Подорож Україною
   

    Тут представлено текст публікації Війна за заповідну землю
Автор -
Катерина ПАВЛЮЧЕНКО
Оригінал знаходиться за адресою
http://www.umoloda.kiev.ua/number/406/208/14667/
Рік публікації - 2005
Джерело - Газета "Україна молода"

Катерина ПАВЛЮЧЕНКО

Війна за заповідну землю

12.04.2005


Унікальну ділянку Південного Бугу в Миколаївській області, регіональний ландшафтний парк «Гранітно-степове Побужжя», вже друге десятиліття поспіль намагаються знищити — важливий у природному, історичному та культурному значенні об'єкт заважає енергетикам. За рахунок зменшення території парку вони планують спорудити Ташлицьку ГАЕС (гiдроакумулюючу електростанцiю). Окрім того, доведеться затопити Олександрівське водосховище. Тим часом провідні екологи України вважають будівництво гідротехнічного комплексу екологічно небезпечним та економічно невигідним. Із ними не погоджуються Мінпаливенерго та Південноукраїнська АЕС.


Побудову Ташлицької ГАЕС лобіюють уже двадцять років. Гідротехнічний об'єкт, за задумом, повинен стати аварійним резервом електроенергії в південному регіоні України. Однак інтереси екологів та енергетиків перетнулись на території парку «Гранітно-степове Побужжя». Для добудови ГАЕС зі складу природно-заповідного фонду пропонують вилучити 390 гектарів особливо цінних земель. Зокрема, територію в долині річки Південний Буг між селами Богданівка Доманівського району та Олександрівка Вознесенського району. «На базі регіонального ландшафтного парку заплановано зробити національний парк «Гранітно-степове Побужжя», — розповідає перший заступник начальника державної служби заповідної справи Микола Стеценко. — Регіональний ландшафтний парк «Гранітно-степове Побужжя» створено в 1994 році, через рік його розширили. Відтоді площа парку складає більше шести тисяч гектарів. Наразі особливо цінні ділянки парку опинились під загрозою затоплення Олександрівським водосховищем. Підвищення рівня води неодмінно призведе до зміни меж і території парку та знищення флори й фауни».


Єдиним аргументом для зруйнування історично цінного парку є економічний зиск від роботи Ташлицької ГАЕС. На що борці за збереження культурної спадщини України знайшли контраргументацію. Екологи планують зробити новостворений національний парк економічно вигідним. На території «Гранітно-степового Побужжя» заплановано розбудувати інфраструктуру. За словами Миколи Стеценка, туризм може приносити непогані гроші. Так, у соціальному-економічному та моральному плані ціна електроенергії Ташлицької ГАЕС буде значно нижчою. Існує чимало доказів важливості та унікальності «Гранітно-степового Побужжя», зокрема, територія даного парку є однiєю з найдавніших ділянок суші Євразії. Ця місцевість вже 60 мільйонів років не поринала в морські глибини. На території «Побужжя» є розломи відрогів українського кристалічного щита. Водночас парк — центр видоутворення Причорномор'я. Майже сто видів флори та фауни «Гранітно-степового Побужжя» занесено до Червоної книги України та Європейського червоного списку. В цьому районі нараховується 98 археологічних пам'яток.


«У Радянському Союзі, там, де були важливі об'єкти, зазвичай реалізовували технічні проекти. Пам'ятки знищували. Може, варто перестати наслідувати цю ідеологію? В Україні залишилось дуже мало природних ландшафтів та центрів видоутворення. Руйнуючи їх, ми знищимо саме людство», — зазначає голова Комітету Верховної Ради з питань екологічної політики, природокористування та ліквідації наслідків чорнобильської катастрофи Іван Заєць.


Окрім того, «Гранітно-степове Побужжя» — єдине нагадування про славних козаків-запорожців. Після знищення Запорозької Січі рештки козацького війська прийшли в район бузьких порогів. Звідси протягом двох десятиліть запорожці чинили опір інтервентам. Після створення Олександрівського водосховища під воду кануть останні на території України автентичні козацькі пороги. «Введення в дію невеликої кількості агрегатів Ташлицької ГАЕС— це можливість вирішити незначні енергетичні проблеми. Тоді як у жертву буде принесено унікальний історико-культурний об'єкт, — каже Іван Заєць. — Енергетики — заручники відсутності енергетичної стратегії в Україні. Настав час визначитись, як вирішувати проблеми з електроенергією. Інакше енергетики будуть й надалі «крутитися» навколо проблем кожного окремого природного об'єкту. Ми маємо справу з проектом технологічно та морально застарілим. Йому щонайменше сорок років. Це прояв архаїчного мислення. Він не має нічого спільного з ідеологією сталого розвитку. Вже 30 років відсутня альтернатива на цей об'єкт. Виникає враження, що у нас все замкнулось на розробках сорокарічної давнини».


Ще в 80-ті роки Рада міністрів Радянського Союзу фактично зупинила реалізацію спорудження Ташлицької ГАЕС. Причиною такого рішення було порушення екологічних норм. Цей проект мали переробити й запустити значно меншу кількість агрегатів. Та аналіз показав, що робота одного чи двох агрегатів є марною. Вона не принесе прибутків. За словами першого заступника директора відокремленого підприємства «Атоменергобуд» Володимира Соловйова, будівництво Ташлицької ГАЕС коштує 1 мільярд 867 мільйонів гривень. «Бюджетом проекту передбачено витрати на соціально-екологічні заходи. Завершити будівництво заплановано у 2008 році, — розповідає пан Володимир. — Згідно з постановою Кабінету Міністрів України шість агрегатів ГАЕС вводитимуть в експлуатацію поетапно. Четвертий та наступні агрегати будуть запроектовані окремо. Проведеться незалежна оцінка їх впливу на довкілля». За задумом проектантів, Олександрівське водосховище затопить ще 485 гектарів землі.


Неодноразово на збереженні «Гранітно-степового Побужжя» наполягали депутати Верховної Ради України різних скликань, науковці, вчені. Проти вилучення земель природного парку виступили на 2 і 3-му міжнародних форумах українців патріарх УПЦ КП Філарет, пам'яткоохоронна та екологічна громадськість.


За словами директора Інституту зоології Національної академії наук Ігоря Кімова, на території будівництва ГАЕС та природного ландшафтного парку проводилось безліч експертиз. Жодна з них не задовольнила потреби енергетиків. Через це легітимність цих експертиз постійно ставили під сумнів. «Ніхто з енергетиків не згадує, що ми маємо справу з невідновлюваним природним ресурсом, — каже Ігор Акімов. — Побудувавши гідрологічний об'єкт, ми назавжди знищимо природний ландшафт. Нам слід дбати про майбутнє нашої держави. Не потрібно виконувати тактичні завдання сьогодення та будувати Ташлицьку станцію».Оригінал знаходиться за адресою
http://www.umoloda.kiev.ua/number/406/208/14667/

Рік публікації - 2005.

Джерело -

Газета "Україна молода"

Щоденна інформаційно-політична газета "Україна молода" видається з 1991 року


Див. також:

ландшафтный парк "Гранітно-степове Побужжя"

Миколаївщина

Нижнє Побожжя

Український кристалічний щит


07.2006
Теми, об'єкти: Південний Буг, Миколаївська область, регіональний ландшафтний парк «Гранітно-степове Побужжя», Ташлицька ГАЕС, Український кристалічний щит, Запорозька Січ