Подорож Україною
   

    Тут представлено текст публікації Шедевр світового садово-паркового мистецтва
Автор -
Іван Косенко
Оригінал знаходиться за адресою
http://www.obriy.pib.com.ua/2006/23_06/07.shtml
Рік публікації - 2006
Джерело - ОБРІЙ-ПІБ - газета АКБ "Промінвестбанк"

Іван Косенко

Шедевр світового садово-паркового мистецтва

Уманський державний дендрологічний парк «Софіївка» Національної академії наук України є шедевром світового садово-паркового мистецтва кінця XVIII – початку XIX ст. Парк розташований на площі понад 170 га на околиці давнього міста Умані Черкаської області. Це зразок пейзажного паркового компонування води, землі, каменів, рослинності, архітектурних споруд і скульптур.

Засновано парк 1796 р. польським магнатом Станіславом Потоцьким на честь дружини – красуні-грекині Софії та подаровано їй до дня іменин у травні 1802 р. Ідея спорудження парку в романтичному стилі з використанням римської та грецької міфології належала самій Софії.

Автором топографічного й архітектурного проекту, а також керівником усіх робіт на будівництві Софіївки був польський військовий інженер Людвіг Метцель, який зумів на полотно природи і людської праці покласти образи безсмертних героїв гомерівських «Одіссеї» та «Іліади». Будували парк прості українські селяни – кріпаки Потоцького. Щодня на будівництві працювало близько 800 чоловік У надзвичайно стислий термін був створений цей шедевр, що протягом 200 років вражає відвідувачів красою. Дивні пейзажі, екзотичні рослини, античні скульптури, водойми, каскади, фонтани-водограї, кам’яні гроти – все це можна побачити в неповторно прекрасному парку.

Після смерті С. Потоцького парк перейшов у власність його дружини Софії, а по її смерті був успадкований її сином Олександром.

У 1832 р., після польського повстання, яке підтримував О. Потоцький, всі його маєтки були конфісковані та передані Київській державній палаті. У 1836 – 1859 рр. парк перебував у віданні управління військових поселень і мав неофіційну назву Царицин сад. Сюди запросили академіка архітектури О.І. Штакеншнейдера для будівництва нових архітектурних споруд. То був період розквіту парку. Збудовано головні в’їзні ворота з вхідними баштами класичного стилю, Рожевий павільйон на острові Анти-Цирцеї, павільйон Флори, Китайську альтанку та інші малі архітектурні форми, прокладено головну алею, парк з’єднано з містом вулицею Садовою. У 1859 р. парк передано в підпорядкування Головному училищу садівництва, переведеного з Одеси до Умані. Парк став навчальною базою училища, збагатився його рослинний світ. Із рідкісних видів та форм рослин учений-натураліст В. Пашкевич створив Англійський парк, що тепер займає площу близько 2 га в північній частині Софіївки. На заході він межує з Партерним амфітеатром, на півдні – з Єлисейськими полями. В Англійському парку росте майже 100 видів і форм дерев та чагарників віком від 15 до 100 і більше років.

Після встановлення радянської влади Софіївку перейменували на Парк імені III Інтернаціоналу. Училище садівництва стало агротехнікумом, згодом сільськогосподарським інститутом, а нині це вже Уманська державна аграрна академія.

У 1929 р. Софіївку оголошено державним заповідником, їй надано самостійний статус і до 1955 р. вона кілька разів перепідпорядковувалася різним відомствам і міністерствам.

Під час Великої Вітчизняної війни в парку було зруйновано багато архітектурних пам’яток. Після визволення Умані 10 березня 1944 р. парк відновив роботу.

Від 1955 р. Софіївка перебуває у віданні Національної академії наук України. Тепер Уманський державний дендрологічний парк «Софіївка» – найбільший центр з інтродукції та акліматизації рослин правобережного лісостепу України, де налічується понад 2 тис. таксонів різноманітних рослин. У дендропарку працюють чотири наукові відділи, будується єдиний в Україні науково-дослідний інститут з проблем збереження природно-історичних ландшафтів України.

У 1995 р. Софіївка брала участь у Міжнародному конкурсі «Європа Ностра» й отримала всі відзнаки (медаль, диплом і барельєфний знак) за роботу з відновлення парку після стихійного лиха 1980 р., а також за збереження пам’яток історії і культури.

У вересні 1996 р. Софіївка відзначала 200-річчя заснування.

Докорінних змін зазнала західна частина парку, де на площі понад 45 га створено практично новий парк з трьома ставками, органічно вписаними в ландшафт тальвегу Глекової балки. З боку вулиці Київської організовано нову вхідну зону в парк з інфраструктурою для обслуговування відвідувачів. Тут працюють кафе «Софіївка», магазини «Акванаріум» та «Флора Софіївки». Ця зона пов’язана з головним входом з вулиці Садової дорожно-алейною системою, а сам головний вхід після реконструкції разом з оригінальною будівлею Будинку творчості вчених НАН України, що розташована вище входу, є мальовничою візитною карткою Софіївки. В Будинку творчості вчених розміщено музей мармурової скульптури парку, першокласний ресторан і готель.

За роки незалежності України вчені Софіївки багато зробили для відновлення історичної правди про побудову парку, для встановлення й відродження забутих за попередні роки назв окремих об’єктів і паркових композицій, зокрема таких, як грот Скілли, грот Поліфема, острів Ітаки, річки Ахеронт, Коціта, Флегетон, Лета, Океан, Мнимосіма. По-новому вказується місце річки Стікс, нову семантику відображають Камінь смерті, Площа зборів, камінь «Шапка Мономаха» тощо.

Про все це та ще багато чого іншого можна дізнатися, відвідавши Софіївку – перлину України. Це дивне диво чудове за будь-якої пори року – й у весняному цвітінні, і спекотного літа, і золотої осені, і зимового безгоміння.


Іван Косенко, кандидат біологічних наук, директор Уманського державного дендрологічного парку «Софіївка» НАН України.Оригінал знаходиться за адресою
http://www.obriy.pib.com.ua/2006/23_06/07.shtml

Рік публікації - 2006.

Джерело - ОБРІЙ-ПІБ - газета АКБ "Промінвестбанк"


Див. також:

Дендропарк "Софіївка"

Умань


08.2007
Теми, об'єкти: парк «Софіївка», Умань