Галицко-Волынского княжества, затем — Литовского государства...

Збережений текст      джерело: Зеркало недели      2001