Подорож Україною
   

    Тут представлено текст публікації ЗАГЛЯДАЮЧИ У "ГОЛУБІ ОЧІ ВОЛИНІ"
Автор -
Ольга Тищук
Оригінал знаходиться за адресою
http://svit.ukrinform.com/notes20.shtml
Рік публікації - 2007
Джерело - Країни світу

Ольга Тищук

ЗАГЛЯДАЮЧИ У "ГОЛУБІ ОЧІ ВОЛИНІ"

Волинь здавна славиться своїми лісами, чудовими озерами, повноводими річками і різноманітним тваринним світом. Соснові бори й розкішні діброви, загадкові вільшаники й білокорі березняки створюють неповторну красу цього краю. Справжня краса Волині - її північно-західна частина. Цей мальовничий куточок справедливо вважають казковою колекцією лісових пейзажів та краєм озер, які за чистоту вод називають блакитними очима Волині. У грудні 1983 року тут було створено Шацький національний природний парк (загальна площа - 32830 га).

Парк славиться своїми оздоровчими можливостями: лікувальними грязями, мінеральними джерелами, які приваблюють туристів цілий рік. Територія парку - зандрова рівнина з незначним нахилом на північ, з широким розвитком піщаних відкладів, великою кількістю озер з низькими берегами, значними площами боліт. Переважають дерново-підзолисті грунти під сосновими лісами, луками та сільськогосподарськими угіддями.

На території парку розміщено 24 озера загальною площею близько 6,4 тис. гектарів, які розділяються Головним Європейським вододілом до басейнів Балтійського і Чорного морів. Щацькі озера відносяться до однієї з найбільших озерних груп Європи і являються "золотим фондом" парку.


"Український Байкал"


Однак справжньою природною красою Волині і цього парку є Шацькі озера, які "поселилася" в її північно-західній частині. Цей куточок справедливо вважають казковою колекцією лісових пейзажів та краєм озер, які за чистоту вод називають блакитними очима волинської землі. Оточені стрункими соснами вони здавна приваблюють любителів природи та активного відпочинку.

Великі й малі, глибокі та мілкі - всі озера по-своєму красиві та привабливі. Вода в озерах гідрокарбонатно-натрієва з невеликою мінералізацією, чиста і придатна для пиття. Поєднання численних озер з лісовими масивами, своєрідний поліський колорит, різноманіття рослин та добре розвинена транспортна мережа сприяли тому, що цей мальовничий куточок Західного Полісся став улюбленим місцем відпочинку не тільки місцевого населення, а й жителів великих промислових центрів України та інших держав.

Справжньою перлиною парку є найбільше й найглибше природне озеро - Світязь, яке прикрашає північно-західну частину Волині. Краса озера неповторна. Серед усіх озер Світязь помітно вирізняється як площею водного дзеркала (2750 га) і глибиною (58 м), так і чистотою та прозорістю своєї води. У тиху погоду озеро має інтенсивний синій колір, а під час бурі стає чорним. "Український Байкал" у своїй величі неповторний, він поступається площею хіба що заплавним озерам в пониззі Дунаю, зате по глибині немає собі рівних не лише в Україні, а далеко позаду залишає він Азовське море, "морське око" Капрат - Синевір, прославлений угорський Балатон і знамените польське озеро Снярдви. І ще один вагомий козир Світязя - самобутність. Не приймає милості ні від кого. Тут нехай позаздрить навіть Байкал, його живлять понад 300 річок. Вода тут настільки чиста й прозора, що при восьмиметровій глибині проглядається дно.

Є у Світязя якась дивовижна притягальна сила. Варто увійти в його кришталеву воду, як душа наповнюється світлою радістю. Майже уздовж всієї берегової смуги озера ростуть ліси. У літню пору тут можна уволю надихатись напоєним ароматом хвої повітрям, назбирати чорниць, ожини, лохини, грибів. Такого задоволення не має жоден, хто звик відпочивати на морському узбережжі.

До цього часу серед вчених немає єдиної думки щодо походження Світязя та інших Шацьких озер. Дехто вважає, що після відступу дніпровського льодовика на Поліссі утворилася величезна водойма. Льодовик з півночі підпирав її, не даючи воді стікати вниз. Озера розглядаються ними як релікти, тобто залишки цієї гігантської водойми, западини якої з часом поглибились ще карстуванням (вимиванням вапняків підземними потоками). Інші вчені твердять, що озера мають виключно карстове походження. Останні дослідження підтвердили льодовикове походження Світязя та його найближчих побратимів. А поява глибоких западин, за їхнім припущенням, пов'язана з підняттям та опусканням окремих тектонічних блоків. Певну роль в утворенні озерних западин, за місцевим визначенням - тоней, відіграли і процеси карстування.

Світязь люблять порівнювати із славетним Байкалом. Звичайно, масштаби не ті, але й тут глибини досить суттєві. Коли човен перетинає шлях від затоки Бужни до пулемецького берега, тримаючись ліворуч острова, то защемить душа тривогою, відчуваючи під собою темні бездонні води Голоднецької тоні - 32 метри - 37 - 38 - 58,4 метра. Трапляються підводні ями і з боку мілководної Гряди: Вовча - 20 метрів, Тучна - 15, Камінь - 14, Вертеньова - 17 метрів.

Біля берегів, особливо в районі Гряди і пансіонату "Шацькі озера", Світязь переважно мілкий. Можна пройти півтори сотні метрів, аж доки вода сягне грудей. У безвітряну пору вода прогрівається швидко і тому тут охоче відпочивають батьки з дітьми. При плесканні на мілководді у декого може скластися хибна думка про все озеро. Щоб цього не сталося, наведу дані про розподіл Світязя за глибинами. Так ось, глибини до 2 метрів займають на озері площу 118 гектарів, до 3 метрів - 720, до 5 метрів - 1061, до 10 метрів - 418, понад 10 метрів - 533 гектари. Тобто озеро в переважній своїй більшості дуже глибоке.

Люди давно помітили, що озерна вода має лікувальні властивості. Промиті нею рани швидко гояться. Пояснюють це тим, що у своєму складі вона має срібло і гліцерин. Шкіра після таких купелей стає еластичною. Колись воду із Світязя возили у Варшаву, щоб тамтешні красуні приймали в ній косметичні ванни.

Прибувши на Світязь, обов'язково скуштуйте диво-рибу - вугра. Лише тут вам запропонують вугра копченого, фаршированого або живого. Хоч ціна і кусюча, але не шкодуйте грошей. Бо що є приємніше, як поласувати цією смачною рибою на березі озера, попиваючи з кухля "Славутич", "Оболонь", "Львівське" чи якесь інше пиво. Славиться Світязь і своїми лящами, окунями, щуками, сомами.

І все ж немає більшої насолоди, як спекотного дня плюскатися в чистих водах Світязя. Потік туристів сюди щороку зростає. В розпал сезону тут одночасно відпочивають до десяти тисяч чоловік. Щораз ширшого розмаху набирає зелений туризм.

Та головне на Світязі все ж не це. Такого чарівного озера немає в усій Україні, мало їх залишилося і в Європі. Тож поспішайте зустрітися з ним. Варто раз побувати тут, як потім все життя мріятимеш про наступну зустріч з цією перлиною природи, з морем, яке заблукало у наш поліський край.


Санаторні і лікувальні центри


На території Шацьких озер діють ще майже сімдесят різноманітних баз відпочинку, організовуються наметні містечка. Найкращі умови для відпочиваючих пропонує пансіонат "Шацькі озера".

На березі мальовничого Світязя, в оточенні розкішного соснового бору розташувався славнозвісний пансіонат "Шацькі озера". Тут створені всі умови для оздоровлення і змістовного відпочинку. Дорослі і діти забезпе чуються одно-двомісними номерами з усіма зручностями, відповідно - три і чотириразовим харчуванням. До послуг відпочиваючих - їдальня, кафе, бари, відеозал, сауна, кінотеатр, бібліотека, тенісно-більярдний зал, спортивний та танцювальний майданчики, пункт прокату туристського і спортивного спорядження, пошта, крамниці, автостоянка, пляж.

У пансіонаті лікують захворювання органів дихання. Він має добротний лікувально-діагностичний корпус із сучасною апаратурою і обладнанням, де успішно використовуються фітотерапія, інгаляції, спелеотерапія, бальнеологія, рефлексотерапія, електро-світло-теплолікування, масаж, лікувальна фізкультура і т.д.

Пансіонат влаштовує захоплюючі подорожі живописними місцями Шацького національного природного парку, багатого на різноманітну флору і фауну.

Оздоровчий сезон у "Шацьких озерах" починається в травні і закінчується у вересні. Путівки реалізуються згідно з домовленістю терміном від 7 до 21-го дня.

Побувавши в пансіонаті, Ви збагатитесь не тільки здоров'ям, а й приємними та незабутніми враженнями від цього чудового куточка чарівного Лесиного краю.


Вишукана близькість з природою ...


Серед мальовничого змішаного парку "Гряда", на самому березі озера Світязь знаходиться база відпочинку "Фенікс" - сучасно оформлений дерев'яний будинок з круглого бруса.

Коли Ви станете на теплі дошки підлоги, вдихнете солодкий аромат сосен, підніметесь дерев'яними сходами, які ледь поскрипують, Ви відчуєте правдиву близькість з природою.

З вікна кімнати або веранди Ви зможете помилуватися неповторною красою Світязя. А якщо ж природа Вам не посміхнулась, розпаливши камін, у своїй кімнаті Ви відчуєте тепло і затишок. Це додасть вишуканості та своєрідності Вашому відпочинку.

Всі кімнати, двох - та чотирьохмісні, сучасно облаштовані телевізором, холодильник-баром, душовою та кухнею. Для дітей обладнано дитячий майданчик. Всі бажаючі можуть отримати водно-спортивний інвентар на прокат.

Смачні сніданки, обіди та вечері Вам приготують кухарі-профісіонали.

Завдяки цьому Ви отримаєте правдиве насолодження та неповторні враження.

Екскурсійне бюро бази відпочинку "Фенікс" відкриває двері перед усіма, хто бажає пізнати історію краю, заглибившись у його давні витоки, доторкнувшись до величавих святинь минулого і чуттєвих струн сьогодення.

Для відпочиваючих пропонуються такі екскурсійні маршрути :

- до княжого Града Володимира - сивичолого тисячолітнього міста, з відвідуванням Зимнівського Святогорського Святоуспенського монастиря, та інших пам'яток архітектури;

- екскурсія в древнє місто Луцьк ( замок Любарта ), інші визначні місця міста;

- екскурсія в село Колодяжне, садибу-музей Лесі Українки;

- мандрівка екологічно-пізнавальною стежиною "Лісова пісня", яка проходить по березі дивовижного озера "Перемут" ( рибалка на канадських сомиків );

- день рибалки, організований на мальовничих ставках села Луковичі (частування рибацькою юшкою та стравами з риби);

- екскурсія до Польщі, з відвідуванням історичних пам'яток архітектури міст Хелма і Любліна ( наявність закордонного паспорта, відстань від ур."Гряда" до кордону з Польщею 57 км).


Санаторій "Лісова пісня"


В мальовничому куточку Волинської землі, на території національного парку, на березі мальовничого озера Пісочне, в якому вода - чиста, як людська сльоза, багата на вміст срібла і гліцерину, серед соснового лісу розкинув свої корпуси санаторій "Лісова пісня". Свіже повітря, тихі плеса Шацьких озер, їх чиста цілюща вода, піщані пляжі і багата своєю різновидність природа сприяють лікуванню та відпочинку.

Провідним фактором в лікуванні є комплексна фітотерапія з використанням екологічно чистої місцевої фітосировини та цілющого меду.

Це фітованни, фітоаплікації, фітоінгаляції групові та індивідуальні, 4-х камерні фітованни і фітогальванотерапія, фіточаї і фітоналивки, кисневі фітококтейлі, кишкові і гінекологічні фітоорошення.

А також: мінеральна вода "Моршинська", душі, масаж ручний і підводний, масаж на апараті "Релакс", озокерит, спеліотерапія, лазеротерапія, підводне скелетне витяження, фізіотерапевтичне лікування, механотерапія, ЛФК, гідро-колоно-терапія.

Серед важливих факторів лікувально-профілактичного процесу в санаторії повноцінне калорійне 4-х разове харчування з врахуванням необхідної дієти.

В санаторії є спортивно-оздоровчий комплекс, сауна, тренажерний зал, більярд, пляжі, катамарани, бари, перукарня, аптека, стоянка для автотранспорту.

В "Лісовій пісні" є сучасна необхідна діагностика та лікувальна апаратура. Для уточнення діагнозу та оцінки ефективності лікувального процесу ми проводимо клінічні, біохімічні та імунологічні дослідження, працюють кабінети УЗД, функціональної діагностики, ректороскопії, радіоактивного обстеження, ведуть консультативний прийом лікарі: окуліст, ЛОР, гінеколог, мануальний терапевт, рефлексотерапевт, гомеопат, фітотерапевт.

Санаторій проводить реабілітацію відпочиваючих із захворюванням серцево-судинної системи, а також лікування захворювань серцево-судинної системи, органів дихання, шлунково-кишкового тракту, захворювання суглобів, хребта, переферичної і центральної нервової системи, захворювання ендокринної системи, ЛОР-органів, а також нічний енурез, псоріаз.

В "Лісовій пісні" побут відповідає сучасним вимогам. Є люксові 2-х, 3-х місні, напівлюксові 1-но, 2-х місні номери та 2-х, 3-х місні номери із зручностями.

Лікування в санаторії чудово доповнюється культурно-масовими заходами.

Щодо організації дозвілля взагальному по всіх санаторіях , то з цим тут ще проблем і проблем. У сльотливу погоду на Світязі немає чим зайнятись. Сюди не приїздять з концертами відомі артисти, немає і достойних за розмірами майданчиків для їхніх виступів. Лише фестиваль сучасної естрадної пісні "На хвилях Світязя", який щороку на початку липня організовує на базі пансіонату "Шацькі озера" творча фірма "Ідея" з Луцька, вносить якесь різноманіття в життя відпочиваючих. А ось щодо невеличких барів, літніх торговельних павільйонів, то тут відчувається помітний прогрес. Маючи в кишені гривні, ви голодними на озері не залишитесь.

Усе тут є для відпочинку, однак озера вже сьогодні просять допомоги. Його величність красень-Світязь заслуговує на щорічну найприскіпливішу діагностику фахівців екології, на найретельнішу опіку від природоохоронців різних рангів і особливо від Національного природного парку. Це буде великим нашим гріхом, якщо ми гордість і святиню волинян віддамо на поталу нашій неорганізованості, безкультур'ю, дикій стихії. Навіть і думати страшно, що Світязь може спіткати сумна доля угорського озера Балатон, яке стало величезною калюжею в центрі Європи. Так що приїжджаючи на відпочинок, не забувайте, що цей чарівний куточок природи потребує нашої допомоги і ретельної уваги.

Пам'ятайте Шацькі озера завжди чекають на вас.Оригінал знаходиться за адресою
http://svit.ukrinform.com/notes20.shtml

Рік публікації - 2007.

Джерело -

Країни світу

Країни світу - проект агентства Укрінформ


Див. також:

Волинська область

Волинь

озеро Світязь

Шацькі озера


08.2007
Теми, об'єкти: Шацькі озера