Подорож Україною
   

    Тут представлено текст публікації Фортеця на Дніпрі
Автор -
Анастасія БАГАЛІКА
Оригінал знаходиться за адресою
http://www.umoloda.kiev.ua/number/403/235/14579/
Рік публікації - 2005
Джерело - Газета "Україна молода"

Анастасія БАГАЛІКА

Фортеця на Дніпрі

На легендарному острові музеєфікують та відновлять оборонні укріплення серця козацької республіки.Переважна більшість українців знають про Хортицю тільки те, що багато століть тому тут селилися славні козаки, і в державі їхній панувала омріяна далекими нащадками демократія... А що ж було з островом до виникнення козацької держави? Приставали до його берегів греки, скіфи, слов'яни і ще багато представників інших племен, йдучи на своїх суденцях вгору по Дніпру. Речові пам'ятки, знайдені на острові археологами, свідчать про це.

Тому й не дивно, що ідея відродження острова та його пам'яток знайшла своє відображення в цілій низці урядових документів. Зокрема, в Національній програмі відродження та розвитку Українського козацтва на 2002—2005 роки передбачено реставрацію, відбудову та охорону пам'яток, упорядкування могили поховань, споруд та пам'ятників, що пов'язані з історією Українського козацтва, відродження Національного заповідника «Хортиця». Зараз уже створено проект музеєфікації та відновлення пам'ятних місць, пов'язаних з історією запорозького козацтва Хортиці. Його автори — старший науковий співробітник Науково-дослідного інституту теорії та історії архітектури й містобудування архітектор Володимир Ленченко та директор інституту «Київпроектреставрація» Юрій Лосицький.

«Річ у тім, що зараз на Хортиці, окрім приміщення музею серед буяння природи важко віднайти живі пам'ятки, — розповідає Юрій Лосицький. — Усі вони зруйновані часом або ж численними війнами. Тому й виникла ідея музеєфікувати об'єкти Хортиці. Наш проект передбачає проведення широкомасштабних робіт з виявлення пам'яток часів козацької Хортиці і не тільки, тому доцільно було розбити нашу роботу на етапи. Хортиця — найперший острів на Дніпрі на шляху з півдня на північ. Саме тому за часів російсько-турецької війни 1739—1741 рр. північну частину острова було укріплено за останнім словом фортифікаційної науки того часу. Тут було побудовано оборонні споруди і ретраншементи, що складалися з редутів, з'єднаних валом і ровом. Зараз укріплення, що є пам'ятками історії, перебувають у різному стані збереження. Вали та редути у вигляді земляних укріплень з часом оповзли та позаростали чагарником і деревами. Ці пам'ятки розташовані поруч iз музеєм і будуть першими об'єктами музеєфікації. А ще проектом планується музеєфікувати, відновити та впорядкувати такі об'єкти, як Чорна скеля, Січові ворота, Хортицький ретраншемент, а також замок Дмитра Вишневецького.

За свідченнями історичних джерел, на острові Мала Хортиця в середині ХVІ ст. існував замок Дмитра-Байди Вишневецького. Ці свідчення підтверджені сучасними археологічними дослідженнями. Замок Байди був одним із перших осередків низових, тобто запорозьких козаків. На думку таких істориків, як Яворницький і Грушевський, Хортицький замок Дмитра Вишневецького став своєрідним попередником Запорозької Січі. «Щоб його відтворити, ми плануємо використати відомості археологічних досліджень та історичні аналогії, — каже пан Лосицький. — А для збереження піднятої з дна Дніпра козацької чайки пропонуємо збудувати спеціальний павільйон, що забезпечить відповідні умови для збереження і експонування цього раритету».

Ймовірно, тут зберігатимуться й інші судна, які в майбутньому вдасться підняти на поверхню. Адже за часів російсько-турецької війни, неподалік острова Байди, на якому в 1737—1740-х рр. існувала Запорозька корабельня, будувалися судна Дніпровської військової флотилії. Тут таки розташовувалися стоянки флотилії російської армії та українських козацьких військ. Так сталося, що ця війна не була вдалою, і тому практично вся флотилія була затоплена біля Хортиці. Це місце відоме і досліджується археологами.

«Відтворена Хортиця буде доступна і, я сподіваюсь, цікава для туристів, — додає Юрій Лосицький. — Далі — слово за археологами. Саме зараз відомий дослідник острова Байди, кандидат історичних наук, археолог Сергій Пустовалов розробляє комплексну програму археологічних досліджень Хортиці. Впевнений, що цей острів має багато таємниць і ще не раз нас здивує».Оригінал знаходиться за адресою
http://www.umoloda.kiev.ua/number/403/235/14579/

Рік публікації - 2005.

Джерело -

Газета "Україна молода"

Щоденна інформаційно-політична газета "Україна молода" видається з 1991 року


Див. також:

Дніпро

Хортиця


01.2007
Теми, об'єкти: Хортиця, Дніпро