Подорож Україною
 
   

    Тут представлено текст публікації Кам'яна Могила
Автор -


Рік публікації - 2005
Джерело - ВІКІПЕДІЯ

Кам'яна Могила

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.


Кам'яна Могила - світова пам'ятка древньої культури в Україні поблизу Мелітополя у Запорізькій області над річкою Молочною, державний історико-археологічний музей-заповідник.


Це останець піщаника Сарматського моря третинного періоду. Пізніше, коли виникло Понтійське море, на цьому місці утворилися вапнякові відкладення. Згодом море пішло, запанувала пустеля. Коли танув льодовик, "велика вода" утворила долини рік і велетенські вимивини, над долиною постав великий острів. З часом утворився кам'яний пагорб, під впливом води та вітру його плити набули дивовижних обрисів. На багатьох з них можна побачити відбитки рослин та молюсків Сарматського моря. Упродовж років у цьому кам'яному "панцирі" утворювалися печери і гроти, які стародавні люди мали за святилища. Саме сюди приходили перед полюванням первісні мисливці, щоб вершити свої таїнства.


Серед багатьох наскельних малюнків тут чітко простежуються зображення людини, диких і свійських тварин. Як правило, їх видряпували шматками твердого каменю. Подекуди первісні митці покривали ці малюнки червоними і чорними мінеральними барвниками. Печера Кози, гроти Бика і Дракона, двометрова кам'яна фігура людини-риби... І всюди – зображення Дерева Життя, символу родючості і вічності.


Люди залишали тут свої "автографи" починаючи з епохи кам'яного віку (22 – 14 тисячоліття до нашої ери). Розмальовували стіни і в добу бронзи, і пізніше. Тут знайдено залишки стародавніх жертовників. За малюнками можна простежити первісні релігії – тотемізм, магію, анімізм, фетишизм, культ предків... Роль храму, що об'єднував три світи (небесний, земний і підземний), ця степова пам'ятка поблизу Мелітополя у Запорізькій області виконувала упродовж багатьох тисячоліть для різних племен і народів, що пройшли теренами сучасної України.


У вивченні цієї пам'ятки, яку багато хто вважає визначнішою, ніж "сім чудес світу", археологія дала змогу відповісти на низку питань про розвиток духовної культури, її фундамент та коріння багатьох народів Євразії.


Існують версії, що тутешні наскельні написи були першими зразками писемності людства: деякі вчені дотримуються гіпотези, що мелітопольські петрогліфи на півтори-дві тисячі років давніші за всесвітньо відомі месопотамські глиняні дощечки.


Про цей "природний храм" над річкою Молочною широкий загал знає ще дуже мало, до нього не ходять рейсові автобуси. Попри це, щороку "острівець серед степу" відвідують понад 30 тисяч туристів.


Заслужений працівник культури України Борис Михайлов, директор Державного історико-археологічного музею-заповідника "Кам'яна Могила" понад 30 років свого життя присвятив дослідженню цієї пам'ятки.


Зовнішні посилання

Зображення петрогліфів Кам'яної МогилиРік публікації - 2005.

Джерело -

ВІКІПЕДІЯ

"ВІКІПЕДІЯ (Wіkіpedіa) - це відкрита багатомовна вікі-енциклопедія. Вікіпедія була створена 15 січня 2001 року як англомовний проект для створення онлайн-енциклопедії, де будь-який користувач може редагувати існуючі статті і додавати власні. Ласкаво просимо. Організатором проекту є американська Wіkіmedіa Foundatіon Іnc.. Метою проекту є створення повної, нейтральної, відкритої, вільної від авторських прав енциклопедії на всіх мовах Землі. Проект набув популярності серед користувачів мережі, і пізніше з'явилися розділи Вікіпедії іншими мовами, з українською включно."


Див. також:

Запоріжжя

Історико-археологічний музей-заповідник "Кам'яна Могила"

Мелітополь

Молочна

Нижнє Подніпров'я


03.2006
Теми, об'єкти: Кам'яна Могила, Мелітополь, Запорізька область, річка Молочна, петрогліфи, Сарматське море, Понтійське море, наскельні малюнкі